Windows 10 Çok Fazla Alan Kaplıyor.

Brave Heart

Kilopat
Daha fazla  
Laptop kullanıcısıyım. Bilgisayarımda 128 GB SSD var ve 12 GB alan kaldı. Windows klasörü 40 GB alan kaplıyor. Biraz araştırdım dosyaların boyutlarına baktım. "C:\Windows\System32\DriverStore\FileRepository" Klasörü 25 GB alan kaplıyor. Bu klasörü silsem bilgisayarda bir sıkıntı çıkar mı ? Bir arkadaşım bilgisayarına baktım. Onunkinin boyutu benimkinin çok çok altında ve aynı özellikli bilgisayara sahibiz.

Ekran Alıntısı.PNG
Ekran Alıntısı2.PNG

Son düzenleyen: Moderatör:
Laptop kullanıcısıyım. Bilgisayarımda 128 GB SSD var ve 12 GB alan kaldı. Windows klasörü 40 GB alan kaplıyor. Biraz araştırdım dosyaların boyutlarına baktım. "C:\Windows\System32\DriverStore\FileRepository" Klasörü 25 GB alan kaplıyor. Bu klasörü silsem bilgisayarda bir sıkıntı çıkar mı ? Bir arkadaşım bilgisayarına baktım. Onunkinin boyutu benimkinin çok çok altında ve aynı özellikli bilgisayara sahibiz.

Eki Görüntüle 265335 Eki Görüntüle 265336
System32 adlı dosyayı sakın silme! İçinde işletim sistemi ile ilgili önemli bilgiler bulunuyordu bildiğim kadarı ile.

40GB olması normal. İsterseniz disk temizleyicisi ile temizlik yapabilirsiniz. Manuel olarak o dosyaları silmeyin o klasördekiler sürücü dosyalarıdır.

Windows'un kendi disk temizleme aracını kullanmayı denediniz mi?
Arama yerine disk temizleme yazın.

1.png

Temizlemeyi seçin ve tamam deyin.

2.png

Daha sonra çıkan ekranda sistem dosyalarını temizle deyip bütün seçenekleri seçin tamam deyin.

3.png

Windows gereksiz tüm dosyaları silecektir.

Son düzenleyen: Moderatör:
Arkadaşlar vize haftası olduğundan cevaplara biraz geç dönebildim.
System32 adlı dosyayı sakın silme! İçinde işletim sistemi ile ilgili önemli bilgiler bulunuyordu bildiğim kadarı ile.
Doğru Söylüyorsunuz. Ama benim söylediğim system32 içindeki bir klasör.
40GB olması normal. İsterseniz disk temizleyicisi ile temizlik yapabilirsiniz. Manuel olarak o dosyaları silmeyin o klasördekiler sürücü dosyalarıdır.
Evet biliyorum internette sürücü dosyalarının yedekleri olduğunu söylüyordu. Yani sürücülerin bir önceki sürümlerinin dahil burada saklandığını söylüyordu. Bu klasörü temizlemek için bir uygulama var mı?
Windows'un kendi disk temizleme aracını kullanmayı denediniz mi?
Arama yerine disk temizleme yazın.

Eki Görüntüle 265417

Temizlemeyi seçin ve tamam deyin.

Eki Görüntüle 265418

Daha sonra çıkan ekranda sistem dosyalarını temizle deyip bütün seçenekleri seçin tamam deyin.

Eki Görüntüle 265419

Windows gereksiz tüm dosyaları silecektir.
Daha önceden denedim. Disk Temizleme aracında maalesef çıkmıyor.

Disk Temizleyiciyi açın daha sonra sistem dosyalarını sile tıklayın gelen ekranda Cihaz Sürücü Paketlerini seçin ve temizleyin.

Dosya Ekleri

• Screenshot_2.png
    Screenshot_2.png
    18,6 KB · Görüntüleme: 571
CMD'yi yönetici olarak çalıştırıp bunları yazıp ekran görüntüsünü paylaşır msın?

• Diskpart
  • Sel disk X (X olan kısım Windows nereye kurulu ise)
  • List partition
  • List volume

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı