Çözüldü WebHelper Zararlısı Nasıl Temizlenir?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

213082

Hectopat
Makaleler
3
Arkadaşlar, az önce fark ettim: Bilgisayarımda Web Helper diye bir şey vardı. Ne olduğunu arattığımda ise virüs olduğunu öğrendim. Şu an Kaspersky ile tam tarama yapıyorum. Format atsam tamamen kurtulabilir miyim bu virüsten?

Çözüm
Ama muhtemelen içim rahat etmeyecek ve format atacağım.
Pire için yorgan yakmaya gerek yok. Her virüste tüm sistemi temizleyecek olsaydık işimiz zor olurdu.

Dosya tam olarak ne paylaşılmadığından detaylı inceleyemiyorum fakat birkaç tarama işinizi çözecektir.

Şunlar ile taratabilirsiniz:
  • Kaspersky,
  • Malwarebytes,
  • AdwCleaner.
Taramalar bittiğinde sistemi yeniden başlatıp arka planda çalışan bir şeyler var mı diye kontrol ediniz. Bir şey gözükmüyorsa emin olmak için tekrardan taratabilirsiniz isterseniz.

Tabii dosya cidden zararlı mı yoksa bir programın bir parçası mı bilemiyorum. Dosyayı görmedim. Mümkünse VirusTotal'a yükleyebilir misiniz?
Kaspersky bulursa silecektir. O yeterli.

Eğer daha da emin olmak isterseniz Malwarebytes ile taratabilirsiniz. Daha da emin olmak isterseniz format atın diyeyim, ne diyeyim? :D
Kaspersky taraması birkaç saniye içinde bitecek. Bir de Malwarebytes ile taratacağım. Ama muhtemelen içim rahat etmeyecek ve format atacağım.

Ama muhtemelen içim rahat etmeyecek ve format atacağım.
Pire için yorgan yakmaya gerek yok. Her virüste tüm sistemi temizleyecek olsaydık işimiz zor olurdu.

Dosya tam olarak ne paylaşılmadığından detaylı inceleyemiyorum fakat birkaç tarama işinizi çözecektir.

• Kaspersky,
  • Malwarebytes,
  • AdwCleaner.
Taramalar bittiğinde sistemi yeniden başlatıp arka planda çalışan bir şeyler var mı diye kontrol ediniz. Bir şey gözükmüyorsa emin olmak için tekrardan taratabilirsiniz isterseniz.

Tabii dosya cidden zararlı mı yoksa bir programın bir parçası mı bilemiyorum. Dosyayı görmedim. Mümkünse VirusTotal'a yükleyebilir misiniz?

Çözüm

• Kaspersky,
  • Malwarebytes,
  • AdwCleaner.

Virüsün adı WebHelper diye geçiyor. Kaspersky taramamdan sonra sistemi yeniden başlattım ve virüs yok olmuş. Başka virüs programıyla taratmama gerek var mı? Şu an arka planda çalışan WebHelper diye birşey yok.
Malwarebytes kullanın bir de.
Sabah bu antivirüsü de indirip kullanacağım ama dediğim gibi şu anlık bir şey gözükmüyor. Yine de işimizi sağlama alalım. Çok uzun süredir format da atmıyorum zaten. Bahane olur belki.

Virüsün adı WebHelper diye geçiyor. Kaspersky taramamdan sonra sistemi yeniden başlattım ve virüs yok olmuş. Başka virüs programıyla taratmama gerek var mı? Şu an arka planda çalışan WebHelper diye birşey yok.
Dosyanın tam olarak ne olduğunu bilmediğimden dolayı bir şey diyemiyorum. WebHelper, bir programın parçası da olabilir. Örneğin steamwebhelper.exe diye bir uygulama var.

Dosyanın konumunu bulamıyorsanız Malwarebytes ve AdwCleaner ile de kontrol etmekte fayda var. Sonuç bulmadan arka plandan kaybolduğuna şaşırdım. Belki çalıştırdığınız bir programla beraber çalışıyordur. Bu şekilde isimlendirilmesi tuhaf olurdu yine de.

Davranışlarına göre temizleme yöntemi de değişebiliyor. Dediğim iki programla da kontrol ettikten sonra sonuç çıkmazsa belirli bir süre bilgisayarı kullanınca yine arkada belirirse dosya konumuna gidip ne ile alakalı olduğuna bakalım. Daha sonra dosyayı VirusTotal'a yükleyebilirsiniz.

Dosyanın tam olarak ne olduğunu bilmediğimden dolayı bir şey diyemiyorum. WebHelper, bir programın parçası da olabilir. Örneğin steamwebhelper.exe diye bir uygulama var.

Dosyanın konumunu bulamıyorsanız Malwarebytes ve AdwCleaner ile de kontrol etmekte fayda var. Sonuç bulmadan arka plandan kaybolduğuna şaşırdım. Belki çalıştırdığınız bir programla beraber çalışıyordur. Bu şekilde isimlendirilmesi tuhaf olurdu yine de.

Davranışlarına göre temizleme yöntemi de değişebiliyor. Dediğim iki programla da kontrol ettikten sonra sonuç çıkmazsa belirli bir süre bilgisayarı kullanınca yine arkada belirirse dosya konumuna gidip ne ile alakalı olduğuna bakalım. Daha sonra dosyayı VirusTotal'a yükleyebilirsiniz.
Bu virüsü gördüğüm anda Kaspersky'ı açtım zaten. Tehlikeli bir yazılım buldu ve sorunları gider dedim. Ardından bilgisayarı tekrar başlattım tam tarama yaptım görev yöneticisinden baktım virüs yoktu. Sanırım Kaspersky sildi virüsü. Eğer tekrar görürsem ilk işim virustotale yüklemek olacak.

Geri
Yukarı