Western Digital Blue 3D 500 GB SSD Alınır Mı?

Eğer ssd alırsam BX500 alacağım şu an en mantıklı seçenek olduğuna karar verdim.

Kullanımımı detaylandırayım. Main olarak BF1, Warzone vs CS:GO diyebiliriz. Online oyunlarda NVMe'nin ekmeğini yemek güzel oluyor. Arada da strateji oyunları. Diskin 100-200 gibi bi alanı boş kalıyor yani aşağı yukarı.

İkincil diskte de campaign oynanıp silinecek oyunlar olacak. Bir de genel kullanımda lazım olacak kurulum dosyaları, arşivler falan diyebiliriz. Bu noktada SSHD gayet mantıklı bir seçim. Fakat SSHD ile ilgili bol bol inceleme yazısı okumam gerekecek yabancı forumlarda. Uzun kullanımda nasıl geri dönüşler almış çok önemli. Sistemimi de imzama ekleyeyim.
2 adet 1 TB disk alıp RAID yapsam nasıl bir sonuç alırım?

Edit: Şimdilik 420 TL'ye BX500 500 GB eklemesi yapıp yoluma devam edeceğim arkadaşlar. Ekstra ssd veya hard disk olaylarına daha sonra bakacağız artık. Belki 960 GB eklemesi de yapabilirim şu an 750 TL ama bütçeyi aşıyor malesef. Hepinize teşekkürler.
BX500 DRAM'siz SSD, ömrü uzun değil. 60₺ daha verirsen WD, biraz daha fazla verirsen Samsung SSD'ler var.

@Burak Dereli Eğer bütçeni 100 TL daha arttırabilirsen, 860 Evo 500GB alabilirsin. Aklında soru işareti de kalmamış olur hem.

Samsung 860 Evo Mz-76e500bw 2.5" 500 Gb Sata 3 Ssd Fiyatları ve Özellikleri 600 TL.
Malesef 400 TL civarını aşmam mümkün değildi. Bir dahakine Samsung almak istiyorum. 480 GB Crucial ve 500 GB Samsung ikilisini RAID'lemem mümkün olur mu? RAID için aynı marka ve model gerekiyorsa Crucial alacağım. RAID bana NVMe performansına yakın bi performans sunacaksa RAID yapacağım çünkü iki SSD'yi.
Bu güne kadar 4-5 farklı marka SSD kullandım. Uygun fiyata satılan SSD'ler içinde en modelleri Kingston'un yaptığını düşünüyorum.

Fury 3D performansını gerçekten ben de çok beğenmiştim eski sistemimde. Crucial performansından da fazlasıyla memnun olanlar var tabi. A400'lere pek ısınamadım hala nedense. Kingston düşük modeli TR piyasasına yedirmeye çalışıyor gibi biraz. Tabi her firma yapıyor bunu. SU630 ve OCZ TR200 de diğer aklıma gelen örneklerden. 😆 Aslında BX500 serisinde 960 GB yabancı inceleme yazılarında başarılı bulunurken 480 versiyonu parasına göre iyi bir seçenek şeklinde tanımlanıyor. Ve Crucial tarafında da MX serisi tavsiye ediliyor. Fakat bende sistem ve ana kullanım zaten NVMe'de olduğundan çok da umrumda olmadı bu kadar detay. Bi noktadan sonra verdim Crucial siparişini. Genel feedback olumlu.
BX500 DRAM'siz SSD, ömrü uzun değil. 60₺ daha verirsen WD, biraz daha fazla verirsen Samsung SSD'ler var.

DRAM mevzusu hakkında nihai bi bilgi edinemedim bir türlü. Bazı yerlerde okuyorum: biri diyor DRAM yok ama iyi performans var X modelde. Öteki diyor DRAM yerine geçebilecek özellikler var falan. Kafam almadı bi noktadan sonra.

DRAM ile ömrüm alakası yok. BX500'ü laptop da kullanıyorum, performans olarak gayet iyi sadece uzun dosya aktarımlarında aktarım hızı 2-3 MB/s'ye kadar düşebiliyor. Plastik kasa olduğu için 50-60 derecelere kadar çıkıyor ısısı.
Onun haricinde sorun yaşamadım. İkinci disk olarak kullanılacağı için kötü bir seçim olmaz.

DRAM ile ömrüm alakası yok. BX500'ü laptop da kullanıyorum, performans olarak gayet iyi sadece uzun dosya aktarımlarında aktarım hızı 2-3 MB/s'ye kadar düşebiliyor. Plastik kasa olduğu için 50-60 derecelere kadar çıkıyor ısısı.
Onun haricinde sorun yaşamadım. İkinci disk olarak kullanılacağı için kötü bir seçim olmaz.
DRAM ile ömrün alakası var, depolanan bilgilere ulaşmak için DRAM'siz SSD daha çok hücreye rastgele arama yapacaktır; DRAM'e sahip olanlar daha kesin olarak iş yaptıklarından daha az hücreye rastgele arama yapacaktır. Sonuçta daha az yorulan hücreler daha uzun iş yapacaklardır. Ayrıca garanti sürelerinin de uzunluğu farklı buna bağlı olarak. Yine de Linus'tan video bırakıyorum:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Malesef 400 TL civarını aşmam mümkün değildi. Bir dahakine Samsung almak istiyorum. 480 GB Crucial ve 500 GB Samsung ikilisini RAID'lemem mümkün olur mu? RAID için aynı marka ve model gerekiyorsa Crucial alacağım. RAID bana NVMe performansına yakın bi performans sunacaksa RAID yapacağım çünkü iki SSD'yi
Anlıyorum, hayırlı olsun. Garanti edilen TBW değerlerini katlaman dileğiyle.

Evet, yapabilirsin. RAID gibi kurumsal olmayan ve karışık yapılan JBOD gibi alternatifler var. Fakat aynı disklerin olması RAID performansını optimum tutmak ve hataları azaltmak adına daha uygun olur.

Ayrıca, RAID0 gibi yapılar önemli veriler tutulacaksa yanlış bir tercih olur.

Yeni konular

Geri
Yukarı