Western Digital Purple Ev Bilgisayarında Kullanılır Mı?

Countless Skies

Kilopat
Makaleler
2
Yer
Ankara
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Merhabalar. Harddiskim bozulduğu için yeni HDD alacağım. Eski diskim WD Blue idi. Fakat Blue fiyatına Purple buldum bir yerde. Biraz araştırdım ama Purple güvenlik sistemleri için diyor. Ben bunu alıp evdeki bilgisayarımda kullanabilir miyim? Blue'dan ne farkı olur? Tavsiye eder misiniz? Almalı mıyım yoksa aynı fiyata gidip Blue mu alayım?

Son düzenleyen: Moderatör:
Mümkünse almayın. Purple kamera ve DVR gibi sistemler için tasarlanmış ve genelde daha yavaş çalışır. Ayrıca üzerindeki programlama kamera sistemleri için. Bu depolamada daha fazla hataya izin veriyor ve normal bir PC için önerilmeyen bir özellik bu. Hız olarak ise sadece 5400RPM olarak alınılabiliyor. Bence Blue'dan şaşmayın.

Son düzenleme:
Mümkünse almayın. Purple kamera sistemleri ve DVR gibi sistemler için tasarlanmış ve genelde daha yavaş çalışır. Ayrıca üzerindeki programlama kamera sistemleri için. Hız olarak ise sadece 5400RPM olarak alınılabiliyor. Bence Blue'dan şaşmayın.

Anladım peki green ile blue'nun farkı nedir acaba tam olarak? İnternette green daha az performanslı yazılmış ama tek farkı bu mu acaba? Green'i daha da ucuz fiyata buldum hatta. Blue ile çok farkı yoksa onu da düşünebilirim.

Green, Blue farkını anlamazsın bile ya o kadarı önemli değil ev kullanıcısı için. 7200rpm olmasına dikkat et. Purple alma onları güvenlik sistemlerinin kayıt alması için var hızları yavaş, depolama alanları fazla.

Anladım peki green ile blue'nun farkı nedir acaba tam olarak? İnternette green daha az performanslı yazılmış ama tek farkı bu mu acaba? Green'i daha da ucuz fiyata buldum hatta. Blue ile çok farkı yoksa onu da düşünebilirim.
Green daha yavaş çalışır, genelde 5400-5900RPM arası bulunuyor. Uyanma süresi daha yavaş ve okuma-yazma hızları, aynı devir hızına sahip bir Blue'dan daha az. Ömür olarak ise daha az ömürlü olurlar. Avantajları ise düşük güç kullanımı, daha sessiz çalışmaları ve daha ucuz olmaları. Genelde ucuz depolama için tavsiye edilir ve oyun deposu olarak tavsiye edilmez.
Green, Blue farkını anlamazsın bile ya o kadarı önemli değil ev kullanıcısı için. 7200rpm olmasına dikkat et. Purple alma onları güvenlik sistemlerinin kayıt alması için var hızları yavaş, depolama alanları fazla.
WD Green'ler 7200RPM hızında satılmıyor.

Merhabalar. Harddiskim bozulduğu için yeni HDD alacağım. Eski diskim WD Blue idi. Fakat Blue fiyatına Purple buldum bir yerde. Biraz araştırdım ama Purple güvenlik sistemleri için diyor. Ben bunu alıp evdeki bilgisayarımda kullanabilir miyim? Blue'dan ne farkı olur? Tavsiye eder misiniz? Almalı mıyım yoksa aynı fiyata gidip Blue mu alayım?

Purple serisi güvenlik kameraları için tasarlandı bu yüzden hem yavaş hem de bazı programlar için optimize edildiği için onlar dışındaki diğer programlarda sorun çıkalabilir.

Elde olan bir WD Purple bir süre idarelik kullanılabilir ama sürekli yazma için yapılmış bir disk, ana sistemde istenen performansı vermekte zorlanabileceğinden kalıcı olarak kullanmayın.

Geri
Yukarı