Web sitesi yapmak için hangi dillere ihtiyacım var?

brssakbss

Picopat
Katılım
19 Nisan 2020
Mesajlar
203
Kendi ürünlerimi sergilediğim, insanların onlara yorum yapabildiği, almak istediklerinde e-ticaret sitelerine yönlendirecek bir web sitesi yapmak istiyorum. HTML, CSS ve JS dışında hangi dillere ihtiyacım var? Şimdiden teşekkürler.
 

46imt

Picopat
Katılım
17 Aralık 2020
Mesajlar
970
Makaleler
1
Çözümler
2
Yer
Türkiye
Python django olabilir mesela.
Ancak js sizin ihtiyaçlarınızı bol bol karşılar.
 

Hunerci

Picopat
Katılım
14 Eylül 2020
Mesajlar
698
Çözümler
2
Yer
Antalya
HTML, CSS, PHP ve JavaScript daha ön planda tutuluyor.
 

Neutral

Hectopat
Katılım
5 Mart 2015
Mesajlar
571
Makaleler
8
Bu üçü dışında başka bir şeye gerek yok. JavaScript çok büyük nimet fakat öğrenmesi uzun bir yol. Her yere hakim olman gerekli. Günümüzde modern teknolojilere hakim olmak zorundasın, yazılım sektöründe 2-3 yıl geri kaldığında olacakları sen düşün. Örneğin jQuery'nin sonunun geleceğini kim bilebilirdi? Modern frameworkler (React, Vue, Angular) sayesinde web projelerinin performansları inanılmaz arttı.

JavaScript'e tam hakim olduğunu/olacağını düşünmüyorsan React ile devam et. Array, Template Literals vb. önemli konuların hakimiyetini React sayesinde anladım. JSX sayesinde JS içerisinde HTML yazıyorsun. Backend kısmına takılma, çok seçeneğin var. React öğrenirken SSR kısmında Next.js ve Gatsby ile karşılaşacaksın. Next.js pazarlaması çok iyi, büyük ihtimalle "Bunu da istiyorum!" diyeceksin.
Önce adam gibi Frontend kısmını öğren, Backend beklesin. Backend'i de işin içine katmak istiyorum dersen en basiti ve en kullanışlısı Firebase oluyor. Authentication, validation vb. işlemler için Firebase nimet. Daha detaylı şekilde Backend'e de kaymak istersen MongoDB, Node.js, Express.js en popüler üçlü olarak karşına çıkıyor.

Firebase kullanımı en güzel clone projeler yaparak ortaya çıkıyor. Bu ne olur? Bir Instagram clone, bir Twitter clone yaparken Login, Post, Comment, Like gibi bileşenlerin etkileşimini Firebase üzerinden bağlayarak canlı şekilde veritabanına data girişi yapabilirsin.
 

Yeni konular

Yukarı