Wi-Fi üzerinden virüs bulaşır mı?

dopeboy

Kilopat
Daha fazla  
Merhabalar. Biraz titiz bir kullanıcıyım. ASUS AC51 modem kullanıyorum. Bugün karşı komşu 3-4 günlüğüne modem şifresini istedi ve kıramadım. Misafir ağı da açmadım. Direkt ana kullandığım ağa aldım kendisini. Benim sormak istediğim şey herhangi bir virüs bulaşma ihtimali var mı? Modeme olsun Wi-Fi ile bağlandığım telefona, kablo ile bağlı olan bilgisayarıma vs vs. sonuçta internetten alışveriş vs yapıyoruz. Tedirginim. Ne yapmalıyım?

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhabalar. Biraz titiz bir kullanıcıyım. ASUS AC51 modem kullanıyorum. Bugün karşı komşu 3-4 günlüğüne modem şifresini istedi ve kıramadım. Misafir ağı da açmadım. Direkt ana kullandığım ağa aldım kendisini. Benim sormak istediğim şey herhangi bir virüs bulaşma ihtimali var mı? Modeme olsun Wi-Fi ile bağlandığım telefona, kablo ile bağlı olan bilgisayarıma vs vs. sonuçta internetten alışveriş vs yapıyoruz. Tedirginim. Ne yapmalıyım?
Evet. Bağlanılan bir Wi-Fi ağından cihazlara belirli metodlarla virüs bulaştırabilir ama işini bilen biri olması gerek.

Bu video da Mehmet Dursun İnce'nin yaptığı gibi sahte bir ağ oluşturup, seni kandırıp bir şeyler yapabilir, gerçi bunu senin ağında olmadan da yapabiliyor sanırım, bilgili bir kişi cevab söyler ise daha iyi olur.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu video da Mehmet dursun Ince'nin yaptığı gibi sahte bir ağ oluşturup, seni kandırıp bir şeyler yapabilir, gerçi bunu senin ağında olmadan da yapabiliyor sanırım, bilgili bir kişi cevab söyler ise daha iyi olur.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Burada Evil Twin Attack dediğimiz yöntem kullanılmış, bunun gibi birçok method var. Soruya gelirsek evet bulaştırabilir, bu yüzden mümkün olduğunca Wi-Fi güvenliğini sağlamak gerekir. Komşunuza da misafir ağı bile açsanız eğer profesyonelse yine yapabilir fakat sanmam böyle bir şey olacağını. Siz yine de anti virüslerinizi kurun ve komşunuzu tembihleyin riskli sitelere girmesi virüs indirmesin ve cihazlarına anti virüs kursun diye. Kaspersky öneririm bu arada. Kısaca böyle cevap vereyim dedim.

Petya fidye yazılımının Mischa versiyonu aynı internete bağlı olan her yere bulaşabiliyor.
Kendisine böyle bir fidye yazılımı bulaşırsa size de sıçrayabilir dikkatli olun.

Virüs ile alakalı bir bilgim yok ancak bunu izleyebilirsiniz sadece bu video bile kararınızı değiştirebilir.

Virüs ile alakalı bir bilgim yok ancak bunu izleyebilirsiniz sadece bu video bile kararınızı değiştirebilir.

Burası da doğru katılıyorum yazmayı unutmuşum. Ki virüsten daha tehlikeli bir durum çünkü o çalmamış siz isteğinizle vermişsiniz, lütfen mümkünse paylaşmayın. Şifrenizi falan değiştirin özür dileyip komşunuza interneti vermeyin. İiy bir antivirüs falan yeterli olur ama komşunuz bilerek ya da bilmeyerek illegal bir şey yaparsa başınız derde girer.

Evet. Bağlanılan bir Wi-Fi ağından cihazlara belirli metodlarla virüs bulaştırabilir ama işini bilen biri olması gerek.
Böyle biri olduğunu düşünmüyorum :) Sadece kendi bilgisayarında veya telefonunda virüs varsa benimkilere sıçramasın diye Yalıtılmış AP ayarını açtım. DoS ve Güvenlik duvarı da aktif. Wpa2 ile korunuyor. Umarım sorun olmaz.
Petya fidye yazılımının Mischa versiyonu aynı internete bağlı olan her yere bulaşabiliyor.
Kendisine böyle bir fidye yazılımı bulaşırsa size de sıçrayabilir dikkatli olun.
Örneğin böyle bir şey modeme bulaşırsa nasıl temizleyebilirim?
Teşekkür ederim bilgilendirme için.

Evet, iyi bir antivirüs veya güvenlik duvarı olduğu sürece dert etmen gereken bir şey değil.
Asus AC51 kullanıyorum. Güvenlik duvarı, DoS ve Yalıtılmış AP ayaları devrede. Umarım bir sorun olmaz.

Yeni konular

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı