Wi-Fi frekansları zararlı mı?

Autistic Boy

Kilopat
Makaleler
24
Wi-Fi frekansları zararlı mıdır? Babam Wi-Fi zararlı deyip duruyor ve 20-30 sene içinde kansere sebebiyet verdiğini söylüyor. Sırf bu yüzden Wi-Fi bağlantısını kesecekmiş ve modeme uzakta olmasına rağmen, uzun ethernet kablosu çekecekmiş. Ancak bu şekilde ben telefonumdan Wi-Fi ile sınırsız internete bağlanamam... Wi-Fi cidden zararlı mıdır? Babama ne demeliyim bu konuda? İnternetten sürekli "Wi-Fi Kanser yapıyor" tarzında yabancı kaynaklardan bana makaleler okutup duruyor. :(

Wi-Fi frekansları zararlı. Ama bilinmeyen bir şey var, dalga boyu büyüdükçe zararı artar. Yani dibindeki frekanstan, uzaktan gelen frekanstan daha az etkilenirsin.
Örneğin, baz istasyonları yakınken değil uzakken daha zararlıdır. Ama ülkemizde dibimizde baz istasyonu varsa ev taşlamaya kadar gider kaldırılması için.
Düşününce mantıklı gelmiyor ama maalesef böyle.

Bilgiyi Google'a yazarak çıkan ilk yerlerden ya da sosyal medyadaki reklamlardan almak pek mantıklı değil. Geçenlerde çok fazla öksürük vardı, internete yazdığımda tüberküloz çıkıp duruyordu.

Tabiki de zararlı. Yatarken aslında Wifi alıcımızı ve telefonumuzun hücresel bazını kapatmamız gerekiyor.

Wi-Fi frekansları zararlı. Ama bilinmeyen bir şey var, dalga boyu büyüdükçe zararı artar. Yani dibindeki frekanstan, uzaktan gelen frekanstan daha az etkilenirsin.
Örneğin, baz istasyonları yakınken değil uzakken daha zararlıdır. Ama ülkemizde dibimizde baz istasyonu varsa ev taşlamaya kadar gider kaldırılması için.
Düşününce mantıklı gelmiyor ama maalesef böyle.
Peki babam neden sizin dediğinizin tam tersini düşünüyor? Yani modemin dibinde durduğum için bana zarar gördüğümü söylüyor. Bende babama dedim ki; "Ancak yakında buralara 5G baz istasyonları kurulacak ve frekansı yüksek." dedim. Babam da dedi ki; "Öyle birşey yapamazlar ben izin vermem. Yaparlarsa da gerekirse dağın başına taşınırım." dedi. :(

Peki babam neden sizin dediğinizin tam tersini düşünüyor? Yani modemin dibinde durduğum için bana zarar gördüğümü söylüyor. Bende babama dedim ki; "Ancak yakında buralara 5G baz istasyonları kurulacak ve frekansı yüksek." dedim. Babam da dedi ki; "Öyle birşey yapamazlar ben izin vermem. Yaparlarsa da gerekirse dağın başına taşınırım." dedi. :(
Teknik olarak hiçbir şeye dayanmıyor. Elektronik Haberleşme okumuş biri olarak söylüyorum, babanıza iletebilirsiniz doğruları :)

Babam da dedi ki; "Öyle birşey yapamazlar ben izin vermem. Yaparlarsa da gerekirse dağın başına taşınırım." dedi. :(
Dağın başına taşındığında o frekanstan daha fazla etkilenecek olduğunu da belirtin.

Nasıl engellemeyi düşünüyormuş peki? 4.5G'yi engelleyebilmiş mi?
Babam mobil internet konusunda şöyle demişti; "Wi-Fi'yi kullanmayacağız. Böylece kanser riskinden kurtulabiliriz." gibi birşey demişti. Bende dedim ki; "Ama zaten 2G, 3G ve 4G LTE baz istasyonlarının yaydığı frekanslar var. Ayrıca 5G baz istasyonlarıda yakında gelecek. O elektromanyetik frekanslardan nasıl kaçmayı düşünüyorsun?" dedim. O da dedi ki; "Akıllı telefonunda eğer mobil internet aboneliğin yoksa, baz istasyonundan gelen frekans bizim buraya o kadar çok gelmez. Mobil internet etkinleştirirsek, telefon baz istasyonundaki frekansı güçlendiriyor çekiyor." dedi. :(
Akıllı telefonlar nasıl baz istasyonundan gelen frekansı güçlendirebilir ki? Aklıma kılçıklı antene takılan anten güçlendirici kutular geldi. :D

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı