Windows 10 boş ekranda CPU kullanımı çok yükseliyor

uygulama açıldıktan sonra %0 ~ %4 lere aralığında gezinmesi normal ... muhtemel arkada çalışan küçük hizmetler, diğer uygulamalarda vardır...

fan sesi / devri sürekli yüksek de mi kalıyor?
Oyunu açınca evet yüksek seste kalıyor ta ki oyunu kapatana kadar

Oyunu açınca evet yüksek seste kalıyor ta ki oyunu kapatana kadar
oyunlarda vs. işlemciye her zamankinden daha fazla yük bindiği için ısı artıyor, soğutma ihtiyacı oluyor... fanın sürekli çalışıp oyundan çıkınca ideal sessiz devirlere dönmesinin sebebi ısı artışına bağlı soğutma ihtiyacıdır...

oyundan vs çıkınca aida64 yada hwinfo isimli programlardan biri ile sistem sensör değerlerinizi kontrol edebilirsiniz...

anakart, işlemci ısısı, fan devri vb. gibi

oyunlarda vs. işlemciye her zamankinden daha fazla yük bindiği için ısı artıyor, soğutma ihtiyacı oluyor... fanın sürekli çalışıp oyundan çıkınca ideal sessiz devirlere dönmesinin sebebi ısı artışına bağlı soğutma ihtiyacıdır...

oyundan vs çıkınca aida64 yada hwinfo isimli programlardan biri ile sistem sensör değerlerinizi kontrol edebilirsiniz...

anakart, işlemci ısısı, fan devri vb. gibi
teşekkürler yardımınız için

Evet, Windows 10 kurulu olarak geldiği için geçmek istemiyorum garanti dışı kalır vs. diye.
Virüs yeme ihtimali olduğunu sanmıyorum sadece Steam'ı kurup Stardew Valley oyununu indirdim onun dışında Chrome'dan başka bir şey indirmedim.

Windows 10 ile geldiye kesin önerimdir Windows 8 veya 7'ye düşürme driver sorunları canını sıkabilir.

teşekkürler yardımınız için
Oyunlar işlemciye ve ekran kartına yük bindirdiği için ekran kartları daha fazla voltaj çekmek zorunda kalır. Bir parçaya daha fazla voltaj vermek de daha fazla ısıtmak demektir. Aynı zamanda aşırı ısı parçalara zarar verebileceğinden fanlar dönmeye başlar. Fan hızı ile parçaların sıcaklığı doğru orantılı bir şekilde ilerler. Yani bu da demektir ki atıyorum işlemciniz oyunda 70 C de fanınız 2000RPM hızında dönüyorsa 80'de 2500RPM de döner. Oyunu kapattıktan sonra fanın yavaşlamasının sebebi ise işlemci ve ekran kartının daha az voltaj çekmesi (yük kaldırıldığı için) bunun sonucunda da sıcaklığın düşmesidir.

Yeni konular

Geri
Yukarı