Web sitesi nasıl baştan yapılır?

• Konuyu başlatan XAX
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 4
  • Görüntüleme 1B

XAX

Decapat
Arkadaşlar sorduğum soru Godaddy.com gibi sitelerden domain almak veya hosting işleri değil. Size bu işten para kazanan insanların bu işi nasıl yaptıklarını soruyorum yani " web rebuild" diyorum. Bu konular hakkında bir süredir kafa yordum ancak araştırmak istedim. Hani şu Visual Studio açıldıktan sonra bu adamlar; bu siteleri nasıl yapıyorlar? Nasıl bir özverili çalışma ve ele alınacak zamanımız olmalı?

lols.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Aşağıya yazdıklarımı okuduktan sonra şu videoyu izlerseniz çok daha iyi oturacaktır.
Olay Visual Studio değil.
HTML + CSS bilmeniz şart başlangıç olarak. 1 haftada öğrenebileceğiniz konular bunlar.
Bunlar ile sadece tasarım çıkartabilirsiniz. Ben tasarım yapmayacağım CSS'yi salayım demeyin sakın.
Tasarım yapmasanız bile propertyleri bilmeniz gerekiyor.
Bir şeyin üstüne geldiğinde (hover) ne nasıl olur? Arka plan rengi veya görseli nasıl değiştirilir? Hizalama ayarları nasıl yapılır? Gibisinden şeyler bilmeniz gerekiyor.
Sürekli CSS yazmak yerine bootstrap öğrenirsiniz ve o şekilde devam edersiniz. İşiniz çok kolaylaşacaktır.
Bootstrap'ı size şöyle anlatabilirim;
Mesela bir buton koyacaksınız fakat düz gelen buton iğrenç bir şey, kimse koymaz onu.
Buton'a yükseklik, genişlik, renk, font ve gölge vs vereceksiniz ki güzel görünsün.
İşte bootstrap içinde bu özellikler hazır olarak tanımlanmış şekilde gelir. Siz sadece bu butona o özelliğin adını atarsınız ve buton şeklini hazır olarak alır.

Bu gibi şeylerin yanında CSS'de laptop, monitör, telefon ve tablet gibi cihazlar için ayrı çözünürlük grupları belirtmeniz gerekiyor ki her cihaza tam oturarak düzgün bir görüntü gelsin. Telefonda küçücük görünmesin veya devasa görünüp ekrandan taşmasın.

Örnek olarak telefondan Technopat'a girin ve nasıl düzenli geldiğini görün.
İşte bu olaya responsive tasarım denir, ufak bir araştırma ile daha detaylı bilgi alabilirsiniz.
CSS'de bu grupları tanımlamak yerine bootstrap kullandığınızda otomatik olarak bu özelliği kazanmış oluyorsunuz.

Bunların yanına JavaScript öğrenerek buton vs kontrolleri yapabilir, sistemi daha dinamik hâle getirebilirsiniz.
JavaScript yazmayı daha kolay hâle getirmek için JQuery öğrenebilirsiniz.

Bu öğrendikleriniz ile sistem tarafında işlem yapamazsınız. Sadece kullanıcı tarafını ilgilendirir.
Bir kullanıcı kayıt, giriş ekranı tasarlayabilirsiniz fakat işlevsiz/fonksiyonsuz olmuş olur.

Bu tip işlevleri katmak için back-end dili öğrenmeniz gerekiyor.
PHP, asp veya NodeJS olabilir.
Tavsiyem PHP öğrenmeniz, oldukça kolay ve hızlı bir dil.
Back-end öğrendiniz fakat verileri tutmak için de SQL öğrenmeniz gerekiyor.
Yani buraya kadar şunları anladık;
  • Front-end (kullanıcı tarafı, ön yüz) ve back-end olarak ikiye ayrılıyor
  • HTML+CSS+JS ile ön tarafta kullanıcı etkileşimini yaptığımız kısmı ayarlıyoruz.
  • Bootstrap gibi teknolojileri öğrenerek tasarım işimizi oldukça kolaylaştırabiliyoruz. (herkes tasarım yapacak diye bir şey yok fakat back-end yazarken illaki yapmanız gereken ufak değişiklikler olacaktır bu yüzden şart diyebiliriz)
  • Sisteme kullanıcı hesapları, forumlar gibi başlık/blog vs açmak için PHP, ASP veya NodeJS gibi back-end dili öğrenmemiz gerekiyor.
  • Bu verileri işlemek, depolayabilmek, çekebilmek ve güncelleyebilmek için SQL bilmemiz gerekiyor.
Ek olarak PHP dilini önermiştim, öğrenmesi hızlı ve pratik bir dildir.
PHP yazmayı kolaylaştırmak için Laravel öğrenmenizi de tavsiye ediyorum.
Biliyorum şu anda yazdıklarım sizin için çok karışık gibi gelecek fakat biraz biraz başladıktan sonra çok daha iyi anlayacaksınız, hepsini şimdi anlamanız için yazmadım zaten.
Eğer henüz alan seçmemişseniz ve karar verme aşamasındaysanız mobil programlamaya göz atmanızı öneririm. Google bile siteleri endekslerken artık ilk önce mobil dostu olup olmadığına bakacak.
Mobil kullanım da oldukça yükselişte ve yükselmeye de devam edecek.

Mesajlar için teşekkür ederim. Sizin sayenizde kafamdaki birçok soru işareti cevap buldu. Ayrıca başka kişilere de bilgi aktarımı sağladınız. Kursunuza katılmayı düşünüyorum. :)

Mesajlar için teşekkür ederim. Sizin sayenizde kafamdaki birçok soru işareti cevap buldu. Ayrıca başka kişilere de bilgi aktarımı sağladınız. Kursunuza katılmayı düşünüyorum. :)
Tayfun ERBİLEN ücreti olan kursunu YouTube üzerinden yayınlamaya başlamıştı sanırım.
Biraz hızlıdır, az da olsa temel bilgisi gerektirir fakat yakalayabilirseniz sizin için çok faydalı olur.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı