WD HDD çalışmıyor

FCLivorno

Hectopat
Yer
Leningrad
Az önce tıkırtılar geldi HDD'den ve kısa süre sonra simgesi göründüğü halde doluluk göstergesi yok oldu. Sonra PC'yi kapatmak istedim kapanmadı. Ben de bir süre HDD'yi izledim. Zorlandığını hissettim ve PC kapanmadığı için kablolarından çıkarttım. Sonra PC kapandı hemen. HDD'yi tekrar takıp PC'yi açtım ama açılmadı. Sorun nedir sizce? HDD öldü mü yoksa?

Çözüm
Az önce tıkırtılar geldi HDD'den ve kısa süre sonra simgesi göründüğü halde doluluk göstergesi yok oldu. Sonra PC'yi kapatmak istedim kapanmadı. Ben de bir süre HDD'yi izledim. Zorlandığını hissettim ve PC kapanmadığı için kablolarından çıkarttım. Sonra PC kapandı hemen. HDD'yi tekrar takıp PC'yi açtım ama açılmadı. Sorun nedir sizce? HDD öldü mü yoksa?
İmkan varsa HDD yi başka bir bilgisayarda deneyin.
İmkan varsa HDD yi başka bir bilgisayarda deneyin.

Çözüm
Merak ettiğim bunun sebebi nedir ve ne gibi sorunlar yaratır? HDD yerde duruyor ve kalkarken çarpmıştım bugün yanlışlıkla. Sebep bu olabilir mi? HDD ve DVD okuyucu kasa dışında duruyor.
...
20190731_231524.jpg

Verdiğin bilgilerle tahmin etmek çok zor kardeşim, disk işlem halindeyken fiziksel herhangi bir hasar aldıysa o diske artık güvenilmez. HDD'lerden ses gelmesi gayet normal. Mekanik yapısı olduğu için, kafası git gel yapıyor plak yüksek hızda dönüyor. O sesi gidermek için Smart Defrag kullanabilirsin. "En iyile ve önceliklendir" birleştirmesini kullan. İşlem bittikten sonra. Baktın, garip bir ses geliyorsa o disk bozulmuştur kardeşim.

Çok normal bir ses değildi o yüzden dikkatimi çekti ve bir süre sonra da dediğim gibi sistemden gitti ve PC kilitlendi. Çok şiddetli de çarpmadım aslında. Dediğim gibi diğer PC'imde denedim ve sorun düzeldi şu an PC'ye takılı durumda. Ve evet Auslogics Disk Defrag ile işlem yapıyorum ama sadece ''defrag'' butonunu kullandım. @269184

Yeni Microsoft PowerPoint Sunusu3333.jpg

Anladım kardeşim, sesi duysam; sesin tipine göre söylerdim ne olduğunu. Ayrıca çok şiddetli çarpman ile yavaş çarpman fark etmiyor. Disk işlem halindeyken yere düştüyse, ben o diske bir daha güvenmem. Kapalıyken düşsün sıkıntı değil. Kapalıyken 10 kere de düşürsen, kasası sağlamsa hasar almayacaktır.

Anladım kardeşim, sesi duysam; sesin tipine göre söylerdim ne olduğunu. Ayrıca çok şiddetli çarpman ile yavaş çarpman fark etmiyor. Disk işlem halindeyken yere düştüyse, ben o diske bir daha güvenmem. Kapalıyken düşsün sıkıntı değil. Kapalıyken 10 kere de düşürsen, kasası sağlamsa hasar almayacaktır.
Genelde depolama olarak kullandığımdan o esnada işlem halinde olduğunu sanmıyorum. Sistem SSD'ye kurulu olduğundan HDD'yi yoğun şekilde kullanmıyorum. Sanırım uyku modundaydı o esnada da. Sesleri nasıl tarif edebilirim bilmiyorum ama o bildiğimiz olağan seslerden değildi. Bir kalemin ucuyla ya da tırnak ucunla kısa aralıklarla tahta bir masaya tıkladığında çıkan ses gibiydi. Başka türlü de anlatamam elimde kayıt olmadığından. :)
Disk yere düşmedi tabii ama ayak ucumla hafifçe DVD'ye çarpınca o da üstünde biraz kayarak hareket etti. Umarım sadece kablolarla ilgili bir sorundur. Belki de çarptığımda data kablosu yerinden oynamıştır. Ama o tarz bir sorun da öyle ses yaratır mı bilmiyorum.
Ama PC kapanmayınca kablolarından söktüm ve öyle kapatabildim PC'yi. HDD'yi çıkarttığıımda dönmeye devam ediyordu. Yalpalamasından anlaşılıyordu bu.
Bakalım şu an sorun yok görünüyor. Yanıt için de teşkkürler.
Kırmızı kafalı Kaspersky tecavücüsü sinemalarda. 👀

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı