WD Elements 500GB Harddisk Sorunu

Alper Arda Yazar

Hectopat
Yer
Ankara
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Merhaba...

Bir yakınıma ait olan bu taşınabilir disk yaklaşık 2 haftadır çalışmıyor. Aslında çalışıyor, ışığı yanıyor ve taktığımda çalıştığına dair sesler geliyor. Ama bilgisayar görmüyor. "Bilgisayar'a "girince görünmüyor. "Donanımı güvenle kaldır" bölümünde görünüyor. Aynı şekilde "Disk Yönetimi'nde" de görünüyor. Ancak disk yönetiminde şöyle görünüyor:

Harddiski takıp "Disk Yonetimi'ne girdiğimde şöyle bir şey çıkıyor. Ben buna "Tamam" dersem "Erişim Engellendi" uyarısı veriyor.

MkNmgL4.png

m2Atr5i.png

Bu harddisk 500GB. Ama gördüğünüz gibi yukarda 2048 GB görünüyor. Sağ tıklayıp "Diski Başlat" dediğimde ise "Erişim Engellend"i uyarısı çıkıyor.

İnternette "chkdsk" yöntemleri önerilmiş genelde ama bende diskin harfi olmadığı için yapamıyorum.

Son çare kutusunu söküp SATA yoluyla bağlamak geldi aklıma. Kutusunu söktüm. Ama şu SATA - USB dönüştürücüyü sökemedim. Daha doğrusu nasıl söküleceğini anlamadım. İnternetteki videolardaki harddiskler ile benimki farklı. Ayrıca vidaları da değişik yıldız tornavida açamıyor.

Şimdi gözünüzde canlanamamış olabilir. Şu anda telefonumun USB'sini bulamıyorum. Bulunca hemen çekip atıcam.

Bu arada benim için veriler önemli. Verileri kurtarayım yeter. Böyle verileri kurtarabileceğim program veya yöntem önerilerinizi bekliyorum.

Şimdi bir video buldum arkadaşlar. Bu videodakile tek farkı bendekinin USB 2.0 olması. Onun dışında her şey aynı. Video linki: http://www.youtube.com/watch?v=7eFkjx9oWfI

Arkadaşlar ben eski bir yıldız tornavida buldum. O vidaları çevirebiliyor. Peki hangi vidaları çıkarmam gerek sata bağlantılarına erişmek için ?

Son düzenleyen: Moderatör:
Buradan ubuntu 13.04 sürümünü indir. Thank you | Ubuntu

Bu da indirdigin iso dosyasını usb bellege yazmak için ubuntu sayfasında önerilen program.

Bilgisayarını usb bellek ile başlat kurulum ekranı gelince try (deneme) seç adımları takip et flash bellekten ubuntuyu çalıştır. Hdd ulaşmaya çalış.

Ulaklının verdiği de olabilir. İstediğini seçebilirsin alper önü açık yani serbest bırakdım seçim konusunu sana.
Kullanması basit :) windowsda ki gibi diskin nerede olduğunu buldun mu kolay(çoğunlukla masaüstünde simgesi bulunur)
Buradan HDD görünüyorsa ve içine girebiliyorsan istediğini alıp biçimlendirme yapabilirsin live cd de iken.

SATA bağlantılarına ulaşamazsınız, çünkü WD'in maliyet azaltma amacıyla yaptığı tümleşik SATA-USB devre kartına sahip bir sürücünüz var :) Plakaların fiziksel hasarı, SATA kontrolcüsü arızası, USB kontrolcüsünün arızası. Bu üç durumdan herhangi biri meydana gelirse disk tamamen devre dışı kalıyor. Eğer sadece SATA/USB çevirici devre kartı (sizde bulunmayan) yanmış olsaydı, en azından kartı yenisi ile değiştirerek yada sürücüyü masaüstünde kullanarak kurtarma şansınız olabilirdi.

Plaklarda düşme yada şiddetli darbe sonucunda fiziksel bir hasar oluşmadıysa, devre kartını teknik serviste değiştirip verileri kurtarabilirsiniz.

SATA bağlantılarına ulaşamazsınız, çünkü WD'in maliyet azaltma amacıyla yaptığı tümleşik SATA-USB devre kartına sahip bir sürücünüz var :) Plakaların fiziksel hasarı, SATA kontrolcüsü arızası, USB kontrolcüsünün arızası. Bu üç durumdan herhangi biri meydana gelirse disk tamamen devre dışı kalıyor. Eğer sadece SATA/USB çevirici devre kartı (sizde bulunmayan) yanmış olsaydı, en azından kartı yenisi ile değiştirerek yada sürücüyü masaüstünde kullanarak kurtarma şansınız olabilirdi.

Plaklarda düşme yada şiddetli darbe sonucunda fiziksel bir hasar oluşmadıysa, devre kartını teknik serviste değiştirip verileri kurtarabilirsiniz.

Off! Bu kötü oldu ya. Fiziksel hasar oluştuğunu pek sanmıyorum. Teknik servisten kastınız WD'nin kendi servisleri mi ? Ve bunun ücreti tahmini nedir ?

@Murat5038, Ubuntu ile denedim, olumsuz. Görmedi. HDD bağlantı şekli demişsiniz. Ne yapmalıyım ?

Bir de internette bu konuya bakarken şöyle bir program gördüm. Bilgisayarda görünmeyen harddiskten de veri kurtarabiliyormuş.

http://www.webhatti.com/yazilim-genel/251531-harddisk-kurtarma-easyrecovery-pro-6-10-resimli-anlatim.html

Uyarı! Bu konu 11 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı