WhatsApp Sözleşmesi

Herixa

Hectopat
Öncelikle merhabalar,

Şu konuya kendimce bir açıklık getirmek istedim.
WhatsApp'ın insanlara "Bunu kabul et" diye (genelde sabah vakitlerinde uyku sersemiyken) önüne çıkarttığı gizlilik koşulları beyanı pek önemli bir şey değil.
Bizim ülkemiz vatandaşları her haltı uluslar arası kriz gibi algılayıp sanki kart bilgilerimiz veya eş, dosta attığımız komikli tuhaf fotoğrafların ulu orta paylaşılacağını zannediyoruz.
Tek yapılan şey; siz WhatsApp mesajlarınızda "Alacağım," "ihtiyacım var" gibi kelimeler kullandığınızda cümle veya konu içerisindeki ihtiyaç duyulan item (atıyorum bir ayakkabıya ihtiyacınız var) seçilip bu item (ayakkabı) ile ilgili Facebook reklamları vb. şeyleri sizlere kişiselleştirilmiş şekilde sunmak istemeleridir.
Diğer bir taraftan topluluk analizleri için halihazırda tüm kullandığınız uygulamalar bizim verilerimizi kullanıyor.
Twitter attığınız twitleri analiz edip hangi partiyi tuttuğunuzu, Trendyol sizin arama ve favladığınız ürünler ile ilgi duyduğunuz ürünleri, Google arama keywordlerinize göre ilgi alanlarınızı ve birçok şeyi zaten öğreniyor.
Kısaca özetlemek gerekirse, WhatsApp üzerinden verilen sözleşme onayı kimsenin kişisel bilgilerini satmadan "Facebook Group" himayesindeki diğer uygulamalarda kullanılmak üzere verilerinizin kullanılmasına izin vermenizi istiyor.
Endişelenip, paranoyaklığa kapılmak ve uygulamayı kullanmaktan vazgeçmeye gerek yok.

1 ay sonra kimsenin umursamadan WhatsApp'ı geri yükleyeceği fikrindeyim.

Umarım bilgilendirici olmuştur.

Saydıklarınız yüzünden geçiş yaptım zaten. Bu sadece Türkiye’de gerçekleşen olay değil.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

En komiğime giden şey de; şartları kabul ederek kullandıkları Facebook'un gönderi kısmından şartları kabul etmediklerini söylemeleri.

Saydıklarınız yüzünden geçiş yaptım zaten. Bu sadece Türkiye’de gerçekleşen olay değil.

O zaman öbür uygulamaları da silebirsiniz. :D

Avrupa'da sözleşme gönderilmedi. İlginç.

O zaman öbür uygulamaları da silebirsiniz. :D
Facebook şirketinin herhangi bir uygulamasında hesabım yok. Whatsapp da artık silindi. Çünkü insanlar geçti. Kimse benim özel mesajlarımla bana reklam ayarlayamaz. Bunu ya kabul et ya da git diyemez. Telegram alıyorsa buyursun alsın. Dava yememek için legal hâle getirmeye çalışıyorlarsa ondan da çıkarım.

Yeni konular

Geri
Yukarı