Web sitesi oluşturmak için dil önerisi

Scooby Doo Me

Kilopat
Daha fazla  
Arkadaşlar halihazırda temel olarak C++ biliyorum, ekstra olarak web programlama da öğrenmek istiyorum fakat baktığımda birçok dil olduğunu gördüm. PHP, CSS, HTML, JavaScript, .Net vs. bunlar hakkında biri detaylı olarak bilgi verebilir mi? Bir de tamamıyla bir web sayfası oluşturmak için başka nelere ihtiyaç olur?

Son düzenleyen: Moderatör:
Bir web sitesi oluşturmak istiyorsanız eğer HTML + CSS + JavaScript bilmeniz şart aslında bunlara bile gerek yok :) günümüzde web siteleri kodlama bilgisi gerektirmeden kurulabiliyor.

HTML > CSS > JavaScript ile başlamalısın. Daha sonra CSS kullanımını bir nebze kolaylaştırmak için, yardımcı kütüphaneleri (Bootstrap gibi) kullanabilirsin. Bunları silip süpürdükten sonra, front-end framework'lerini öğrenebilirsin (Angular, React ve Vue gibi).

HTML ile sayfada bulunacak elementleri belirlersin. CSS ile sayfanın yapısını (ne nerede duracak gibi), görselliği (örneğin; butonun kenarlarını yuvarlatmak gibi) düzenlersin. JavaScript ile de fonsiyonel hâle getirirsin (en basitinden; bir butona basıldığında bir HTTP isteği göndermek gibi. Yani JavaScript ile programlama kısmını yapıyoruz). Front-end kütüphaneleri ile iş değişiyor tabii ki.

Amacın sadece site tasarımı yapmak değilse, veri alışverişi kısmı, back-end ile de ilgileniyorsan, HTTP'nin ne olduğunu da öğrenmelisin. Veritabanı ile veri alışverişi için, veya API'lardan veri çekmek için HTTP istekleri gönderiyorsun. Bunu herkes söylemez sana.

Back-end ile de ilgileniyorsan, Node.js'i öneriyorum. Ama en azından HTML, CSS ve JavaScript üçlüsünü öğrendikten sonra buna bak.

Bir de CSS preprocessor'ler var, ama ne kadar gerekliler, bilinmez.

Son düzenleme:
HTML Web'in dili. Herşey onun üzerinde gerçekleşir. CSS ise HTML dosyalarının yaınlandığında nasıl görüneceğini ayarlar. Javascript ile kullanıcıyla etkileşim sağlanır. PHP veya ASP NET Sunucuda yayının denetimini sağlar.

Diğer .js ile başlayan her şey hazır Javascript şablonudur. İşi hazır işlemler sunarak kolaylaştırmayı amaçlar.

Yeni konular

Geri
Yukarı