Windows 10 açılışta sürekli uzun süre bekletiyor

doriangray72

Hectopat
Merhaba, forumu araştırdım fakat tam olarak benim yaşadığım sorunu içeren bir başlık bulamadım.

Benim sorunum şu; bilgisayarı açtığım andan itibaren sırasıyla MSI logosu ve Windows'un yuvarlak dönen simgesi geliyor.

Bu yuvarlak dönen simge ilk etapta gidiyor ve sonra tekrar gelip çok üzün süre dönmeye devam ediyor.

Yaklaşık 1 dakikadan fazla dönüyor ve sonra lütfen bekleyin yazısı ile oturum açma ekranı geliyor.

Bazen ise bu hiç olmuyor ve toplam 10 saniyede oturum açma ekranına geliyor. Windows 240 GB'lik M.2 SSD'ye kurulu.

Bilgisayarın özellikleri;

MSI X470 GAMING Plus.
Ryzen 7 2700X.
Corsair Vengeance LPX 32 GB (2x16) 3000 MHz.
RTX 2060 6 GB Advanced.
Kingston 240 GB M.2 SSD.
Samsung EVO 1TB SSD.

Merhaba, forumu araştırdım fakat tam olarak benim yaşadığım sorunu içeren bir başlık bulamadım.

Benim sorunum şu; bilgisayarı açtığım andan itibaren sırasıyla MSI logosu ve Windows'un yuvarlak dönen simgesi geliyor.

Bu yuvarlak dönen simge ilk etapta gidiyor ve sonra tekrar gelip çok üzün süre dönmeye devam ediyor.

Yaklaşık 1 dakikadan fazla dönüyor ve sonra lütfen bekleyin yazısı ile oturum açma ekranı geliyor.

Bazen ise bu hiç olmuyor ve toplam 10 saniyede oturum açma ekranına geliyor. Windows 240 GB'lik M.2 SSD'ye kurulu.

MSI X470 GAMING Plus.
Ryzen 7 2700X.
RTX 2060 6 GB Advanced.
Kingston 240 GB M.2 SSD.
Samsung EVO 1TB SSD.
Biostan boot sıralamasına bakın. Takılı diğer diskleri deniyor olabilir.

MSI X470 GAMING Plus.
Ryzen 7 2700X.
RTX 2060 6 GB Advanced.
Kingston 240 GB M.2 SSD.
Samsung EVO 1TB SSD.

Bilgisayarındaki bir program yavaş açılmasını sağlıyor olabilir ya da M.2 SSD de sorun vardır.

Biostan boot sıralamasına bakın. Takılı diğer diskleri deniyor olabilir.
BIOS ayarlarında LEGACY+UEFI seçili. Bunu sadece UEFI yazdığımda bilgisayar sürekli restart atıyor.

BOOT sıralamasında ise 1. M.2 SSD ikincisi ise CD - FLOOPY seçeneği fakat sistemde CD Driver yok zaten.

Ayrıca BOOT seçeneklerinde görünen 2 adet SSD nin diğerini Disabled olarak seçmişim. Yalnızca M.2'yi okuması için.
Bilgisayarındaki bir program yavaş açılmasını sağlıyor olabilir ya da M.2 SSD de sorun vardır.
Başlangıç ayarlarında yalnızca Steam ve Realtek Ses Yöneticisi etkin olarak görünüyor.
Bakmam gereken farklı bir yer var mı?

BIOS ayarlarında LEGACY+UEFI seçili. Bunu sadece UEFI yazdığımda bilgisayar sürekli restart atıyor.

BOOT sıralamasında ise 1. M.2 SSD ikincisi ise CD - FLOOPY seçeneği fakat sistemde CD Driver yok zaten.

Ayrıca BOOT seçeneklerinde görünen 2 adet SSD nin diğerini Disabled olarak seçmişim. Yalnızca M.2'yi okuması için.
Sürekli böyle miydi formattan sonra falan mı oldu?

Yeniden Windows kurmak düzeltir bence. Virüs ya da bir uygulama neden oluyor olabilir.
İlk sistem kurduğumda ilk kurduğum windows nedense Discord uygulaması üzerinde mikrofonun ses kalitesinde saçma bir sorun yaratmıştı. Farklı bir SSD'de olan windows ile başlattığımda o sorun olmuyordu. En az 3-4 kere M.2 ye tekrardan Windows kurmuştum. O sorun gidince tamam demiştim. Şimdi tekrar sistem kurmak çok korkutuyo beni sırf o yüzden. Sürekli oyun oynadığımız için Discord benim herşeyim. Bİlmiyorum nasıl yapıcam. Bence BIOS üzerinde bir hata yapıyorum ama nerede.

Geri
Yukarı