WebArchive’in Karanlık Yüzü

hawwa

Decapat
Daha fazla  
Arkadaşlar WebArchive ile ilgili iki anımı sizlere anlatmak istedim. Böylece sizler de WebArchive’in ne kadar karanlık bir yer olduğunu anlayabileceksiniz.

Başlamadan önce WebArchive nedir onu söyleyeyim. WebArchive veya diğer ismiyle Wayback Machine, internetleri tüm sitelerin arşivini tutan bir web sitesidir. Site içerisinde snapshotlar yardımıyla istediğiniz sitenin 5 yıl önceki veya dünki halini inceleyebilir ve sitede dolaşabilirsiniz.

Şimdi anılara geçelim.

“Bir gün internette bir haber okuyordum. Haberin bir bölümünde WebArchive linki bulunmaktaydı. Linke tıkladığımda siteye bir göz attım ve Türkiye’de siteye erişimin engellendiğini anladım. Ama garip bir şekilde ben Türkiye’den bu siteyi inceleyebiliyor ve sitede dolaşabiliyordum.

O anda aklıma bir fikir geldi. Onedio’da okudum bir haberde Anomalies Unlimited adında bir siteden bahsediliyordu. İddiaya göre bu site kiralık k*tiller, hayaletler ve v*hşet videoları gibi sayısız iğrenç şey içeriyordu. Bu site benim korkulu rüyamdı fakat siteye hiç girememiştim çünkü tahmin edebileceğiniz gibi erişim engeli vardı. Ama bu sefer siteye girebileceğimi düşünüp WebArchive’in arama kısmına Anomalies Unlimited yazdım. Arattığımda karşıma snapshotlar çıktı. Birisini seçip sitenin yüklenmesini bekledim. Bu sırada korkuyordum ve kalbim yerinden çıkacak gibi atıyordu. Sonunda site açıldı ve korkulu rüyam ile karşılaştım. Siteyi incelemeye başladığımda çoğu linkin hatalı olduğunu gördüm. Konu başlıklarının çoğu kapatılmıştı ve girmeye çalıştığınızda beyaz ekran ile karşılaşıyordunuz. Kapatılmayan konu başlıkları ise korkunç değillerdi. Forum kısmına göz attığımda yeni hiç bir şey bulamadım. Büyük ihtimalle sitenin sakıncalı kısımları kapatılmıştı. Rahatladım ve siteden çıktım. Ama geçmişi temizlemeyi ihmal etmedim :D

Uzun bir süre sonra geçtiğimiz günlerde Baso’nun NPFNP hakkında çektiği videoya denk geldim. NPFNP benim korkulu rüyalarımdan başka birisiydi. Bu yüzden videoyu dikkatlice izlemeye başladım. Baso, videonun sonunda sitenin tamamen bir kurgudan ibaret olduğunu söylediğinde biraz rahatladım ama hâlâ tam rahat değildim.

O akşam aklıma yine NPFNP sitesi geldi. WebArchive’i aylar sonra hatırladım ve korkarak WebArchive’in arama kısmına NPFNP’ın linkini yazdım. Arama butonuna bastım ve 2012’den bir snapshot seçip beklemeye başladım. Bir süre sonra site açıldı ve karşımda bir diğer korkulu rüyamı gördüm.

Bu sefer sitedeki tüm başlıklar açılıyordu. Videolar kısmında clean.avi adındaki videoyu gördüm ama korkunç, v*hşet dolu videolar ile karşılaşmadım. Forum kısmında yeni bir şey yoktu. Bende 2012 snapshotundan çıkıp 2018 snapshotuna girdim. Videolar kısmında yeni videolar vardı ama yine korkunç videoları görmedim. Forum kısmı yine eskiydi. Bunun üzerine siteden çıktım ve aynı Anomalies Unlimited’da olduğu gibi geçmişi ve web sitesi verilerini temizledim.”

Evet, anı bu şekildeydi. Siz neler düşünüyorsunuz? Yorumlarda bekliyorum.

Güzelmiş benim de korkularım biri eskiden bilgisayara oyun indirirken gergin oluyordum bunu da söyleyeyim dedim garipmiş yahu :D

Çok karanlıkmış hocam tit tir titriyorum...
Hocam zaten konu başlığı dikkat çekmesi için öyle. Benim sorum bu sitenin nasıl kapatılmaması. Tüm yasaklı sitelere girebiliyoruz burada.

WebArchive zaten yüksek boyutlu şeyleri yedeklemiyor. Sorun ne burda anlamadım ben?
WebArchive’in yüksek boyutlu şeyleri yedeklemediğini bilmiyordum. Bilgi için teşekkürler. Benim sorum madem her türlü yasaklı siteye girebiliyoruz bu site neden kapatılmıyor?

Oooo proxy nedir keşfetmişiz.

Aynı şeyi Google Çeviri'den de yapabilirsiniz. Web sitesi çevirme kısmına girip yasaklı siteyi yazın, hooop ordasınız.

Başka bir bilgisayar üzerinden istediğiniz yere bağlanıyorsunuz. Mantık bu. Aynı şey Opera VPN ve Opera Tasarruf için de geçerli. Site, Opera sunucularında açılır ve size öyle gösterilir.

NPFNP sadece uydurulmuş bir creepypasta'dan ibaret. Baso'nun son videosunda izleyebilirsiniz.

WebArchive’in yüksek boyutlu şeyleri yedeklemediğini bilmiyordum. Bilgi için teşekkürler. Benim sorum madem her türlü yasaklı siteye girebiliyoruz bu site neden kapatılmıyor?
Site kapatmak imkansızdır neredeyse yapan kişi gizliliğini iyi koruyor ise. Demek istediğin Türkiyede engellenmesi ise Btk sitesine şikayet edebilirsin fakat engellenmez çünkü Wayback sitesi sadece kötü amaçlı şeylere odaklı değil iyi şeyler için kullanılabiliyor. Reddit Twitter +18 İçerik aşırı fazla ama turuncu siyah site gibi kapatılmıyor çünkü sadece +18 içerik odaklı şeyler değiller Reddit ve Twitter. Wayback için aynısı geçerli. Umarım anlatabilmişimdir.

Oooo proxy nedir keşfetmişiz.

Aynı şeyi Google Çeviri'den de yapabilirsiniz. Web sitesi çevirme kısmına girip yasaklı siteyi yazın, hooop ordasınız.

Başka bir bilgisayar üzerinden istediğiniz yere bağlanıyorsunuz. Mantık bu. Aynı şey Opera VPN ve Opera Tasarruf için de geçerli. Site, Opera sunucularında açılır ve size öyle gösterilir.
Web sitesi çevirme özelliği çok eskiyi gösteriyor yanlız hocam. Ekşi’de deneyeyim dedim 2016 gündemine attı.

NPFNP sadece uydurulmuş bir creepypasta'dan ibaret. Baso'nun son videosunda izleyebilirsiniz.
Biliyorum hocam sadece yasaklı bir siteye nasıl bu kadar kolay girilebiliyor onu merak etmiştim.

Site kapatmak imkansızdır neredeyse yapan kişi gizliliğini iyi koruyor ise. Demek istediğin Türkiyede engellenmesi ise Btk sitesine şikayet edebilirsin fakat engellenmez çünkü Wayback sitesi sadece kötü amaçlı şeylere odaklı değil iyi şeyler için kullanılabiliyor. Reddit Twitter +18 İçerik aşırı fazla ama turuncu siyah site gibi kapatılmıyor çünkü sadece +18 içerik odaklı şeyler değiller Reddit ve Twitter. Wayback için aynısı geçerli. Umarım anlatabilmişimdir.
Anladım, teşekkür ederim.

Web sitesi çevirme özelliği çok eskiyi gösteriyor yanlız hocam. Ekşi’de deneyeyim dedim 2016 gündemine attı.
Ben gündeme girmemişim hocam çok pardon 🙂

Biliyorum hocam sadece yasaklı bir siteye nasıl bu kadar kolay girilebiliyor onu merak etmiştim.

Anladım, teşekkür ederim.
2016 gündemine atmaz, o ilk sizi karşılayan sayfa tüm zamanların en fazla beğenilen entrylerinden bir kaçı. Her girdiğinizde yenilenir.

1679325953928.png

Geri
Yukarı