Web Tasarımı mı ? Veri Tabanı mı ?

EssenceTurk

Hectopat
Daha fazla  
Evet sizin görüşünüz nedir 11.sınıf'a geçtik malum dal seçimi için ikisinin arasında kaldım. Hedefim bilgisayar mühendisi olmak, hangi dalı seçmeliyim? İncelediklerime göre web tasarımı, html ve bir kaç animasyon programı eğitimi veriyor. Veri tabanı C#, sql, mysql, eğitimi veriliyor.

Programlamada okulun en iyisi durumundayım, html hakkındada bilgim var. Siz ne önerirsiniz ?

Son düzenleyen: Moderatör:
Geleceğe yönelik düşünürsen Web tasarıma gitmelisin. Çok daha fazla kodlama dilleri öğreniyorsun ve buda sana daha yararlı olur gelecek açıcısından. HTML Kodlama dillerinin en basit olanı. Yani HTML'nin bir 5 6 kat daha zorunu göreceksin. Veri tabanı bana göre aşırı basit. Ama geleceğe yönelik olarak Web tasarım diyorum.

"Hedefim bilgisayar mühendisi olmak" demişsin. Öncelikle kolay değil biliyorsun. Ayrıca Sadece veri tabanı bilmen ve ya web tasarım bilmen işine yaramaz. Hepsini bilmelisin. Soruna cevabım ise HTML bilgin var ise veri tabanını seçmen avantajlı olur. Web tasarımını geliştirirsin zamanla.

Ben lise zamanında web tasarım ve programlama okuyan biri olarak kesinlikle veritabanı diyorum. HTML, CSS gibi şeyleri öğrenmen daha kolay.

Geleceğe yönelik düşünürsen Web tasarıma gitmelisin. Çok daha fazla kodlama dilleri öğreniyorsun ve buda sana daha yararlı olur gelecek açıcısından. HTML Kodlama dillerinin en basit olanı. Yani HTML'nin bir 5 6 kat daha zorunu göreceksin. Veri tabanı bana göre aşırı basit. Ama geleceğe yönelik olarak Web tasarım diyorum.

Hocam geleceğe yönelik neden web tasarımı şuanda önüne gelen zaten site yapmıyor mu?HTML kodlaması zaten basit bana göre, yani geleceğe yönelik derken neyi kastettiniz ? Ayrıca veri tabanı basit demişsiniz neye dayanarak açıklarmısınız?

Hakan Akiska nın yerine cevap vermek bana düşmez fakat demek istediği sanırım. HTML, javascript platformunun ileride gelişecek olması. Bende o yönde düşünüyorum
örnek vermek gerekirse Windows 8 Metro app uygulamaları javascript + HTML ile kodlanabiliyor. Bu diller ortak diller. Artı WebGL teknoloji ile ileride web çok daha önemli rol oynayacak ama kendini üst düzeyde geliştirmelisin.

İşin özü aslında şu. Fazla uzatmaya gerek yok. Web tasarım okuduğunda zaten veritabanı göreceksin(veritabanı bölümündeki kadar detaylı olmayabilir. Fakat yeterince iyi düzeyde)
Ben veritabanı bölümünde okuyupta ORACLE gören insan tanımadım valla. Yine gösterdikleri Access, MSSQL, MYSQL. Bunlar zaten web tasarım bölümünde de var.
Web tasarımda kendi içinde 2 ye ayrılıyor. Bunlar Front-end ve Back-end.

Front-end: Photoshop,HTML, CSS, Fireworks vb.
Back-end:HTML, ASP.NET/PHP, Veritabanı.

Web tasarım dediğimiz bölüm sadece HTML ve CSS ile bitmiyor. Bunun içinde PHP, ASP.NET dilleride var. ASP.NET zaten C# tabanlı bildiğin üzere.

Sen eğer "ilgili"ysen ne okuduğunun çok önemi yok. Eğer ilgili değilsende ne okursan oku faydası olmayacaktır. Forum sitesinde bize danıştığına göre ilgilisin. O yüzden tatava yapma boşver. Web tasarım yaz geç :)

Hocam geleceğe yönelik neden web tasarımı şuanda önüne gelen zaten site yapmıyor mu?HTML kodlaması zaten basit bana göre, yani geleceğe yönelik derken neyi kastettiniz ? Ayrıca veri tabanı basit demişsiniz neye dayanarak açıklarmısınız?

@TReaK Arkadaşımız gerekli açıklamayı yapmış. HTML'den sonra PHP, ASP.NET duruma göre de Javascript dillerini göreceksin. Bu dillerin temelinde HTML yattığı için HTML'yi iyi bilmek lazım. Ben Bilişim Teknoloji bölümü mezunuyum. Web Tasarım, Elektrik Elektronik, Veri Tabanı, Grafik tasarım dersleri gördüm. Veri tabanı bana göre çok basit. Veri Tabanın'da SQL kodlamayı kavrarsan ne kadar kolay olduğunu anlayıp bana hak vereceksin.

Hangisini seçeceğin hakkında öneri veremem ama bilgisayar mühendisliği kazanmak istiyorsan matematik, geometri, fizik, kimya, biyoloji çalış; eksiklerini yavaş yavaş kapat.

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı