WD PC SN530 ürünleri arasındaki fark nedir?

bluecity

Hectopat
Daha fazla  
SSD veya HDD modeli
WD PC SN530
Arkadaşlar 2 gün önce WD PC SN530 256 GB M.2 SSD satın aldım. Aldığım SSD linki;

Bugün aynı modelin 40 TL daha ucuza satıldığını gördüm. Model numarası aynı olmasına rağmen ürün görünümü diğerinden farklı.

1. olanın teknik bilgisi paylaşmamış ve çok az yerde var. WD'nin kendi sitesindede sadece 2. gönderdiğim model var. 1. satın aldığımı iade edip 2. olanı almak istiyorum fakat aralarındaki farkı nasıl öğrenebilirim?

1. linkteki ürünün kutusu açılmış sıfır ürün değil öncelikle. Sıfır yazdığına bakmayın, satıcı kutusu bile yok yazmış. Aynı şekilde 2. ürün de kutusuz ve 2. el olarak satış yapıyor iki satıcı da. Ürünlerde bir farklılık yok. Sadece 2. el olarak satış yapıyorlar ve SSD'nin ne alemde olduğunu kimse bilemez. Bozuk gelme olasılığı bile var bence. Hiç bulaşma, bir alıcı ayrıca şunu yazmış "Ürün başka sistemden sökülmüş üzerinde farklı işletim sistemi yüklü olarak geldi. Satıcının bunu belirtmesi gerekirdi."

Farklı işletim sistemi yüklü olarak geldi dediğine göre SSD'ler mining için kullanılan işletim sistemlerinden birinin yüklü olabileceği ihtimalini soktu kafama. Mining için kullanılmış SSD olabilir bunlar.

Sanırım bu model OEM model. Yani başka sistemlerden veyahut dizüstü PC'lerden sökülüp öyle satılıyor. Bende 2 hafta önce 256 GB'lık modeli 200 TL'ye almıştım ve yine ilk linkteki gibi görünüyordu. Büyük ihtimal iki linkteki ürün de aynı OEM ürün. Kutusuz da yazmışlar zaten. Bence sisteminize takıp bir bakın hocam. Zaten büyük ihtimal kullanılmamıştır ya da içine hazır Windows 10 kurup bırakmışlardır.

Ayrıca içinizde şüphe varsa CrystalDiskInfo ile çalıştırma süresi, yazma-okuma ve NAND yazma toplamları verilerine de bakıp diskinizin ne durumda olduğuna bakabilirsiniz veriler düşükse dediğim gibi hazır sistem kurup bırakmışlardır. Ama bence içiniz rahat olsun öyle mining için kullanıldığını pek zannetmem.

Son düzenleme:
Sanırım bu model OEM model. Yani başka sistemlerden veyahut dizüstü PC'lerden sökülüp öyle satılıyor. Bende 2 hafta önce 256 GB'lık modeli 200 TL'ye almıştım ve yine ilk linkteki gibi görünüyordu. Büyük ihtimal iki linkteki ürün de aynı OEM ürün. Kutusuz da yazmışlar zaten. Bence sisteminize takıp bir bakın hocam. Zaten büyük ihtimal kullanılmamıştır ya da içine hazır Windows 10 kurup bırakmışlardır.
Kimsenin Windows 10 kurup çıkarıp satacağını sanmıyorum. İllaki kullanılmıştır, illaki Chia işlemi yapılmıştır. Zaten SSD'lerdeki bu tür satışlar Chia yapılan ürünler üzerinden oluyor genelde.

Kimsenin Windows 10 kurup çıkarıp satacağını sanmıyorum. İllaki kullanılmıştır, illaki chia işlemi yapılmıştır. Zaten SSD'lerdeki bu tür satışlar chia yapılan ürünler üzerinden oluyor genelde.

Şahsen şu an buna ihtimal vermiyorum ama bunun testi nasıl yapılır, nasıl anlaşılır öğrenmek isterim. İhtimal vermeme sebebim ise aldığım zaman satıcının hazır sistemden sökülüp öyle satıldığını söylemesi. Tabii her satıcı aynı mı bilemem ama stok eritmek vs için söküp sattıklarını söylemişlerdi.

1. linkteki ürünün kutusu açılmış sıfır ürün değil öncelikle. Sıfır yazdığına bakmayın, satıcı kutusu bile yok yazmış. Aynı şekilde 2. ürün de kutusuz ve 2. el olarak satış yapıyor iki satıcı da. Ürünlerde bir farklılık yok. Sadece 2. el olarak satış yapıyorlar ve SSD'nin ne alemde olduğunu kimse bilemez. Bozuk gelme olasılığı bile var bence. Hiç bulaşma, bir alıcı ayrıca şunu yazmış "ürün başka sistemden sökülmüş üzerinde farklı işletim sistemi yüklü olarak geldi. Satıcının bunu belirtmesi gerekirdi."

Farklı işletim sistemi yüklü olarak geldi dediğine göre SSD'ler mining için kullanılan işletim sistemlerinden birinin yüklü olabileceği ihtimalini soktu kafama. Mining için kullanılmış SSD olabilir bunlar.

1. linkteki ürün kutulu hocam resimdeki gibi elime şeffaf bir kutuda ulaştı. Çok temiz görünüyor bugün deneyeceğim. 2. ürüne dikkat etmemişim bilgi için çok teşekkürler.

Ayrıca içinizde şüphe varsa CrystalDiskInfo ile çalıştırma süresi, yazma-okuma ve NAND yazma toplamları verilerine de bakıp diskinizin ne durumda olduğuna bakabilirsiniz veriler düşükse dediğim gibi hazır sistem kurup bırakmışlardır. Ama bence içiniz rahat olsun öyle mining için kullanıldığını pek zannetmem.

Bugün deneyeceğim. Yalnız kafama takılan 1. linkteki olan WD'nin sitesinde yer almıyor 2. olan yer alıyor. Hangisinin OEM olduğunu nasıl anlayabilirim?

Bugün deneyeceğim. Yalnız kafama takılan 1. linkteki olan WD'nin sitesinde yer almıyor 2. olan yer alıyor. Hangisinin OEM olduğunu nasıl anlayabilirim?

Her iki linkte ki ürün de aynı ürün hocam. WD bu SSD'i yalnızca üreticilere ürettiği için direk kutulu şekilde alamazsınız. O sebeple zaten OEM. Yani her iki linkteki de OEM ürün. İkinci linktekini de isteseniz yine şeffaf kapta gönderirler size. Zaten bende aldığımda şeffaf kapta gelmişti.

Geri
Yukarı