Web tasarımına yeni başlayan birine ne önerirsiniz?

mizzy

Hectopat
Yer
Bursa
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Sistem MSI RX 6800 Gaming Z Trio 16GB | Ryzen 5 7600 | 16 GB 5600 MHz DDR5 Ram | Monitör Dell S2721DGFA 27" 2K 165hz IPS | Klavye Theory TH80 Pro |
Arkadaşlar merhaba, öncelikle ben 17 yaşındayım ve web tasarımı öğrenmek istiyorum. Bu işlere ilgim büyük ama hiç pratiksel tecrübem yok ve bilgim de yok gibi bir şey. Nereden başlamam gerekiyor, bu işlere sıfırdan nasıl başlanır? Bilen kişiler anlatabilirse çok mutlu olurum teşekkürler şimdiden.

Web tasarımın temeli HTML dir. HTML öğrenmeden PHP öğrenmeniz daha zor olur. Önce HTML, JS ve CSS in temellerini öğrenin. Daha sonra Bootstrap öğrenerek web sitelerinizi bu framework yardımı ile çok kısa sürede hazırlamaya başlayabilirsiniz.

Ben de buraya 2 adet HTML,CSS ve JS için editör bırakıyorum

Dreamweaver (Biraz daha kolay kullanım fakat ayrıntılı)
Notepad++ (Direkt kod üzerinden çalışıyorsun, bilmen gerek fakat daha işlevsel çalışabilir)

Ben Notepad++'dan öğrenmiştim benim mi kolayıma geldi yoksa öyle mi program bilmiyorum, zaten trilyon tane editör var istediğini seç beğen al bunlar sanırım en çok kullanılanlar.

Ben de buraya 2 adet HTML,CSS ve JS için editör bırakıyorum

Dreamweaver (Biraz daha kolay kullanım fakat ayrıntılı)
Notepad++ (Direkt kod üzerinden çalışıyorsun, bilmen gerek fakat daha işlevsel çalışabilir)

Ben Notepad++'dan öğrenmiştim benim mi kolayıma geldi yoksa öyle mi program bilmiyorum, zaten trilyon tane editör var istediğini seç beğen al bunlar sanırım en çok kullanılanlar.
En kullanışlı editör bana göre SublimeText kendi içerisindeki eklentiler sayesinde oldukça kullanışlı.

Herkes ne kadar doğru şeyler yazsada bu konu sahibinin kafasını karıştıracaktır. Benim tavsiyem ve izlediğim yol:
İlk olarak olmazsa olmaz HTML bilmen lazım. HTML gayet basit ve anlaşılır bir dildir. 3, 4 gününü almaz kavrarsın HTML'i. Bir sürü kaynak var ınternette gerek W3 olsun gerek Mozzilla Developers olsun gerek FreeCodeCamp olsun gerekse Youtube olsun Türkçe İnglizce bir sürü kaynak var. Türkçe dersen Prototürk kanalından HTML ve Temel CSS derslerini alabilirsin. İngilzice dersen de zaten dolu dolu kaynak var. Temel CSS öğrendikten sonra FreeCodeCamp üzerinden kendini CSS anlamında daha da geliştir. Zaten giriş yaptıktan sonra sana bir yol haritası sunuyor.
Aynı zamanda Website klonlayabilirsin. Bu seni %90 gibi yüksek bir oran ile geliştirir. Çünkü CSS bilgi değil tecrübedir. Her ne kadar her şeyi biliyor olsanda eğer hiç örnek ile çalışmamış olursan kendini geliştirmen, yeni tasarımlar oluşturman bir hayli zorlaşacaktır. Website klonlama işlemini ilk bir araştır. Nasıl yapılacağını, yapılması gerektiğini anla. Ardından Traversy Media kanalından Website klonlama işlemine başlayabilirsin. Diyelimki HTML ve orta seviye CSS öğrendin. Sıra geldi PHP' ye. Şimdi birileri gelir PHP öldü, rakiplerinden pek bir üstünlüğü yok der ama PHP öğrenme seviyesi kolay. E iş böyle olunca Temel Düzeyde PHP öğrenmek fonksiyon mantığını, döngü mantığını ve birçok şeyi sana kazandıracaktır. Ki bunları daha detaylı bir şekilde JS'te öğreneceksin. PHP için en iyi Türkçe kaynak Tayfun Erbilendir. Prototürk YT kanalında istersen katıla üye olarak PHP derslerine erişim sağlarsın. Veya zaten internette bir sürü kaynak var.
Temel Düzeyde PHP öğrendikten sonra asıl olayımız JS e geçelim. JS için en iyi kaynak Mozzila Developers tır. W3 ile de gidebilirsin. Varsa yanlışımız düzeltiniz efendiler. İyi günler.
Not: Codepen.io ile kendini Front End alanında geliştirebilirsin.

Yeni konular

Geri
Yukarı