Wİ-Fİ şifresini en iyi şekilde korumak

Michael Scofield

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar kendi telefonumdan Wi-fi'ıma bağlandığımda şifre istemesine rağmen alt komşunun bizim Wi-fi'ımıza bağlandığını arkadaşımdan öğrendim ki zaten şüpheleniyordum. Bu durumu nasıl engellerim? Wi-fi kırıcı bazı programlar var, hem Android'te hem Windows'ta. Bunlara karşı direnebilmek için ne yapmam gerekiyor?

Şifrenizi daima WPA2-PSK koruyun. Modemin kapsama alanını düşürün. Evin içerisinde ne kadar yetiyorsa o kadar kalsın. Ben %20 yapıyorum mesela. Hala bağlanmaya devam ediyorsa cihaza bağlanan Mac adreslerini tespit edin ve Mac adreslerini modemden yasaklayın. Alternatif olarak NetCut'u kullanabilirsiniz. İnternetten araştırırsanız detaylı kullanımını ve kullanmak için neler yapılması gerektiğini görürsünüz. Baktınız hala bir şekilde bağlanmaya devam ediyor, komşunuza inin ve "yav sen ne kadar kansız bir insansın" diyin.

Mac filtresi güvenli, sadece sizin eklediğiniz Mac numaralarının giriş yapmasına izin verin. Yalnız, eve gelen misafirler bağlanmak istediğinde biraz işkence oluyor. :)

Evde ailenin telefonları dışında kimsenin bağlanmamasını istiyorum. Telefonların Mac numaralarını nasıl bulabilirim? @JaroxJamaica @Testarossa

Mac adreslerini buldum, telefonlarınkini de buldum fakat yukarıda 2 tane bilinmeyen var. Bir tanesinin internetten kesilmemesi gerektiğini öğrendim diğeri de benim bilgisayarım olabilir mi? Atıyorum resmi birazdan arkadaşlar.

upload_2015-7-13_16-12-56.png

192.168.1.1 GateWay IP'de yazdığı için ona dokunmuyorum.
192.168.1.2 hariç diğer hepsi telefonların IP'si tek tek baktım evdeki telefonlara. 192.168.1.2 adresinden de kendi modem arayüzüme girebiliyorum, şifre değiştirmeyi falan oradan yapıyorum. Galiba kimse bağlı değil modemime yabancı olarak?

Son düzenleyen: Moderatör:
Öğrenemem ben IP'leri diyorsan, evinizde internete bağlanan bütün cihazların Wİ-Fİ'sini kapat. Bakalım geriye hangi cihazlar kalıyor. :) Ayıca MAC adreslerinden de yasaklayabilirsin. Bu şekilde her seferinde uğraşman gerekecek.

Dostum öğrendim hepsinin IP adresini. Sadece 192.168.1.1 ve 192.168.1.2 muamma. 192.168.1.1 zaten GateWay IP'de yazdığı için ona bir şey yapmıyorum.

@JaroxJamaica Bak şimdi de 192.168.1.3 için user-Bilgisayar.home diyor. Dün 1.2 için diyordu. Hangisi bana ait değil?

192.168.1.1 ile modem ayarlarını yapıyorum, şuan kestim internete hala giriyorum.
192.168.1.2 dün user-Bilgisayar'dı şimdi telefonumun IP'si olmuş. :D

IP ile uğraşma, yasaklamaya çalıştıkların statik değil, sürekli değişecekler. İşini MAC adreslerini filtreleyerek yapmalısın bence. Evindeki tüm cihazların MAC adreslerini öğren ve listeye girdiğin MAC adresleri dışındaki cihazların bağlanmasını yasakla.

Hepsini öğrendim ve öyle yapacağım fakat dün user-Bilgisayar 192.168.1.2 telefonum 192.168.1.3 iken şimdi ikisinin yeri değişti. Fakat MAC adresleri aynı.

user-Bilgisayar yazan kendi bilgisayarım olduğu için ve yanında YES yazdığı için kesemiyorum onu.
Şuan tek yabancı olan 192.168.1.1 fakat bu da GateWay IP'de yazıyor ve modemin ayarlarını bu adresten yapıyorum sanırım bu da bana ait. Galiba şuan yabancı birisi bağlı değil? 192.168.1.1'i kestiğimde internete hala girebiliyorum. @JaroxJamaica @Testarossa

Hani MAC adreslerini girin diyorsunuz ya hangilerin benim ondan emin olmak istiyorum.

Son düzenleme:
Hala dediğimi anlamadınız. Ben hangilerinin bana ait olduğunu buldum 1-2 tane anonim var. Onlar benim mi değil mi bunu soruyorum söyleyin de ona göre MAC filtreleme yapalım, hangi adresleri gireceğimi bilmiyorum.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı