Windows 10 anlık donmalar

Wonyoung

Picopat
Merhabalar. Yaklaşık 1 sene önce RTX 2060 ile ekran kartımı upgrade ettim. Win8.1 kullanıyordum o sıralar, daha sonra Windows 10 geçme kararı aldım fakat ne yazık ki o zamandan beri aynı sorunu yaşamaktayım.

Başlıca olarak yaşadığım sorun donma. 1-2sn donuyor, donma esnasında fare hareket edebiliyor, simgeye küçült tuşuna bastığım halde bir şey olmuyor ancak donma geçtikten sonra otomatik kendini simgeye düşürüyor. Sanki lag gibi.

Bu olay masaüstünde, oyunda ve tarayıcıda oluyor. Basitçe her yerde!

3 Kez temiz format attım. 2 kez Win8.1 geçtim. Win8.1 geçince olmuyor. Windows 10 olunca oluyor.
Gereksiz tüm Win uygulamarını kapattım. RAM slotlarını değiştirdim. (Sıralarını)
Oturum açtıktan sonra yaşamıyorum. Yani LoL giriyorum 1-2 saat bir şey olmuyor. Ancak PC uzun süre açık kaldıktan sonra yaşamaya başlıyorum.

MSI Afterburner ile kontrol ettim. CPU ve GPU sıcaklıkları gayet normal 40-55 arası gidip geliyor 2side.
CPU kullanım %40-%60 arası normal kullanımda. Donma sırasında %70-%90 çıkıyor.
GPU kullanım %20 - %60 arası - donma sırasında %10 altına düşüyor.

Bilgisayar sistemim.
RTX 2060.
i5 6500.
ASUS Z170-K.
16 GB RAM. 2 tane 4 GB 1 tane 8 GB. Şu an RAM slotları 1. slot 8 GB 2. slot 4 GB 3. slot 4 GB. (1. slot 8 GB 3. slot 4 GB 4. slot 4 GB şeklinde denendi gene aynı)
RAM'lar aynı marka, model, CL, MHz'dir.
Windows'u SSD kurdum gene aynı. Şu an HDD'de kurulu. (SSD'de de aynı sorun var.)
Windows 10 64 Bit.

Ayrıca aklıma gelen bir konu daha. RDR2 ilk çıktığında sorunlar vardı. DX12 ile oynayın sıkıntı yok denmişti. Sırf o yüzden 10 geçmiştim. Ancak ondan önce bir sürü şeyler denedim. Özellikle BIOS güncellemesi. Bu sorun yapmış olabilir mi?

Bu sorunu çözemezsem cidden 2700 TL cebimden çıkacak yeni işlemci ve anakart için. Yardımlarınızı esirgemeyin lütfen.

RAM 8+8 olması daha iyi Dual performanslı olur. İşlemci soğutucu şart hava. RAM ölmüş olabilir. Bios güncelleme yapmaz onu. RAM kontrol edin tek tek ölmüş olabilir. İşlemci zayıf yalnız. Yeni anakart ile birlikte 9600KF işlemcisi tavsiye ederim. Veya yeni soket 10400 gibi. 1 yıllık orjinal Kaspersky antivirüs olması lazım bilgisayarda.

Şimdi dediğine göre 8.1'de herhangi bir problem yok. BIOS sürümün nedir ve Windows 10 sürümün nedir şu anda?
Resimlerde görüldüğü gibi.
RAM 8+8 olması daha iyi Dual performanslı olur. İşlemci soğutucu şart hava. RAM ölmüş olabilir. Bios güncelleme yapmaz onu. RAM kontrol edin tek tek ölmüş olabilir. İşlemci zayıf yalnız. Yeni anakart ile birlikte 9600KF işlemcisi tavsiye ederim. Veya yeni soket 10400 gibi. 1 yıllık orjinal Kaspersky antivirüs olması lazım bilgisayarda.
Ramlar öldüyse bunu nasıl kontrol ederim? Windows'un ram test kiti ile kontrol ettim bir sorun algılamadı. İşlemci soğutucusuna gelirsek i5'in kutusunun içinden çıkan soğutucu kullanıyorum. Isınma sorunu yaşamıyorum. Temp düzgün görünüyor. öyle 70 80 derece değil yani. Eğer bu sorun düzelmezse zaten yeni anakart ve işlemci alacağım.

Dosya Ekleri

• 328976697832.png
    328976697832.png
    1,6 KB · Görüntüleme: 26
  • Adsız.png
    Adsız.png
    3,4 KB · Görüntüleme: 29
Resimlerde görüldüğü gibi.

Ramlar öldüyse bunu nasıl kontrol ederim? Windows'un ram test kiti ile kontrol ettim bir sorun algılamadı. İşlemci soğutucusuna gelirsek i5'in kutusunun içinden çıkan soğutucu kullanıyorum. Isınma sorunu yaşamıyorum. Temp düzgün görünüyor. öyle 70 80 derece değil yani. Eğer bu sorun düzelmezse zaten yeni anakart ve işlemci alacağım.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Zaten bu videodan görüp yaptım. Herhangi bir hata ile karşılaşmadı yazıyor.
Yok mu yardım edebilcek birisi?

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı