WD SN570 599TL

Onun sorunu nedir? SX8100 zaten üst seviye bir ürün değil.

Disk doluluğu %25-30'u geçtiği andan itibaren yazma hızı 4 kat düşüyor. 500 MB/s yazacak cihaz istesen SATA SSD alırdın. İşin kötü yanı DRAM'siz NVMe'lerin bile hiç birisinde bu sorun yok SN350 gibi en dip seviyeler dahil.

Onun sorunu nedir? SX8100 zaten üst seviye bir ürün değil.
Ben bu ürünü kullanıyorum henüz test etme şansım olmadı eski bir sürüme dönüp ancak başımdan geçeni söyleyeyim. Windows farklı bir diskte kuruluyken Windows 10 1903 sürümü vardı, 3500 okuma 2600 yazma veriyordu. Daha sonrasında SX8100'e Windows 10 21H1 kurdum test ettim 3500 okuma 1000 yazma verdi. Biraz forumda gezindim, 21H1 ve üzeri kullanan herkeste bu problem var. Windows 10 2004 sürüm kullanan yani 20H2 sürüm kullanan @The Man From E.A.R.T.H. ise cayır cayır 3300 okuma 2200 yazma alıyor. Kısacası ya Windows 10 21H1 ve üstünde okuma yazma kaynaklı problem var ya da SX8100'ü 20H2 üstüne optimize etmemişler aklıma başka olasılık gelmiyor çünkü. SSD Toolbox'ta bütün firmware updateleri yaptım. En son sürüm her şey.
Disk doluluğu %25-30'u geçtiği andan itibaren yazma hızı 4 kat düşüyor. 500 MB/s yazacak cihaz istesen SATA SSD alırdın. İşin kötü yanı DRAM'siz NVMe'lerin hiç birisinde bu sorun yok SN350 gibi en dip seviyeler dahil.
Sadece Windows varken de aynı şekil 3500 okuma 1000 yazma veriyordu. Doluluktan değil bana kalırsa.

Disk doluluğu %25-30'u geçtiği andan itibaren yazma hızı 4 kat düşüyor. 500 MB/s yazacak cihaz istesen SATA SSD alırdın. İşin kötü yanı DRAM'siz NVMe'lerin bile hiç birisinde bu sorun yok SN350 gibi en dip seviyeler dahil.

Ben bu ürünü kullanıyorum henüz test etme şansım olmadı ancak başımdan geçeni söyleyeyim. Windows farklı bir diskte kuruluyken Windows 10 1903 sürümü vardı, 3500 okuma 2600 yazma veriyordu. Daha sonrasında SX8100'e Windows 10 21H1 kurdum test ettim 3500 okuma 1000 yazma verdi. Biraz forumda gezindim, 21H1 ve üzeri kullanan herkeste bu problem var. Windows 10 2004 sürüm kullanan yani 20H2 sürüm kullanan @The Man From E.A.R.T.H. ise cayır cayır 3300 okuma 2200 yazma alıyor. Kısacası ya Windows 10 21H1 ve üstünde okuma yazma kaynaklı problem var ya da SX8100'ü 20H2 üstüne optimize etmemişler aklıma başka olasılık gelmiyor çünkü.

Sadece Windows varken de aynı şekil 3500 okuma 1000 yazma veriyordu. Doluluktan değil bana kalırsa.
Hmm...

Bu güncellemeyi yaptınız mı? 1 ay önce Firmware çıkarmış bu model için. Yapmadıysanız önce onu deneyin.

Google'a 21H1 problemlerini aratınca en başta SSD'ler çıkıyor zaten. Adata ile alakalı olduğunu düşünmüyorum. Zira SX8100 uzun zamandır satılan bir model ve daha önce böyle bir sorunu yoktu. Windows kaynaklı ise güncellemeyi deneyebilirsiniz. Ha yok, SSD üreticinin sunması gereken bir fix varsa burada tabii Adata sorumlu ancak olay yine DRAM'li olması veya olmaması değil. Donanım olarak SX8100'de bir problem olmadığı bariz belli.

Hmm...

Bu güncellemeyi yaptınız mı? 1 ay önce Firmware çıkarmış bu model için. Yapmadıysanız önce onu deneyin.

Google'a 21H1 problemlerini aratınca en başta SSD'ler çıkıyor zaten. Adata ile alakalı olduğunu düşünmüyorum. Zira SX8100 uzun zamandır satılan bir model ve daha önce böyle bir sorunu yoktu. Windows kaynaklı ise güncellemeyi deneyebilirsiniz. Ha yok, SSD üreticinin sunması gereken bir fix varsa burada tabii Adata sorumlu ancak olay yine DRAM'li olması veya olmaması değil. Donanım olarak SX8100'de bir problem olmadığı bariz belli.
Pazar günü kontrol edeceğim şu an bilgisayarla aynı ilde değilim :( SSD Toolbox indirdim ancak 29 Ekim 2021'de paylaşılanı mı indirdim emin değilim. Gerçi ben diski 5 Kasım'da almıştım büyük ihtimal bunu indirmişimdir. Bence de SSD'de sorun yok çünkü SSD sadece Windows sürümü değişikliğinde 1500MB/s yamulamaz. Çok saçma. :D

sadece Windows sürümü değişikliğinde 1500MB/s yamulamaz.
Zaten buradan yazılımsal olduğu belli. İlk iş firmware güncellemesi o zaman ✊

Buna rağmen düzelmezse ve Adata'lık bir durum olmasına rağmen fix çıkarmazlar ise o zaman kötülerim SX8100'ü.

Firmware güncellemesini yapınca bana da haber verin @kino @BerkayZ87

Zaten buradan yazılımsal olduğu belli. İlk iş firmware güncellemesi o zaman ✊

Buna rağmen düzelmezse ve Adata'lık bir durum olmasına rağmen fix çıkarmazlar ise o zaman kötülerim SX8100'ü.

Firmware güncellemesini yapınca bana da haber verin @kino @BerkayZ87
Sorunu çözersem konu açmayı düşünüyorum diğer kullananlar da bilgilenmiş olur. Sizi de etiketlerim.

Geçen günkü @kino'nun konusunda konuştuğumuzda %10 civarında doluydu ve beklenen yazma hızını veriyordu. Şu an %72 dolulukta ve 500 MB/s haline geldi. Firmware güncellemesine rağmen bu hız sabit. CS3030'dan da yüzümüz gülmedi, o da aşağı yukarı aynı hızı veriyor. Paraya kıyıp Samsung almadan bu iş çözülmeyecek gibi. Normalde marka değil model konuşulur ancak Samsung'un birkaç modeli dışında kalanların neredeyse sorunsuz olması sebebiyle bu söylemde bir sakınca görmüyorum.

Geri
Yukarı