Çözüldü WD SSD DPC watchdog mavi ekran hatası

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
İşletim sistemi
Windows 10

kerem1238806

Kilopat
Daha fazla  
RAM
16 GB 2x8
SSD veya HDD modeli
WDS500g2x0c
Ekran kartı
RX 580
Anakart
Asus Prime B450 m-a
İşlemci
Ryzen 5 1600x
Merhaba arkadaşlar, WD'nin 500GB NVMe SSD lerinden birini aldım. Sıfırdan temiz Windows 10 kurulum yaptım. Eski HDD'mdeki her şeyi tekrar yükledim. Rust adlı oyunu çok rahat bir şekilde oynarken 30 dakika sonra oyun durduk yere donuyor ve bir daha düzelmiyor. Oyunu kapatmaya çalıştığımda veya kapattıktan 1-2 dakika sonra mavi ekran hatası veriyor. Açıklama kısmında dpc watchdog yazıyor. Sadece bu ağır oyunu oynarken yaşıyorum. Onun dışında hiçbir sorun yaşamıyorum. A Minidump dosyalarını paylaşıyorum.
DMP Dosyalarım

Son olarak şunu da belirtmek istiyorum. Windows 10 kendi ekran kartı sürücüsünü kurmuştu. DDU ile silmeden üstüne internetten ben de kurdum. Bundan kaynaklı olabilir mi? (DDU ile aslında sildim ancak bilgisayar açıldığında otomatikman sürücüyü kendi yeniden kuruyor.)

Arkadaşlar yardımcı olabilecek birisi varsa iyi olur. Bu sorunu hızlıca çözmem gerekiyor. Eğer SSD kaynaklı bir sorun ise iade edeceğim.

@KojiroHyuga04

@claus

@Ted Kaczynski

Konu hakkında kimsenin bilgisi yok mu? ntkrnlmp.exe kaynaklı DPC_WATCHDOG_VIOLATION (133) hatası almaktayım.

Son düzenleme:
Çözüm
Selam. Aylardır konu hakkında neden dönüş yapmadın olumlu ya da olumsuz? Birçok kullanıcı var ve konular ortada kalınca boşa kürek çekmiş gibi oluyoruz.

Hocam çünkü sorunun çözülüp çözülmediğini anlayamadım. Bakıyorum uzun süre sorun yaşamıyorum çözüldü diyorum sonra tekrar başlıyor. Öyle olunca bir de uğraşma ihtiyacı hissetmedim. Vakit de bulamadım iş sebebiyle. Ama her halükarda sizi bilgilendirmem gerekirdi kusura bakmayın. Bu sefer basit bir şekilde sorunu çözdüm. Oyunlara girmeden önce aygıt yönetecisinden Creative yazan ve AMD yazan ses aygıtlarını devre dışı bırakıyorum. Sadece bilgisayarın kendi ses kartının driveri etkin oluyor. Bu sayede girdiğim oyunlarda hiç mavi ekran sorunu yaşamadım. Bu sorunu dün çözdüm. Bu sorunu yaşayan ve çözemeyen arkadaşlar bu tarz yöntemleri deneyebilirler. İsterseniz konuyu çözüme ulaştırıp kapatalım. Sizi de aylar sonra meşgul etmemiş olurum. Tekrardan teşekkür ediyorum. Sorunun çok eski bir kart olan Creative marka ses kartımın driverinden kaynaklandığını tahmin ediyorum.
BIOS Update kesin etmek gerekli. Bir sürü düzelteler var.
Ekran kartı sürücün hatalı yüklenmiş. DDU ile sil ve manuel yükle. Windows Update ile sürücü yüklemeyi devre dışı bırak.
SSD varsa FW Update var.
As SSD benchmark ve HD sentianel ile SSD testi yapıp sonucu yolla.
Ses sürücünü güncelle.
Ayrıca bu sisteme harici olarak ne takılı?

Hocam sorun sanırım Creative model ses kartımın sürücüsüyle alakalı. Sanırım sorun şundan kaynaklanıyor. DDU ile hem ekran kartı sürücüsünü hem de ekran kartı sürücüsünü silip manuel olarak kurmayı denedim. Ancak otomatik güncelleştirmeyi kapatsam bile Windows 10 otomatik olarak internete bağlandığı gibi sürücüleri kendi yüklüyor. Büyük ihtimalle yanlış yüklüyor. Otomatik olarak driver indirmesini 2 yolla kapatmama rağmen bu sorunu çözemedim. Bunun önüne geçip manuel olarak indirebilsem sorunu sanırım çözeceğim. Bu otomatik indirmeyi kapatmanın başka bir yolu var mı? (Technopat'ın videosunu izledim, yaptım sorun çözülmedi.)

Ekran kartı sürücün hatalı yüklenmiş. DDU ile sil ve manuel yükle. Windows Update ile sürücü yüklemeyi devre dışı bırak.
SSD varsa FW Update var.
Ses sürücünü güncelle.

Harici olarak ne takılı derken hocam? O kısmı anlamadım.

SSD varsa FW Update var.
Ses sürücünü güncelle.

Harici olarak ne takılı derken hocam? O kısmı anlamadım.

Son düzenleme:
Sanırım teşekkür mesajı atmak yasak ancak yine de teşekkür ediyorum ilgilendiğiniz için. Dediklerinizi deneyip son durumu aktaracağım. Windows 10'un bu kadar sorunlu bir sistem olabileceğini tahmin etmezdim. Windows 7 savunurken haklıymışım...

Rica ederim. Son durumu mutlaka bildirin. Ayrıca Windows 11 var ve bu sorun kökünde çözüldü Windows 11 için.

Hocam geç döndüğüm için özür diliyorum. Deprem olayından sonra bir süre foruma giremedim. Otomatik Update olayını tamamen kapatıp internetten orijinal sürücüleri indirdim. Ancak sorun hala düzelmedi. Yani mavi ekran hatalarına bakarsak sorun sürücülerle alakalı. Ancak bunu çözemedim. İşin garibi format atmadan önce her şey normaldi. Acaba SSD ile mi alakalı? Veya yazdığınız diğer çözüm önerilerini yazsam acaba sorunum çözülür mü?

Hocam son 2 minidump dosyaları ve test sonuçları ekteki dosyanın içindedir. Testi yaparken bir hata verdi onu da SS alıp dosyanın içine attım. Dediklerinize eksik olarak BIOS Update ve SSD FW Update kaldı. Yani geriye tek çözüm BIOS güncellemek diye düşünüyorum. Onu da en kısa zamanda yapacağım. Ancak yapınca sorunumun düzeleceğini sanmıyorum. Yine de deneyeceğim acaba. Dosyalar
Ses sürücüsünü güncellemeyi vs onları zaten denedim. Harici olarak ne takılı sorusunu anlamamıştım. Ses kartı takılı Creative.

Hoparlör'ün yeşil Jak'ını ses kartından çıkarıp anakart kısmına takıp oyuna girersem hiçbir hata ve mavi ekran vermiyor. Ses kartının jak'ına takıp oyuna girince hata veriyor. Ya mavi ekran ya da aşırı kasma ya da ses gitmesi ile sonuçlanıyor. Ancak eski Windows'umda olan sürücünün aynısını kurdum. Yani farklı olan bir şey yok. Dediğiniz gibi DDU ile silmiştim zaten. Yine de çözemedim. Dosyalara bakıp son durumu bildirirseniz çok sevinirim. BIOS güncellemesini de yapacağım, taksit taksit yaptığım için öncelikle kusura bakmayın.

Yeni konular

Geri
Yukarı