Windows 10 \Boot\BCD ve EFI Sorunu

grc8213

Kilopat
Yer
Kayseri
Daha fazla  
Meslek
Grafiker
Arkadaşlar merhaba. Öncelikle sorum sadece \Boot\BCD sorunu değil. Sistemimde Asus Maximus IV kullanıyorum ve sanırım bu anakartta UEFI desteği yok ve Marvell kontrolcüler kullanılıyor. Geçen hafta OCZ SSD'im ile Kington UV400 SSD'mi kullanırken sistem bir kaç hafta çalıştıktan sonra OCZ'yi görmemeye başladı. Daha öncede OCZ Vector bozdum bu anakart ile. Bende ikinci bir UV400 alarak (sanırım marvell kontrolcü kullandığı için) görmesini sağladım ve 10 gün kadardırda kullanıyordum. Ancak dün akşam film izlerken bir anda \Boot\BCD sorununu aldım. Sanırım Windows 10 EFI ile kurmak farklı bir şekilde yapılıyor, diskler mbr olmasımı gerekiyor. BIOS güncellemesi yaptım ama BIOS'ta da bir sorun var sanıyorum çünkü Sata kısmında enabled kısmını kapattığım anda Windows açılıyor ancak sistem 10 sn'de kilitleniyor.
Burada asıl sormak istediğim;
Asus Maximus IV Marvell kontrolcü yönünden yeni tip SSD'lerle sorunlu bir anakart mıdır ?
Tam olarak EFI anakartlarda Windows 10 sorunsuz çalışıyor mu ?
Sizde bu sisteme 3500 TL'ye yakın para harcanıp Anakart-İşlemci-RAM güncellemesi yapılmalı mıdır ?

Sitede yaptığım araştırmada Windows kurlumunda Boot\BCD hatasi linkindekileri denedim yalnız sistem dosyaları bulunamadı gibi bir sorun veriyor.
@Recep Baltaş

Son düzenleyen: Moderatör:
  • Marvell kontrolcüye niye taktınız ki kafayı şimdi? Intel yonga seti ile kontrol edilen onca SATA portu varken Marve ile işiniz ne? Marvel'e HDD bağlayın ya da optik bağlayın...
  • Anakartınızın UEFI desteği yok. EFI anakartlarda MBR disk bölümlemesi ile kurulum yaparsınız. Windows 10 da bunu destekler ve sorunsuz çalışır.
  • Sisteme epey bir yatırım yapılmış. Bence bir sonraki mimariye kadar idare edilebilir.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı