Rehber Windows 10-11 Microsoft Edge kaldırma

Herkese merhaba, bugün sizlere Windows 10-11'de Microsoft Edge'yi nasıl kaldırabileceğimizi göstereceğim.
Not: Kod tamamen sorunsuzdur ve herhangi bir sistem dosyasını silmez.

1.Adım:
Başlat menüsüne gelip Microsoft Edge'yi buluyoruz. Sonra; sağ tıkla>diğer>dosya konumunu aç yolunu izliyoruz.

1.png

2.Adım:
Karşımıza gelen ekranda Microsoft Edge'e tekrar geliyoruz ve sağ tıklayıp tekrar dosya konumunu aç'a tıklıyoruz.

2.png

3.Adım:
Karşımıza gelen pencerede en üstteki klasöre tıklıyoruz.(bu klasörün adı uygulama sürümü olarak geçer. Farklı bir zamanda bu makaleye göz atarsanız sizdeki sürüm değişebilir güncellemeler alacağı için.)

3.png

4.Adım:
Karşımıza gelen ekranda "Installer" klasörüne giriyoruz.

4.png

5.Adım:
Karşımıza 2 tane dosya çıkacak. Bu pencerede "setup.exe" dosyasının altında herhangi bir yere bir boşluğa "Shift" tuşuna basılı tutarak Mouse'dan sağ Click yapıyoruz. Karşımıza gelen ekrandan PowerShell penceresini buradan açın'a tıklıyoruz.(burada sizde komut istemi yazıyor olabilir ancak bu durum fark etmez istediğinize girebilirsiniz.)

5.png

6.Adım:
Tekrar hatırlatıyorum birazdan yazacağımız kod sisteme herhangi bir zarar vermez rahat bir şekilde yazabilirsiniz. Eğer içiniz rahat etmiyorsa kodu yazdıktan sonra komut istemine yönetici olarak girip "sfc /scannow" komutu ile sisteminizi teyit edebilirsiniz.

Karşımıza gelen PowerShell ekranında şu kodu "CTRL+V" tuş kombinasyonu ile şu komutu yapıştırıyoruz:
.\setup.exe -uninstall -System-level -verbose-logging -Force-uninstall ve "enter" tuşuna basıyoruz.
Ekranda altı çizili şekilde belirttim.

6.png

Son:
Artık Microsoft Edge sistemden kaldırmış bulunmaktayız. Ekranda da klasörlerin boş olduğunu görebilirsiniz.

Ekran görüntüsü 2022-07-12 103708.png

Ekran görüntüsü 2022-07-12 103733.png

Ekran Alıntısı.PNG

Ekran 1.PNG

Dilerseniz bu boş klasörleri de silebilirsiniz.

Edge'yi tekrar indirmek istiyorum:

Microsoft Store'dan kolay bir şekilde tekrar indirebilirsiniz.

Bu kadardı. Yararlı olmuştur umarım😊iyi günler😊

Sıkıntı çıkacak demedim ama 500 MB alan için değmez. Mesela, Windows 10 kullanırken Edge kaldırdığım zaman başlat menüsünden kalıntısı kalmıştı ve kalkmıyordu, çok çirkin gözüküyordu. Revo Uninstaller ile kaldırmıştım, PowerShell ile kaldırınca başlat menüsünde kalıntısı kalmıyor olabilir.

Ama şöyle birşeyvar mesela ben Edge'den yerkazanmak için değil arkada çalıştığı için kaldırdım çünkü Opera GX kullanıyorum ana arama motorum Opera ama arkada Edge çalışıyor bu yüzden.

Ama şöyle birşeyvar mesela ben Edge'den yerkazanmak için değil arkada çalıştığı için kaldırdım çünkü Opera GX kullanıyorum ana arama motorum Opera ama arkada Edge çalışıyor bu yüzden.

Edge'in otomatik çalışmasını istemiyorsanız bu iki ayarı kapatabilirsiniz.

Adsız.png

Ben 500 MB alan kazanmak için Edge'yi silmiyorum arkadaşlar. Burada çok yanlış düşünüyorsunuz. Microsoft'un bu Edge dayatmasına anlam veremiyorum. Ben format atınca masaüstüm de Edge görmek istemiyorum. Sorun bu zaten. Kullanmak için zorluyorlar insanları. Belki de Edge Edge'in bu kadar kullanıcısı var demeleri de bu yüzden. Ben Edge kullanmıyorum zaten. O yüzden siliyorum anında. Bu dayatmalara da boyun eğmeyin.

Üslubunu düzelt! Zorlama yoksa neden her format attığım da bu Edge de kurulu oluyor? Şimdi de Edge WebView diye uygulama çıkardılar bu kurulu değilse birçok programı kuramıyorsun bile. Saçma sapan işler yapıyor adamlar. Ben her format attığım da Edge'yi görmek zorunda mıyım? Bu dayatmadır.

Üslubunu düzelt! Zorlama yoksa neden her format attığım da bu Edge de kurulu oluyor? Şimdi de Edge WebView diye uygulama çıkardılar bu kurulu değilse birçok programı kuramıyorsun bile. Saçma sapan işler yapıyor adamlar. Ben her format attığım da Edge'yi görmek zorunda mıyım? Bu dayatmadır.

Ayarlardan kapatırsın o proglamı. Başlangıçtan da. Silersen sistem dosyaların zarar görebilir.
Bir keresinde Internet Explorer'i sildim çoğu program boş dosya olarak görüldü.

Son düzenleyen: Moderatör:

Yeni konular

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı