Rehber Windows 10/8.1/7 Spyware, Telemetry Kapatma

Rage

Kilopat
Makaleler
3
Yer
Space
Daha fazla  
Profil Kapağı
1526129312
Selamlar.

Bu ufak rehberde Microsoft'un bize dayattığı tüm gereksiz spyware ve telemetryleri kapatacağız. En popüler iki tane program paylaşacağım. İkiside Windows 10, 8.1 ve 7 için uyumlu ve ücretsizdir.

1) Spybot Anti-Beacon:

İnternet Sitesi: Spybot Anti-Beacon for Windows

İndirme Linki:
https://download.spybot.info/AntiBeacon/SpybotAntiBeacon-1.6-setup.exe

Bu programı Windows 10 için tavsiye ediyorum. Windows 10'a sürekli yeni güncellemeler geldiği için ve bu program arka planda sürekli çalıştığı için daha kullanışlı zira diğer programda elle yapmak gerekiyor. Ayırca, Windows 10'da gizlilik kısmından veri paylaşma kısımlarının hepsini kapatsanız dahi arka planda yığınla şey çalışıyor yani bu program gerekli.

Programı kurduktan sonra "Immunize" kutucuğuna tıklıyoruz ve işimiz bitiyor. Ayırca "Optional" kısmına da göz geçirmekte fayda var. :)

antibeacon10-none.png antibeacon10-full.png

2) Destroy Windows Spying:

İndirme Linki: Download Destroy Windows 10 Spying - MajorGeeks

Bu programı Windows 7 ve 8.1 için öneriyorum. Windows 7 ve 8.1'e fazla güncelleme gelmiyor, program uzun süre iş yapıyor. Programı yönetici olarak çalıştırıyoruz. Arka planda çalışan anti-virüs varsa kapatıyoruz çünkü host dosyasını değiştirdiği için anti-virüs engel olabiliyor. Program işini bitirdiği zaman bilgisayarı yeniden başlatıyoruz, hepsi bu kadar.

destroy-windows-10-spying.png

Yalnız, programın ufak bir sorunu var. Host dosyasından ui.skype.com'da bloklandığı için Skype güncellemesi yapamıyoruz. Bu sebeple host dosyasını (C:\Windows\System32\drivers\etc) masaüstüne kopyalayıp "Wordpad" ile açıyoruz. "0.0.0.0 ui.skype.com" satırını komple silip geri host dosyasının olduğu yere kopyalalıyoruz. Bu işemi yaparken anti-virüs'ü kapatmayı unutmayın. :)

Önemli Not:
Ne yaptığınızı bilmiyorsanız, programların ekstra seçeneklerini kurcalamayıp olduğu gibi kullanın...
Konuyu açalı nerdeyse iki yıl olmuş ama aklıma gelince yazmadan edemedim. Bu tarz programların artık kullanılmaması gerektiği düşünüyorum. :)

Daha da önemlisi, ikinci programda yani "Destroy Windows Spying" de geliştiricisinden bağımısız olarak bir sürümüne backdoor eklenmiş. Geliştiricisi bile uzak durun dedi. Yanılmıyorsam artık ilgilenmiyor. Kısacası, UZAK DURUN! :)

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı