Windows 10 arama çubuğu açıldıktan kısa bir süre sonra kapanıyor

miv403

Centipat
RAM
8 GB 2400 MHz
SSD veya HDD modeli
120 GB WD Green SSD, 500 GB WD HDD
Ekran kartı
RX 570
Yeterince güncel bir sorun olmasına rağmen bu forum, diğer forumlar, YouTube ve Microsoft'un dokümanlarını inceleyip uyguladıktan sonra hala daha yaşamaya devam ediyorum. Kısaca harfi harfine uyguladığıma emin olduğum (bazılarını iki defa denedim) sorun çözüm yönergeleri:
  • Sistem dosyalarını kontrol eden araçları kullandım.
  • Çok kısa bir süre önce "yapışkan notlar" adlı uygulamada yaşadığım sorundan ötürü tüm Windows yazılımlarını tekrardan yükledim. Bazı sildiğim gereksizler vardı (ör. Cortana)
  • Gelelim Microsoft'un yönergelerine:
  • Bu forumda birden fazla paylaşılmış meşhur bir videomuz da var. Bu video "kayıt defteri yönetici" üzerinde bir değer oluşturma ile alakalı. Harfi harfine uyguladım maalesef sonuç alamadım. Şunu da es geçmek istemiyorum; videoda anlatılan değeri girdikten sonra sorunu biraz daha farklı bir şekilde* deneyimledim. Netice aynı tabii ki.
    • *: Farklıdan kastım şu şekilde (sorunu ayrıntılı bir şekilde anlatmam gerekiyor.); sorun başlat menüsünü açtıktan sonra veya "Win + Q" kısayolu ile açılan arama menüsü veya araç çubuğu üzerindeki arama ikonu/çubuğu ile açılan arama menüsü fark etmeksizin (nihayetinde hepsi aynı menü ama...) Arama yapmaya çalıştığımda birkaç harften sonra arama menüsünün donması sonrada kendini kapatması şeklinde gerçekleşiyor. Söz konusu videodaki yönergeleri takip ettikten sonra ise birden fazla kelime yazdıktan sonra donma ve kendini kapatma olayı gerçekleşiyor. Ayrıca arama menüsünü açtıktan kısa bir süre sonra gelen seçeneklerde sağ sütundaki Microsoft Bing ile ilişkili olan (genellikle bir duvar kağıdına benzer bir görsel olan) kutucuk gösterilmiyor. Bu "Bing" sonuçlarının gösterilmesi ile ilgili olan özelliğin kapatıldığını da gösterir. Tahminimce benim sorunum bu sorun ile birlikte akseden başka bir sorun.
Son olarak birkaç gözlemlediğim olaydan da bahsetmek istiyorum. Az önce bahsettiğim bağlantıların birinde görev yöneticisinde "SearchUI.exe" adlı programı yeniden başlatmayı söylüyor. Benim bilgisayarımda bu program mevcut değil. Bununla beraber başka bir program var: SearchApp.exe. Bu söz konusu program ilginçtir ki sürekli olarak açılıyor kısa bir süre sonra askıya alınıyor ve kapatılıyor.

Sorun ile ilgili tecrübe ettiklerim bunlar.

Benim aklıma sadece Windows'un ilgili build sürümünde kronik bir bug olabileceği geliyor. Güncellemeden önce de aynı sorun var mıydı?

Benim aklıma sadece Windows'un ilgili build sürümünde kronik bir bug olabileceği geliyor. Güncellemeden önce de aynı sorun var mıydı?
hayır yoktu. haklısınız, birkaç senedir görülen bir sorun ben de tanıdıklarımdan benzer sorun şikayetleri almıştım.

iyi forumlar.

güncelleme deyince son yapılan tüm güncellemeleri teker teker kaldırarak deneme yaptım. maalesef sonuç aynı. 2022 yılında yapılan kaldırabileceğim başka bir güncelleme kalmadı. sanırım sonuç güncellemeden ötürü oluşmamış.

bir güncelleme yapmak istiyorum:
Microsoft'un Windows Media Creation aracını kullanarak bir Windows onarma medyası hazırladım. en baştaki yazıda da bahsettiğim üzere Yapışkan Notlar uygulamasında yaşadığım sorun çözüldü. ama arama çubuğunda pek bir değişiklik olmadı. sanırım bir süre daha ağlamaya devam edeceğim.

Son düzenleme:
hayır yoktu. haklısınız, birkaç senedir görülen bir sorun ben de tanıdıklarımdan benzer sorun şikayetleri almıştım.

iyi forumlar.

güncelleme deyince son yapılan tüm güncellemeleri teker teker kaldırarak deneme yaptım. maalesef sonuç aynı. 2022 yılında yapılan kaldırabileceğim başka bir güncelleme kalmadı. sanırım sonuç güncellemeden ötürü oluşmamış.

bir güncelleme yapmak istiyorum:
Microsoft'un Windows Media Creation aracını kullanarak bir Windows onarma medyası hazırladım. en baştaki yazıda da bahsettiğim üzere Yapışkan Notlar uygulamasında yaşadığım sorun çözüldü. ama arama çubuğunda pek bir değişiklik olmadı. sanırım bir süre daha ağlamaya devam edeceğim.
Geçmiş olsun ama ağlamayınız lütfen...

Geçmiş olsun ama ağlamayınız lütfen...
eyw sağ ol. arama kutucuğu benim için işletim sisteminin temelini oluşturduğu için yerini tutması amacıyla Microsoft PowerToys kullanmaya başladım. güncelleme gelene kadar kısıtlı sistem kaynaklarını yönlendirmeye devam.

iyi forumlar

sorunumun, sanırım, bir güncelleme vs. olmaksızın çözüldüğünü söyleyebilirim. hiçbir şey yapmadım. cidden. sorun çözüldükten sonra bir güncelleme geldi onu da yaptım ve sorun çözülmüş bir şekilde yoluma devam ediyorum. belki yeniden başlatmadan önce güncellemenin bir kısmı uygulanmış ise gelen güncelleme sorunu çözmüş olabilir. şu an o kadar rahatladım ki önceden yaşadığım (siyah ekran olan) bilgisayar ilk açtığımda win+q kısayolu ile arama menüsünü açtığımda çıkan hatanın sonradan evrilmiş hali olan (arkaplan resminin görüldüğü görsel) hatanın görülmesine bile seviniyorum diyebilirim. bu sorunu da microsoft'a bildirdikten sonra bu evrilmiş hal ortaya çıkmıştı. ne yaptılar bilemiyorum.

her neyse iyi forumlar.

Dosya Ekleri

• resim_2022-07-04_033153447.png
    resim_2022-07-04_033153447.png
    1,8 MB · Görüntüleme: 19
  • Adsız.png
    Adsız.png
    40,5 KB · Görüntüleme: 28
eyw sağ ol. arama kutucuğu benim için işletim sisteminin temelini oluşturduğu için yerini tutması amacıyla Microsoft PowerToys kullanmaya başladım. güncelleme gelene kadar kısıtlı sistem kaynaklarını yönlendirmeye devam.

iyi forumlar

sorunumun, sanırım, bir güncelleme vs. olmaksızın çözüldüğünü söyleyebilirim. hiçbir şey yapmadım. cidden. sorun çözüldükten sonra bir güncelleme geldi onu da yaptım ve sorun çözülmüş bir şekilde yoluma devam ediyorum. belki yeniden başlatmadan önce güncellemenin bir kısmı uygulanmış ise gelen güncelleme sorunu çözmüş olabilir. şu an o kadar rahatladım ki önceden yaşadığım (siyah ekran olan) bilgisayar ilk açtığımda win+q kısayolu ile arama menüsünü açtığımda çıkan hatanın sonradan evrilmiş hali olan (arkaplan resminin görüldüğü görsel) hatanın görülmesine bile seviniyorum diyebilirim. bu sorunu da microsoft'a bildirdikten sonra bu evrilmiş hal ortaya çıkmıştı. ne yaptılar bilemiyorum.

her neyse iyi forumlar.
Tekrar geçmiş olsun :) İyi forumlar.

Yeni konular

Geri
Yukarı