WHEA UNCORRECTABLE ERROR mavi ekran

Zekto

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar, daha önce bununla ilgili konu açmıştım tekrar düzenleyip konuyu açmak istedim. Detaylıca tekrar analiz etmek için. Sabredip hepsini okursanız sevinirim. Öncelikle sistemim:

• İşlemci: AMD Phenom X6 1055t 2.8 Ghz
  • İşlemci Soğutucu: Akasa Nero 3
  • Anakart: ASUS M4A89GTD PR0\USB3
  • RAM: 2X2 4 Gb Kingston 1333 Mhz cl9 1.5v+2x2 Kingston 1333 Mhz cl9 1.5v(Sonradan ekledim değerleri aynı)
  • Ekran Kartı: Powercolor r9 270x Devil
  • Güç Kaynağı: Highpower Astro Lite 750W 80+ Gold
  • Kingston HyperX Fury 120 Gb SSD+Seagate 1 TB HDD
  • İşletim sistemi:Windows 8.1 Industry Pro
Eklediğim yeni bellekleri, ekran kartını, güç kaynağını ve SSD'yi 40 gün önce aldım. Sorunum yaklaşık 3 hafta önce başladı, önce oyun oynarken bir anda bilgisayar sesle beraber dondu (Hoparlörden dırrrt diye bir ses geldi.) Daha sonra bilgisayar yeniden başlatıldı önce önemsemedim, çünkü 1 hafta falan hiç sorun çıkarmadan bilgisayar çalıştı.

Daha sonra film izlerken aynı sorunla karşılaştım, bu sefer sistem açılınca mavi ekran vermemesine rağmen minidump klasöründe dosyalar vardı. Dosyalar bunlar Yeni WinRAR arşivi.rar - Google Drive tabi bundan sonra sorunu düzeltmeye çalıştım, gerek Türk forumlarında gerek yabancı forumlarda sorunuma çözüm bulmaya çalıştım.

Denediğim beyhude yollar şunlar:

1)BIOS'u son sürümüne güncelledim.
2)sfc /scannow taraması yaptım. (Bununla beraber DISM'i çalıştırdım).
3)Windows bellek aracını ve Memtest 86 ile bellekleri test ettim, hiçbir sorun çıkmadı.
4)Kayıt defterini temizledim.
5)Bütün driverları güncelledim ve yükledim.
6)AIDA64 ile 1 saat boyunca CPU, GPU, RAM, HDD ve SSD kararlılık testini aynı anda yaptım bir sorun çıkmadı.
Sıcaklıklarım şu şekilde; İşlemci maks. 52, ekran kartı maks. 68 derece.
7)HDtune ile SSD ve HDD için error scan'ı çalıştırdım.Hiçbir sorun çıkmadı.
8)Prime 95 testi yaptım bir sorun çıkmadı maks. sıcaklık 54-55 derece.
8)En son olarak temiz kurulum yaptım.

Şimdi arkadaşlar ben bu yolların hepsini denedim, günümüze tekrar dönersek son birkaç gündür oyunlarda bu hataya denk gelmedim. Ancak dün ve bugün internette dolaşırken bilgisayarım aynı şekilde dondu kaldı ve yeniden başlamadı, resetlemek zorunda kaldım.

Bilgisayar donduktan sonra HDD aktivitesi duruyor, ancak HDD'ye güç gelmeye devam ediyor. Bir türlü problemi çözemedim. Bütün önerilere açığım Recep (Baltaş) Bey de yardım ederse çok sevinirim. @Recep Baltaş

Yardımcı olabilecek yok mu?

Son düzenleyen: Moderatör:
RAMleri diğer iki sokette kullanmayı denedin mi?
Bütün ram slotlarım dolu, ancak RAM'lerde bir problem olsa Memtest 86'da veya Windows Bellek aracında bir problem olması gerekmez miydi? Dün güç kaynağını söküp eski güç kaynağımı taktım sorun devam etti, bugün de ekran kartını söktüm onboard kullanmaya başladım şimdilik bir sorun çıkmadı. Ancak dediğim gibi uzun süre yapmadığı da olabiliyor, sorun çıkarsa yeni eklediğim RAM'leri söküp öyle deneyeceğim. Ekran kartı böyle bir soruna yol açabilir mi, yoksa yüksek ihtimal RAM veya anakartta mı bir problem var?

MEMTEST86+'ı kaç saat yaptın bilmiyorum ama 6-7 pass yapmadıysan çok güvenilir olmaz yani bir kez yapıp bıraktıysan pek güvenme, ilkinde bulamayabiliyor.

Benim aklıma RAM dışında RAM slotlarından en az birinde sorun olma olasılığı geldi. Evde büyüteç gibi bir alet varsa slotları anakarta bağlayan lehimleri incele, anormallik var mı diye.

5 saat test ettim toplamda 3 pass 0 error, daha fazla devam ettirmedim. Zaten çok sürdü diye. Bir problem çıkmadı. RAM slotlarına baktım ancak bir anormallik göremedim. Tozdan böyle bir sorun gerçekleşebilir mi acaba?

Ben sana 5 saat test et demedim ki, 6-7 pass yap dedim, gece açıp sabaha bakabilirdin.

Elektronik aygıtlar toz, sıcak ve nem sevmez ama senin sorununa sebep mi bilmiyorum.
Tozluysa tabii ki temizle.

Yeni dump dosyaların yüklü mü mesajında, yoksa onlar eski sisteme mi ait?

Adresleme yapıyorum.
@Murat5038

Ben sana 5 saat test et demedim ki, 6-7 pass yap dedim, gece açıp sabaha bakabilirdin.

Elektronik aygıtlar toz, sıcak ve nem sevmez ama senin sorununa sebep mi bilmiyorum.
Tozluysa tabii ki temizle.

Yeni dump dosyaların yüklü mü mesajında, yoksa onlar eski sisteme mi ait?

Adresleme yapıyorum.
@Murat5038
Ben zaten daha önce yaptığım testi söyledim sana, sen ''kaç saat yaptın bilmiyorum'' dedin ben de onu söyledim. O dosyalar yeni sisteme ait, ancak bu aralar mavi ekran dosyası oluşmuyor. Çünkü donuyor yeniden başlamıyor, elimle restart atmak zorunda kalıyorum.

Daha ilk denediğin yönteme baktım güncellememeişsin.
http://dlcdnet.asus.com/pub/ASUS/mb/socketAM3/M4A89GTD_PRO_USB3/M4A89GTD-PRO-USB3-ASUS-3029.zip
Bios'u güncelle.
Sürücüler güncel değil ve hem ekran kartı hemde işlemciye OC yapılmış.
Bios'u güncelledikten sonra bios default yapıp oc'yi kaldırın. Temiz format atıp Win 8.1.3 yükleyin. Ardından imzamdaki aida64 rehberi ile rapor sonucunu paylaşın.
Hocam o minidump dosyaları bu yöntemleri denemeden önce oluşmuştu, bu yüzden BIOS ve sürücüler güncel değildi şu an güncel ve işlemci hız aşırtması geri alınmış durumda (BIOS Default sadece AHCI mod açık ve fanlar sessize ayarlı), ayrıca ekran kartına herhangi bir hız aşırtma yapmadım fabrika çıkışlı olarak öyle.

AIDA64 raporu burada Report.htm - Google Drive ayrıca artık minidump dosyası oluşmuyor çünkü bilgisayar yeniden başlamıyor donduğu gibi kalıyor ses varsa seste takılıyor bir süre sonra ses kesiliyor ancak donmaya devam ediyor. Youtube linki paylaşabiliyorsak bir benzer durumla karşılaşan bir kişinin videosunu paylaşabilirim.
Ekran kartını da söktüğümü söylemiştim sorun yinede devam etti, böylece ekran kartı, güç kaynağı, yazılımsal sorunu elemiş oldum hatta belleklerde de sorun yok gibi.

Son olarak aklıma takılan gözlemlediğim bir kaç şeyi de paylaşayım belki yardımcı olur. Memtest 86+ yaptığımı söyledim bu testi her yaptığımda escye basıp çıktığımda bilgisayar otomatik kapanıyor sonra kendiliğinden açılıyor ancak ekran kararmış vaziyette duruyor, fişi çekip 5-10 saniye bekleyince normal çalışıyor. İkinci olarak bir seferinde BIOS güncellememe ve OC'yi geri çekip default ayarlarda kullanmama rağmen ''Overclocking failed hatası aldım''.

Bir diğeri bilgisayar yük altındayken işlemci voltajına baktığımda değişken aralıkta ve 1.38'e çıkıyor en fazla 1.45 olması gerekmez miydi çünkü boşta baktığımda 1.2 ila 1.45 arasında gidip geliyor ve BIOS'tan RAM voltajına baktığımda 1.544 olarak görünüyor sabit 1.5 olması gerekmez mi?

Son olarak anakartı detaylı incelediğimde bir kaç kondansatörün yamuk olduğunu gördüm acaba hep öyle miydi yoksa ben mi yamulttum ama rastgele dokunabileceğim yerlerde değiller, sorunun kaynağı bunlarla ilişkili olabilir mi? Bu problemin kaynağını bir türlü bulamadım ve gittikçe sinirimi bozmaya başladı inşallah bu forumda bir çözümünü bulabiliriz, iyi günler.

Realtek'i kaldır yazılımları ile birlikte. AMD yazılımlarını kaldır DDU ile AMD seçip sil. Sonra güncel AMD ekran kartı sürücünü yükle. CCleaner ile Windows ile zamanlanmış görevler kısmında ne varsa devre dışı bırak. Klite codec sil.
Denetim masasından yukarıda saydıklarım hariç bunları da sil:
qBittorrent 3.1.11
PerformanceTest v8.0
Free YouTube to MP3 Converter version
CPUID HWMonitor 1.26
CPUID CPU-Z 1.71.1
AIMP3
Ek olarak taktığın tek usb aygıtı var onu çıkar takma. Ayrıca chkdsk /f /r yaparsan iyi olur.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı