Windows 10 Açılışta Gelen Siyah ve Mavi Ekran

darkageman

Kilopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Ticari Bankacılık
Öncelikle Herkeze Merhaba;

Benim sorunum gerçekten acayip öncelikle belirtmek isterim. Bu tür şeylere çok takıyorum son zamanlarda. Bazen bilgisayarımı ilk açtığımda Windows ambleminden sonra siyah bir ekran geliyor 5-7 saniye civari o ekranda kalıyor ondan sonra Windows açılıyor. Bazen de şöyle oluyor Mavi ekran geliyor orada Windows simgesinin altında dönen nokta işaretleri dönüyor 5-7 saniye civari sonra açılıyor. Buna anlam veremedim. Neden kaynaklanır ? 3 kere temiz kurulum yapmışımdır her seferinde gene oluyor. Aynı sorunu yaşayıpta çözen varsa çok sevinirim.

Not: Bilgisayarım normal halde test ettiğim açılış programıyla 5 saniyede açılıyor. 10 saniyede Windows kendine geliyor. Toplamda 15 saniyede açılması gerekirken bu Mavi ve Siyah ekran yüzünden 25-30 saniyelere çıkabiliyor.
SSD: Corsair Force Lite LS SSD 120 GB 560 okuma / 535 yazma
Windows 7'de bu sorunla karşılaşmadım.

Son düzenleyen: Moderatör:
Peki temiz kurulum yaptıktan hemen sonra durum nasıl? Ekranın faresiz siyah ekranda kalması ekrana görüntünün aktarılması sürücülerin yüklenmesi gibi durumlar ile alakalı. SSD kullanmıyor olsanız diskiniz yavaş olabilir diyecektim. Güç yönetimindeki hızlı başlatmayı aç özelliği ile de alakalı olabilir.

Bir de ekran kartı sürücüsünü dosyalarıyla beraber aygıt yöneticisinden silip ve ya ddu ile silip bilgisayarı yeniden başlatmayı deneyin. Yani ekran kartı sürücüsü yokken basit görüntü bağdaştırıcısı varken farkı gözlemleyin.

Temiz kurulumdan sonra direk açılıyor. O ekranı görmüyorum dahi direk hoş geldiniz yazısı geliyor ve sistemim açılıyor. Güncellemeler felan herşey tam anlam veremiyorum. Baya internetten baktım bir cevabı vs yok. En son 3 ay önce temiz kurulum yapmıştım tekrar yapmak istemiyorum gına geldi artık. SSD kullanıyorum.

Birde işin komik tarafı şu. Windows 7'de böyle birşey hiç olmamıştı.

Silip denedim. Sadece daha geç tepki veriyordu. Fark buydu.

Aklınızda bulunsun temiz kurulum yapmak yerine tekrar kurulum yapabilirsiniz. Tekrar kurulum yapınca programlarınız ve dosyalarınız kaybolmaz ama Windows ile ilgili bir sorun varsa düzelir. Tekrar kurulum yapmak için Windows 10 10586 iso içini açıp setup.exe çalıştırıp otomatik seçilen ayarları koruyan seçenekle windows içinden kurulum başlatın. Windows 10 Medya Oluşturma Aracı ile de kurulumu indirip aynı şekilde kurulum başlatabilirsiniz.

Windows 7'de açılan Casper laptop Windows 10 kurunca her iki başlatmada bir siyah ekranda kalmaya başladı ve ya siyah ekranda uzunca bekletiyordu. Hızlı başlatmayı aç özelliğini kapatınca harici monitör bağlayana kadar siyah ekranda kalmaya başladı. BIOS güncelleyince sorun düzeldi.

Akşam DDU ile driver silip tekrar yükleyeceğim. Çözülmezse sizin yönteminizi de deneyeceğim. Akşam tekrardan BIOS sürücüsünü flasha yükleyip güncellerim. Teşekkürler.

Silip denedim. Sadece daha geç tepki veriyordu. Fark buydu.
O zaman ekran kartıyla alakası yokmuş. Hızlı başlatma gibi faktörlerden kaynaklanıyor. BIOS güncelse Windows 10 desteği olmayabilir.

Akşam DDU ile driver silip tekrar yükleyeceğim. Çözülmezse sizin yönteminizi de deneyeceğim. Akşam tekrardan BIOS sürücüsünü flasha yükleyip güncellerim. Teşekkürler.
DDU ile silip bilgisayarı yeniden başlatıp farka bakın dedim. Şu an için tekrar kurulum yapmanıza gerek yok. Zaten bir kaç kere temiz kurulum yapmışsınız. Siyah ekran aynı süre olarak devam ediyorsa ekran kartı sürücüsü ile alakalı değildir.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı