win32/sillysharecopy.e inf Worm Virüsü

ismailzorlu128

Centipat
Yer
Türkiye
Daha fazla  
Meslek
Hemşire
Dün CV kopyası çıkartmak için USB belleğe attığım dosyalar ile çok kalabalık bir Cadde'de ki kırtasiyeden dosyalarımı çıkarttım ve dün eve geldiğimde oyun oynarken tarama yaptığı için Anti-Virüs programım olan Malwarebytes'ı kapattım. Sonrasında açmayı unutup USB'yi bilgisayarıma taktım ve birkaç saat sonra Defender'dan bu virüsün olduğunu söyleyen ve yanında ciddi yazan bir uyarı aldım. Hemen Malwarebytes'ı açtım ve tam tarama yaptım bu arada Premium sahibiyim. Aynı zamanda AdwCleaner ile tarama yaptım. Ek olarak SpyHunter5 ile tarama yaptım ve bir şey çıkmadı virüs olarak. Tüm Programlar'da detaylı tarama yaptım. Zaten kullandığım HDD veya USB olmadığı için sadece C diski bulunmakta.

Virüsün adında yazan inf beni şüphelendirdi. Acaba bu virüsün yani solucanın her açılışta aktif olduğu mu anlamına geliyor? Bu tarz programlar ile tarama yaptım sorun düzelmemiş ve sistemim hala virüslü olabilir mi?

Sizce taramalar sonucu çıkan virüs bulunmadı yeterli bir cevap mıdır? Kullanmam gereken başka yazılım var mı?

Tüm hesaplarım da halihazırda 2 adımlı doğrulama olduğundan hesap çalınması yaşamam, zaten telefon üzerinden tüm hesaplarımın şifrelerini değiştirdim. Her biri farklı şifrelere sahip ve en az 20 karakter uzunluğunda.

Bu solucan virüsü olarak geçiyor. Nedir ne değildir?
Yardımcı olursanız sevinirim dostlar. Vaktinizi ayırdığınız için teşekkür ederim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Wormların viruslerden farkı kendi kendilerini run edebilirler. Viruslerin bir sisteme bulaşması ve başka sistemlere yayılabilmesi için birisinin tıklayıp açması gerekiyor. Wormlar ise bunu otomatik olarak yaparlar. Virus ile ile worm arasındaki tek fark bu.

Eğer içinize sinmiyorsa ve %100 emin olmak istiyorsanız temiz format atabilirsiniz. Bunun dışında kesin emin olabileceğiniz başka bir yöntem yoktur maalesef.

Wormların viruslerden farkı kendi kendilerini run edebilirler. Viruslerin bir sisteme bulaşması ve başka sistemlere yayılabilmesi için birisinin tıklayıp açması gerekiyor, wormlar ise bunu otomatik olarak yaparlar. Virus ile ile worm arasındaki tek fark bu.

Eğer içinize sinmiyorsa ve %100 emin olmak istiyorsanız temiz format atabilirsiniz. Bunun dışında kesin emin olabileceğiniz başka bir yöntem yoktur maalesef.
Bu solucanlar virüs programları taraması sonucu saklanabilirler mi?
Aynı ağda kardeşimin bilgisayarı var yani aynı modeme bağlıyız, virüs ona bulaşmış olabilir mi? Yoksa onda bir sorun yok mudur?
Format USB'sini bu bilgisayar'da hazırlamak sorun yaratır mı? solucan kendini oraya kopyalar mı?

Bu solucan virüsleri 3-4 farklı program ile detaylı tarama yaptım çıkmadı, saklanabiliyorlar mı?
Bahsi geçen virüsü arattığımda YouTube'da 7 8 yıllık videolar çıkıyor ve çözüm bulamadım, eski bir virüse benziyor sorun yaratır mı?

Bu solucanlar virüs programları taraması sonucu saklanabilirler mi?
Aynı ağda kardeşimin bilgisayarı var yani aynı modeme bağlıyız, virüs ona bulaşmış olabilir mi? Yoksa onda bir sorun yok mudur?
Format USB'sini bu bilgisayar'da hazırlamak sorun yaratır mı? solucan kendini oraya kopyalar mı?

Bu solucan virüsleri 3-4 farklı program ile detaylı tarama yaptım çıkmadı, saklanabiliyorlar mı?
Bahsi geçen virüsü arattığımda YouTube'da 7 8 yıllık videolar çıkıyor ve çözüm bulamadım, eski bir virüse benziyor sorun yaratır mı?

Zararlı yazılımlar network üzerindeki diğer cihazlara bulaşabilirler. Eğer diğer PC´de Windows çalıştırıyorsa ona da bulaşmış olabilir. Ama bulaşmamışta olabilir. Şansa kalmış.

Eğer Windows format için imaj dosyası hazırlayacaksanız önce Ubuntu indirin. Ardından Ubuntu´yu kurmadan Live USB olarak açın. İkinci bir USB ya da DVD takıp Windows imaj dosyasını yazdırın. İkinci USB ya da DVD imkanınız yoksa sisteme önce Ubuntu kurun. Windows USB´sini Ubuntu´da hazırlayın.

Zararlı yazılımlar network üzerindeki diğer cihazlara bulaşabilirler. Eğer diğer PC´de Windows çalıştırıyorsa ona da bulaşmış olabilir. Ama bulaşmamışta olabilir. Şansa kalmış.

Eğer Windows format için imaj dosyası hazırlayacaksanız önce Ubuntu indirin. Ardından Ubuntu´yu kurmadan Live CD olarak açın. İkinci bir USB ya da DVD takıp Windows imaj dosyasını yazdırın. İkinci USB ya da DVD imkanınız yoksa sisteme önce Ubuntu kurun. Windows USB´sini Ubuntu´da hazırlayın.
Bir kaç program ile daha deneyeceğim taramayı. Eğer çözüm gelmez ise ubuntu kurup ordan format dosyasını oluştururum ve Windows kurarım işlemi biliyorum yapılışını zaten.

Ama onca düzen, onca program ve oyunu tekrar kurmak istemiyorum. O yüzden sorun çözümü arıyorum.

Bir'de bir şey daha sormak istiyorum bu solucan virüsleri format ile çözülür mü? Format solucan olan bilgisayarı temizlemek için yeterli mi dediğiniz şekilde USB hazırlayıp yaparsam?

Eğer çözüm format olacak ise direk başlayacağım, bilginiz var mı çözdüğü hakkında?
Eğer bilginiz var ise format atmak istiyorum.

Bir kaç program ile daha deneyeceğim taramayı. Eğer çözüm gelmez ise ubuntu kurup ordan format dosyasını oluştururum ve Windows kurarım işlemi biliyorum yapılışını zaten.

Ama onca düzen, onca program ve oyunu tekrar kurmak istemiyorum. O yüzden sorun çözümü arıyorum.

Bir'de bir şey daha sormak istiyorum bu solucan virüsleri format ile çözülür mü? Format solucan olan bilgisayarı temizlemek için yeterli mi dediğiniz şekilde USB hazırlayıp yaparsam?

Eğer çözüm format olacak ise direk başlayacağım, bilginiz var mı çözdüğü hakkında?
Eğer bilginiz var ise format atmak istiyorum.

Format PC´de ki zararlı yazılımları temizlemek için kesin çözüm. Birden çok antivirus ile tarama yaparak zaman kaybetmenizi önermem. Bir de isterseniz modeminizi de sıfırlayın. Modem, PC´den ayrı bir cihazdır. PC´ye format atınca modeme bulaşan zararlı yazılımlar temizlenmez. Modem ayarlarından fabrika ayarlarına döndürmelisiniz. Ancak bu durumda modem kurulumunu, Wi-Fi ayarlarını vs. baştan yapmanız gerekecek.

Herhangi bir yavaşlama, mantıksız dosya, reklam ve benzeri bir şey yok. Defender'da Anti-Virüs devre dışıyken Defender algıladı onu ve silme işletimi başlattı bilgisayarı yeniden başlattım. Sonrasında taradığım ve satın almış olduğum profesyonel yazılımlar ile de sorun çıkmadı. Bu arada bilgisayar ayarlarımda ağ paylaşımı ve ortak ağ kapalıydı sanırım diğer bilgisayarlara bulaşmamıştır değil mi?

Acaba aşırı mı tepki gösteriyorum? uyarı USB taktıktan 2 3 dakika sonra çıktığından acaba temizledi mi tarama yaparak defender? Sistem loglarını ve görev yöneticisini takip ediyorum bir işlem çalışmıyor virüs olabilecek.

Yüzlece GB dosyayı tekrardan kurmak ve format işlemi en az 2 3 günümü alacak. Sanırım şu an vaktimi çözmeye versem daha iyi olacak.

Solucan virüsleri hakkında ve nasıl temizlenecekleri hakkında koskoca forum'da bir kişi yok mu? Detaylı bilgi verip yardımcı olacak? Lütfen acil yardımınıza ihtiyacım var.
Arkadaşlar yokmu solucanlar konusunda yardımcı olacak? format atmadan bu durumu çözmem mümkün değil midir?
Edit: Konu hakkında bilgi sahibi olan yokmu acil?

Son düzenleme:
Evet. Gerek yok, kullanmaya devam edebilirsin.
Gizli klasörleri göster ile tarama sonrası windows dosyalarına göz attım bir çok inf dosyası, thumbs diye dosyalar vardı ki son yazdığım zamandan sonra USB'yi tekrar taktım ve tarattım.

USB içinde Musallat.exe, Thumbs.com, Özel Dosyalar.exe şeklinde virüsler buldu ve karantinaya aldı sonrasında sildi, ve tekrar sistemi tarattığımda bir virüs bulunamadı ama dediğim gibi bir çok dosya oluşturmuş bile tarama işe yaramıyor.

Ubuntu indirdim ve farklı bir USB yazıp Ubuntu kurdum. Şu an Ubuntu üzerinden yazıyorum. Ubuntu kurup ordan tekrar Windows USB Diski oluşturun ve Windows kurun demişti üstte bir arkadaş.

Şu an Ubuntu üzerindeyim D diski veya farklı bir USB yok direk C var sadece, ona Ubuntu kurdum ve şu an indirdiğim Windows ISO dosyasını Unetbootin yada Rufus gibi programlar ile artık hangisi çalışıyorsa Ubuntu'da.. dosyayı hazırlayıp Windows kuracağım.

Merak ettiğim şey bu işlem sonrası Windows'da virüs yada solucan kalma ihtimali var mı? Kardeşimin ve benim bilgisayarımı modem'den çıkarttım ve o şekilde format atacağım. Sonrasında modeme format attım ve format sonrası ikisini bağlayacağım.

Asla bir virüslü sistem kullanmak istemem. Bu yapacağım işlemler yeterli mi?
yapmam gereken ek bir işlem var mı?
yokmu koca forumda yardım edecek 1 kişi? sorularıma cevap verin lütfen. Kaldım cevap bekliyorum.
yokmu koca forumda yardım edecek 1 kişi? sorularıma cevap verin lütfen. Kaldım cevap bekliyorum.

Son düzenleme:
Gizli klasörleri göster ile tarama sonrası windows dosyalarına göz attım bir çok inf dosyası, thumbs diye dosyalar vardı ki son yazdığım zamandan sonra USB'yi tekrar taktım ve tarattım.

USB içinde Musallat.exe, Thumbs.com, Özel Dosyalar.exe şeklinde virüsler buldu ve karantinaya aldı sonrasında sildi, ve tekrar sistemi tarattığımda bir virüs bulunamadı ama dediğim gibi bir çok dosya oluşturmuş bile tarama işe yaramıyor.
Gizli klasörü açmak bir şeyi değiştirmez taramalarda. Zararlıyı tam silememişsiniz demek ki temizledim demenize rağmen.
Sağlam bir AV kullansaydınız baştan veya MBAM'ı kapatmasaydınız bunlar başınıza gelmezdi.
Merak ettiğim şey bu işlem sonrası Windows'da virüs yada solucan kalma ihtimali var mı? Kardeşimin ve benim bilgisayarımı modem'den çıkarttım ve o şekilde format atacağım. Sonrasında modeme format attım ve format sonrası ikisini bağlayacağım.

Asla bir virüslü sistem kullanmak istemem. Bu yapacağım işlemler yeterli mi? Yapmam gereken ek bir işlem var mı?
Tüm diskleri sildiyseniz bulaşma ihtimali yok belleğinde de yoksa, bu zararlı için konuşuyorum.
Yapacağın şey sağlam bir AV kurmak.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı