Web siteleri kullandığımız klavyeyi öğrenebilir mi?

Sağ olun bilmiyordum.

Merhaba, ben adalet bölümü okuyorum ve 2 gün sonra F klavye vizem var ama çalışmadım. Q klavye ile vizeyi rahatlıkla geçebilecek kadar hızlı yazıyorum. Sorum şu: Hocamız vizeyi yapacağı internet sitesinden bizim hangi klavyeyi kullandığımızı anlayabilir mi? Ben Q klavye ile yazsam bunu anlaması, mümkün mü?
Not: Sınavın hangi sitede yapılacağını bilmiyorum, o yüzden link veremem.

Hocam neden F olduğunu açıklayabilir misiniz merak ettim açıkçası.

Batarya seviyesini bile öğrenebilir ama JavaScript'i devre dışı bırakırsanız öğrenemez. Tabii direkt tüm JavaScript'ler devre dışı kalırsa fonksiyonlar çalışmayabilir.

F klavye resmi kurumlarda zorunludur.

Ben F klavye olsa bile Q klavyeyi ezbere bildiğim için ayarlardan Q klavye yapıp kullanıyorum.

Keyboard layouts do not have standardized identifiers. They have names assigned to them by the layout creator. They may have a language association as one defined property.

The Keyboard layouts should not be confused with language or locale identifiers. In particular there is no single “English layout” but dozens of layouts that may be used for English.

I don’t think systems normally make their current layout settings readable via JavaScript.

So whatever problem you are trying solve by detecting the keyboard layout, a different approach is needed.

İngilizce kaynak.
Özeti : Klavye dizilimleri spesifik özellikler içermezler.

İnternet tarayıcıları sizin Windows'ta tanımlı klavye düzeninize erişebilir. F klavye kullanırken Windows'ta Türkçe F, Q kullanırken Türkçe Q seçili olacağı için bunu ayırt etmek mümkün. Request headerlarınızda bu bilgi yer alabilir.

İmkansız olan pek bir şey yok. Bir araştırma ile yapılabilir diye düşünüyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı