Windows 10 boş ekranda CPU kullanımı çok yükseliyor

kyzael

Hectopat
Makaleler
3
Yer
İstanbul
Daha fazla  
RAM
4 GB
Ekran kartı
Intel(R) HD Graphics 5500
Anakart
Zed Air CX3
İşlemci
Intel Core i3-5005U CPU 2.00GHz
Merhaba, bu gün yaşadığım bir sorundan bahsetmek istiyorum. Bilgisayarımı normalde sorunsuz kullanırken bu sabah açtığımda CPU kullanımının boş ekranda yaklaşık 1 dakikada bir kere CPU kullanımı 55 civarına gelip 3-4'e düşüyor (görev yöneticisinden baktığımda) bu normal bir durum mu?
Kasmadan oynadığım oyunlarda artık çok fazla fan sesi duyuyorum.
(windows defender ile tarama yaptığımda bir sorun bulunmadı)

1. Sistemi yeniden başlatma. ...
  2. İşlemleri Sonlandırma veya Yeniden Başlatma. ...
  3. 3. Sürücüleri Güncelleme. ...
  4. Kötü Amaçlı Yazılımları Tarama. ...
  5. Güç Seçenekleri. ...
  6. İnternette Özel Rehberlik Alma. ...
  7. 7. Windows'u Yeniden Yükleme.

Merhaba, bugün yaşadığım bir sorundan bahsetmek istiyorum. Bilgisayarımı normalde sorunsuz kullanırken bu sabah açtığımda CPU kullanımının boş ekranda yaklaşık 1 dakikada bir kere CPU kullanımı 55 civarına gelip 3-4'e düşüyor (Görev Yöneticisi'nden baktığımda) bu normal bir durum mu?
Kasmadan oynadığım oyunlarda artık çok fazla fan sesi duyuyorum.
(Windows Defender ile tarama yaptığımda bir sorun bulunmadı)

Görev Yöneticisi'nden CPU veya HDD'yi kullanan uygulamaları tespit edip kapatabilirsin.
Ya da Windows Update de çalışıyor olabilir. Bir de SSD mi kullanıyorsun HDD mi?

Görev Yöneticisi'nden CPU veya HDD'yi kullanan uygulamaları tespit edip kapatabilirsin.
Ya da Windows Update de çalışıyor olabilir. Bir de SSD mi kullanıyorsun HDD mi?
SSD kullanıyorum mesela bir anda chromeyi açınca cpu %98 lere çıkıyor sonra %4 e düşüyor bir de %0 a düşmesi normal mi ?
1642849868103.png

SSD kullanıyorum mesela bir anda chromeyi açınca cpu %98 lere çıkıyor sonra %4 e düşüyor bir de %0 a düşmesi normal mi ?Eki Görüntüle 1277954
İlk açılışta %99 yapması tamamen normaldir bir sorun yok. %0'a düşmesi gayet normal neredeyse hiç yük olmadığını gösterir.

Boşta %60 50 gibi değerleri gösteriyorsa bir tarama yapmanı öneririm. Malwarebytes kurup tarat. 500 mb bir şey hızlı indirip taratırsın diye öneriyorum.

Sisteminizi w7'ye düşürmenizi tavsiye ederim. w10 için ram ve işlemciniz biraz zayıf. Bilgisayarınız da eskimiş olabilir. Veya virüs vb. Ben de laptopumda yaşamıştım o fan sesini. Kapatıp pilini de çıkarıp biraz sallayın. Denendi ve o fan sesini bire bir geçiriyor.

Chrome vb uygulamaları açarken anlık gelişen, yüksek cpu kullanımı görülmesi normaldir... Uygulama açıldıktan sonra da bu durum devam ediyor mu?
Hayır, uygulama açıldıktan sonra %4 lere düşüyor
Sisteminizi w7'ye düşürmenizi tavsiye ederim. w10 için ram ve işlemciniz biraz zayıf. Bilgisayarınız da eskimiş olabilir. Veya virüs vb. Ben de laptopumda yaşamıştım o fan sesini. Kapatıp pilini de çıkarıp biraz sallayın. Denendi ve o fan sesini bire bir geçiriyor.
Evet, windows 10 kurulu olarak geldiği için geçmek istemiyorum garanti dışı kalır vs. diye.
Virüs yeme ihtimali olduğunu sanmıyorum sadece steam'ı kurup Stardew Valley oyununu indirdim onun dışında chrome'den başka birşey indirmedim.

Yeni konular

Geri
Yukarı