Wikipedia tam anlamıyla güvenilir mi?

Wilson Fisk

Kilopat
Yer
Konya
Daha fazla  
Arkadaşlar Wikipedia tam anlamıyla güvenilir midir?

İnternetteki platformlardan birinde osmanlı tarihinde eşcinsellikle alakalı bir paylaşım gördüm. Döneminde çizilmiş 1-2 tane de resim eklenmişti. Ama konuda kaynak eklenmemişti. Konun kaynağını sorduğumda Wikipedia'da olduğunu söyledi. Bende girip baktığımda gerçekten de vardı. Konuyu veya döneminde yaşanan olaylara karşıt görüş olması için değil gayet normal bir biçimde başka kaynaklara da bakmam gerektiğini söyledim. Ancak karşımdaki kişiden "Wikipedia'de var ya işte daha ne inanmıyorsun." diye cevap aldım. Bende normalde bir biyografi araştıracağım zaman Wikipedia'ya bakarım anca daha önce hiç görmediğim bir konuda tarihi bir bilgi olunca ister istemez merak ettim. Wikipedia'daki her bilgiye kesin doğrudur gözüyle bakabilir miyiz?

Osmanlı İmparatorluğu'nda eşcinsellik - Vikipedi

Hayır. Vikipedi özgür (insanların moderatör onayıyla başlıkları değiştirebileceği) bir ansiklopedidir.

Hayır değil, Wikipedia içerisindeki bilgilerin çokça kişi tarafından değiştirilebildiği bir site. Normalde bir düzenleme veya ekleme yapmak için kaynak belirterek ekleme çıkarma yapılması gerekiyor ancak pratikte işler pek öyle yürümüyor sanırım.

Wikideki her bilgiye kesin doğru diye bakamayız. Osmanlıda eşcinsellik gibi bir konu araştırıyorsanız kaynaklarına inip doğruluğuna bakmanız lazım. Wikide var diye tüm bilgiler doğrudur diye bir şey yok kaynakları kontrol etmeniz lazım.

Wikipedia, kendi kullanıcıları tarafından oluşturulan bir ansiklopedidir. Toplu bilgiyi düzenli bir şekilde sunduğu için çok tercih edilir. Ancak herkes değiştirebildiği ve katkıda bulunabildiği için kesinlikle bir kaynak olarak alınmamalı. Gene aynı sebepten de hataları hızlıca fark edilebilir ve düzeltilebilir. Wikipedia'da oluşturulan içeriklerin kaynakları en alt kısımda verilmiştir, daha detaylı o konuyu inceleyebilirsiniz.

Özetlemek gerekirse bir şey hakkında üstün körü bilgi edinmek ve yol haritası çizmek için iyi, ciddi ve doğru bilgi edinmek içinse kısmen kullanılmalı. Genel olarak güvenilir olduğu söylenebilir ancak ciddi bir araştırma yapıyorsanız direkt Wikipedia'da yazılmış konunun asıl kaynaklarından bilgiyi edinmeli veya bilimsel makaleler gibi daha güçlü kaynakları kullanmakta fayda var.

Arkadaşlar Wikipedia tam anlamıyla güvenilir midir?

İnternetteki platformlardan birinde osmanlı tarihinde eşcinsellikle alakalı bir paylaşım gördüm. Döneminde çizilmiş 1-2 tane de resim eklenmişti. Ama konuda kaynak eklenmemişti. Konun kaynağını sorduğumda Wikipedia'da olduğunu söyledi. Bende girip baktığımda gerçekten de vardı. Konuyu veya döneminde yaşanan olaylara karşıt görüş olması için değil gayet normal bir biçimde başka kaynaklara da bakmam gerektiğini söyledim. Ancak karşımdaki kişiden "Wikipedia'de var ya işte daha ne inanmıyorsun." diye cevap aldım. Bende normalde bir biyografi araştıracağım zaman Wikipedia'ya bakarım anca daha önce hiç görmediğim bir konuda tarihi bir bilgi olunca ister istemez merak ettim. Wikipedia'daki her bilgiye kesin doğrudur gözüyle bakabilir miyiz?

Osmanlı İmparatorluğu'nda eşcinsellik - Vikipedi
Wikipedia tabiki de yanlış olabilir, onları yazan da insanlar sonuçta. Hatta bazen kişisel görüşlerini gerçeklerin önüne koyabilirler. Ha wikipedia güvenirliği sorgulanabilir tabii ama Osmanlı'da oğlancılık pek çok kitapta geçen birşey, muhallebi çocuğu lafı bile buradan kaynaklanır. Bütün bilgilerin güvenilir olmaması hepsinin de yanlış olduğu demek değil.

Wikideki her bilgiye kesin doğru diye bakamayız. Osmanlıda eşcinsellik gibi bir konu araştırıyorsanız kaynaklarına inip doğruluğuna bakmanız lazım. Wikide var diye tüm bilgiler doğrudur diye bir şey yok kaynakları kontrol etmeniz lazım.
Bende bu görüşteyim. Bu konular hassas konular ve millet tarihini öne süren konular o yüzden tek bir kaynağa bakarak, evet doğrudur demiyorum. Ama diyenle karşılaşmış oldum. Ben en azıdan Halil İnalcık gibi büyük tarihçilerin argümanlarının araştırılmasını doğru buluyorum. Tabi isim yapmış profesörlere bile bakarken tek kaynağa bağlı kalmamak gerektiğini düşünüyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı