WhatsApp parayı nereden kazanıyor?

Bütün dünyanın datası ellerinde. TSK bile whatshapp kullanarak operasyon yürütüyor artık hesabını yap. Milyarlarca insan Whatshapp kullanıyor, siyasetçiler, iş adamları, bütün sektörler.

Kurucuları için bir servete mal oldu. Onlar Facebook'a satarak fazlasıyla karlarını yaptılar. Daha sonra Mark işletmeleye başladı. Hala uygulamanın kâr getirisi yok. Dediler ki parayla kullanılacak, tepki gösterdik. Sonra dediler ki reklam göstereceğiz ona da tepki gösterdik. Daha sonra dediler ki meta verileri Facebook ile paylaşacağız. Ve bunu yapıyorlar. Bu meta veriler üstünden para kazandıklarını söylüyorlar. Bazı yorumlar dahil bir çok yerde kaynağı kanıtlanmamış söylentiler var mesaj içeriklerini de pazarlıyor diye. Ancak bildiğim kadarıyla bunu henüz bilemiyoruz. Yine de Mark'ın para için babasını satacağı düşünülürse çok makul geliyor. Fakat dediğiniz gibi yıllardır inanılmaz bir masrafa sebep oldu, meta veri satarak bu masraf çıkmaz gibi geliyor bana da.

Bu arada WP'ye ödeme yapan senden baska biri var mıdır acaba Türkiye'de:) İlk çıktığında ilk yıl ücretsiz sonrası için ücretli diyordu ama odemediginde kapanmiyordu ben de odememistim sonra zaten ücretsiz oldu.

Reklamlar, verilerin toplanıp işlenmesi, Facebook veri tabanının güçlendirmesiyle birlikte daha geniş bir reklam havuzuna sahip algoritmaların hazırlanması için sunulan veriler gibi şeyleri düşünüce kazandıkları şeylerin tek para değil, ilerdeki yapacakları uygulamalar için aşırı yoğun bir altyapı çalışması olduğunu da görürsün.

Adamlar senin neler sevdiğini, nelerden nefret ettiğini senden daha iyi bilen algoritmalara sahipler. Bu sayede senin karşına istediğin şeyleri çıkartarak içine çekiyorlar, bir sonraki uygulamalarını da buna göre yapıp seni oraya çekiyorlar. :)

Sosyal medya platformlarında çalışan reklam politikası yürüten ekipler cidden çok sağlamlar. İşlerinde iyi oldukları için zaten şu anda sosyal medya bu kadar büyük ve popüler bir yer.

WP hiçbir zaman paralı olmadı o 1 doları başka bir şeye vermişsinizdir. Adamlar zaten her uygulamadan fazlasıyla kazanıyor bu uygulamada amaçları tekel olmak. Artık SMS kullanılmıyor bile telefonlarda default gelen uygulamalardan biri oldu. Ayrıca Whatsapp kendi sunucusunda veri tutmuyor. Atıyorum birine mesaj attınız bu kişi 1 ay içinde giriş yapmazsa mesaj o kişiye ulaşmıyor ya da biri size fotoğraf/video attı diyelim siz indirmezseniz 1 ay sonra artık indirilemiyor hale geliyor. Adamlar sadece 1 aylık veri tutuyor. Asıl Telegram nasıl kâr ediyor onu anlamıyorum. TB'larca dizi, film arşivi yüklü ve bunları kendi bünyesinde sınırsız süre tutuyor. WP 25 MB'lik videoya izin verirken burada 2 GB'lık videolar atılabiliyor.

WP hiçbir zaman paralı olmadı o 1 doları başka bir şeye vermişsinizdir. Adamlar zaten her uygulamadan fazlasıyla kazanıyor bu uygulamada amaçları tekel olmak. Artık SMS kullanılmıyor bile telefonlarda default gelen uygulamalardan biri oldu. Ayrıca Whatsapp kendi sunucusunda veri tutmuyor. Atıyorum birine mesaj attınız bu kişi 1 ay içinde giriş yapmazsa mesaj o kişiye ulaşmıyor ya da biri size fotoğraf/video attı diyelim siz indirmezseniz 1 ay sonra artık indirilemiyor hale geliyor. Adamlar sadece 1 aylık veri tutuyor. Asıl Telegram nasıl kâr ediyor onu anlamıyorum. TB'larca dizi, film arşivi yüklü ve bunları kendi bünyesinde sınırsız süre tutuyor. WP 25 MB'lik videoya izin verirken burada 2 GB'lık videolar atılabiliyor.
6-7 sene önce belki daha da eski zamanda Appstore'dan 1 dolara almıştım. Hatta o zamanlar iphone 4S kullanıyordum. Yeni çıkmıştı sanırım.

Geri
Yukarı