"What are you doing in this summer?" Sorusuna Cevap

Mersinli33

Hectopat
Makaleler
2
Geçen gün İngilizce sınavı olduk ve böyle bir klasik soru vardı. Cevap olarak 5 cümle yazmamız isteniyordu. Ben de "Bu yaz ne yapıyorsun" olarak düşündüm ve "I will .." diye başlayan cümleler kurdum. Hoca doğru saymadı ve "Şimdiki zaman ile kuracaktın" dedi. Sizce daha yaz gelmediği için gelecek zaman ile mi kuracaktık yoksa soruda "doing" diye sorduğu için şimdiki zamanla mı kuracaktık?

Son düzenleyen: Moderatör:
Hoca sacmalamis.

It has already been planned so that we will be visiting Greece this summer. -> gibi present perfect de kullanabilirsin.

I am visiting Greece this summer da diyebilirsin, yanlis degil.

I visit Greece every summer, this one would be no exception dersin.

Istedigin tense ile cevap verirsin.

Boyle Ingilizce de, Gramer de ogretilmez.

Hoca sacmalamis.

It has already been planned so that we will be visiting Greece this summer. -> gibi present perfect de kullanabilirsin.

I am visiting Greece this summer da diyebilirsin, yanlis degil.

I visit Greece every summer, this one would be no exception dersin.

Istedigin tense ile cevap verirsin.

Boyle Ingilizce de, Gramer de ogretilmez.
Bir anlaşmazlık olmuştur ya da öğretmenin kafası yerinde değildir hemen gömmeyelim hocayı lütfen...

Bugün hoca ile neden kabul etmediğine dair konuştum ve bana şunu dedi "Biz size gelecek zamanı daha öğretmedik. Yaptığın cümle doğru fakat öğretmenler zümresi olarak 'doing' dışında yapılan cümleleri kabul etmiyoruz." dedi. Bence çok saçma, bu kadar mükemmeliyetçi olmak yerine mantıklı ve grammar'i doğru olan cümleleri kabul etmeliler. Soru 20 puan hoca grammar doğru olduğu için 10 puan verdi. 92 alacaktım 82 oldu. Aynı hoca bize 'speaking' sınavında öğrettiği konuları sormak yerine 1-2 doğru cümle kurupta konuşabilene hemen "What do you think about of Turkey" gibi zorlayıcı bir soru ile cevap veriyor. Daha 9. sınıfız arkadaş, nedir bu ülkedeki gençlere bu kadar mükemmel bir eğitim verme telaşı. Sınav zamanı hocanın sınıfa gelip de şimdiki zamanla yapacaksınız diye en baştan söylememesi ayrı bir saçmalık.

Son düzenleme:
Gelecek zaman 2 şekilde kurulur. "Will" ile olanı geneldir. "-acak" "-ecek" anlamı vardır. Lakin "going to" ile kurulan cümleler de gelecek zamandır. Bunun farkı planlanmış gelecek zamandır. Yani bir cümlede "will" yerine "going to" varsa bunun ileride gerçekleşeceği kesindir. "I'm going to go on a holiday.", "I'm going to swim quite a few.", "I'm going to visit my family elders." gibi. Kısaltılmışı da "gonna"dır. Bir yerde karşılaşırsan şaşırma diye söylüyorum.

Gelecek zaman 2 şekilde kurulur. "Will" ile olanı geneldir. "-acak" "-ecek" anlamı vardır. Lakin "going to" ile kurulan cümleler de gelecek zamandır. Bunun farkı planlanmış gelecek zamandır. Yani bir cümlede "will" yerine "going to" varsa bunun ileride gerçekleşeceği kesindir. "I'm going to go on a holiday.", "I'm going to swim quite a few.", "I'm going to visit my family elders." gibi. Kısaltılmışı da "gonna"dır. Bir yerde karşılaşırsan şaşırma diye söylüyorum.
Hoca ile konuştum yanlış saymasının nedeni bizden şimdiki zamanı öğrettiği için sınavda şimdiki zaman istiyormuş. Sınav zamanı sınıfa gelen hoca söylemesi gerektiği halde söylemediği için böyle bir sıkıntı oldu. Konuştum hoca ile hallettim aldım tam puanımı. Teşekkürler herkese 🙂

Saçmalık. Sonuç olarak verdiğin cümleye bakmalı, öğretmediği bir tense diye nasıl yanlış kabul edebiliyor? Sonra millet neden İngilizce'den uzaklaşıyor. Öğretenler sıkıntılı.

Ben öğretmen olsaydım doğru cevap için puanı verirdim. Artı olarak öğretilmeyen bir tense ile doğru cevap verdiğin için tebrik ederdim.

Hoca ile konuştum yanlış saymasının nedeni bizden şimdiki zamanı öğrettiği için sınavda şimdiki zaman istiyormuş. Sınav zamanı sınıfa gelen hoca söylemesi gerektiği halde söylemediği için böyle bir sıkıntı oldu. Konuştum hoca ile hallettim aldım tam puanımı. Teşekkürler herkese [emoji846]
Sınav kağıdına yazamamış mı şimdiki zaman ile kurulacak diye?

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı