WD Blue 500GB SSD test sonuçları normal mı?

Hocam, bence diskte problem yok. Ali hocamın böyle bir yazısı var. Windows kaynaklı olabilir. İnceleyebilirsiniz.

Hocam, bence diskte problem yok. Ali hocamın böyle bir yazısı var. Windows kaynaklı olabilir. İnceleyebilirsiniz.
Hocam o konuyu gördüğüm için bilerek 1909 sürümünde kaldım. HDD de bir problem yok idi bad sector ve yazılımlar da %100 disk sağlığı ve HD tune de healt bölümünde sarı veya kırmızı bir kutu da yoktu ama disk okuma hızı yazma hızından oldukça düşüktü. Şimdi SSD takıldı test ediyorum, yazma hızlarım iyi çoğunlukla ama okuma hızlarım yazma hızlarımdan düşük çıkıyor. Diskte problem yoktur diye tahmin ediyorum ve belki HDD de bir problem yoktu belki de. SSD mekanik olmadığı için daha hızlı ama bazı sorunları yaratmıyor mesela. Yani okuma düşük olsa bile mekanik olmadığı için hızlı açılış falan olsun. HDD okuma düşünce açılma dönen çubuklar kasıyordu ve 2 3 dk kendine gelmesi sürüyordu. Bundan SSD takıldı, HDD sorun olabilir diye. Sata ile alakası olmaz dimi taktığımız yuvada veya başka bir şeyden?

Olmaz hocam. SATA ile problem olsa zaten çalışmaz. Hata verir.

İmzamdan Aida64 sonucunu paylaş. Devamlı bu testleri yapıyorsan zaten kendin bitirecen ömrünü.
Sıcaklıklar biraz yüksek soğutmayı biraz arttır altta boşluk olsun.
Anormal düşüşler yok hızlarda gecikme biraz yaşanmış bu da açık servislerden programlardan kaynaklanabilir. Temiz önyükleme yap çok program kurma, açma.

İmzamdan Aida64 sonucunu paylaş.

Devamlı bu testleri yapıyorsan zaten kendin bitirecen ömrünü.
Devamlı ne yapacağım, millet TBW ömrünü geçip, yine aynı yakın ilk günkü gibi sonuçları alıyor. Benim 3-5 yaptığım testle bitecekse atayım çöpe diski. Bir kaç defa test yapılması öneriliyor zaten, o an belki arkada işlem yapabilir diye söylemişlerdi forumda, ben de bir kaç test yapıp en son yapanınkini atıyorum.

Sıcaklıklar biraz yüksek soğutmayı biraz arttır altta boşluk olsun.
O ilk attığım gün hissedilen sıcaklık 40 dereceydi dışarda. Şimdi 3 gündür havalar serin 30 derecenin altında geziyor. Yeni attığım testler de sıcaklık maksimum 35 dereceyi gördü, boşta 30 derece de idi SSD en son yaptığım serin günlerde.

gecikme biraz yaşanmış bu da açık servislerden programlardan
Bu değişiyor, 44, 72 ve 101 falan da görmüş idi gecikme değerleri.

çok program kurma, açma.
Ya hocam program kurma diyorsunuz da, ben GB dosya kurup ve devamlı silmiyorum. Test yapacağım programları kuruyorum ufak dosya boyutları, sonra siliyorum işim bitince. Bu SSD icat eden bunu düşünmez mi yahu? Ben USB belleği kaç defa biçimlendirdim ve dosya atıp sildim halen ilk günkü okuma, yazma ve gecikme değerleri alıyorum.

Temiz önyükleme yap
Yeniden başlatma mı diyorsan, 2 günde bir bazen yeniden başlatırım. Zaten uzun süre yeniden başlatmayınca 2 saniye daha uzuyor ilk başlangıç açılma süre :)

Yeniden başlatma mı diyorsan, 2 günde bir bazen yeniden başlatırım. Zaten uzun süre yeniden başlatmayınca 2 saniye daha uzuyor ilk başlangıç açılma süre :)
Bir araşır ilk önce. Dediğinle alakası yok.
Ya hocam program kurma diyorsunuz da, ben GB dosya kurup ve devamlı silmiyorum. Test yapacağım programları kuruyorum ufak dosya boyutları, sonra siliyorum işim bitince. Bu SSD icat eden bunu düşünmez mi yahu? Ben USB belleği kaç defa biçimlendirdim ve dosya atıp sildim halen ilk günkü okuma, yazma ve gecikme değerleri alıyorum.
SSD, USB ile aynı işlemiyor.
Bu değişiyor, 44, 72 ve 101 falan da görmüş idi gecikme değerleri.
41 görünüyor. Soğutmayı dediğim gibi arttır bir şekilde.

41 görünüyor. Soğutmayı dediğim gibi arttır bir şekilde.
Şuan öyle dereceleri görmedim ve laptop da kullanılıyor. 44, 49 derece olan vardı forumda, 75 dereceyi geçiremedim diyordu Recep Bey'de yaptığı zorlama testlerinde. Devamlı çalışan sıcaklıkta zararlıdır ve ben o dereyi sıcak günde görmüştüm, bir de düşürme dediğin nasıl düşüreceğim sıcak günde?

Bir araşır ilk önce. Dediğinle alakası yok.
Format mı dediğin ve TRIM özelliği Windows 10 kendisi mi yapıyor? Açtığım konuya da bakabilirsiniz; WD SSD "işletmen veya yönetici isteği reddetti" hatası - Technopat Sosyal

SSD, USB ile aynı işlemiyor.
İkisi de belleklere sahip değil mi ve mekanik bir parça da yok? USB belleğe de Windows 10 kurmuştum, SSD gibi gecikme değerlerine sahip değildi o ayrı zaten. HDD göre tabii hızlıydı ama USB bellekte bile :)

bir de düşürme dediğin nasıl düşüreceğim sıcak günde?
Laptoplar için soğuta sistemleri var araştırıp bakabilirsin.
Format mı dediğin ve TRIM özelliği Windows 10 kendisi mi yapıyor?
Hayır araştırın diyorum, araştırmadan soruyorsun hala. Diğer soruya da hayır, kapalıysa kendin etkinleştirmen lazım.
CMD yönetici olarak açıp, fsutil behavior query DisableDeleteNotify
Bu komutla kontrol et 0 mı değil mi diye.
İkisi de belleklere sahip değil mi ve mekanik bir parça da yok?
Mekanik olmaması aynı olduğu anlamına gelmiyor.

Diğer soruya da hayır, kapalıysa kendin etkinleştirmen lazım.
CMD yönetici olarak açıp, fsutil behavior query DisableDeleteNotify
Bu komutla kontrol et 0 mı değil mi diye.
WD kendi yazılımında da var ve haftalık öneriyor, konu açtım ama kendisi haftalık yapacağı zaman engelliyor Windows 10 tarafından.

1599468449513.png

Laptoplar için soğutma sistemleri var araştırıp bakabilirsin.
Soğutmayı oyunlar da açıp kullanıyorum, yani var soğutma altından. Şimdi ki sıcaklıkları atayım normal mı? Soğutucu kullanmadan sıcaklık ve dediğim gibi hava güzel, geçen ki gibi sıcak değil, sıcak havalar da dediğinizi yaparım.
1599468602472.png

Hayır araştırın diyorum,
Ben de sizden belki rehber vardı atardınız bekledim de neyse ;) Araştırıp bulamayacağım bir şey yok zaten, tembellik etmeyip bakarım ona da :D

Rapor istediniz, ne oldu rapor hocam orada da problem yoksa konu bitirelim.

Geri
Yukarı