Windows 10 Deepfreeze kaldıramama sorunu

ametemre

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba.

Bundan 6 ay önce bilgisayarımı kurarken yüksek işlemci performansı ve max güvenlik sağlamak amaçlı bilgisayarımı deepfreeze ile korumaya karar verdim.

Bilmeyenler için DeepFreeze bilgisayarı kurulduğu anki konumunda tutmaya yarayan, daha derin anlatmak gerekirse bilgisayarı her kapattığınızda bilgisayara kurduğunuz her şeyi hem RAM adresslerden hem de sürücü adresslerinden kaldıran, yani sanki hiç yüklenmemiş kaydedilmemiş gibi olmasını sağlayan oldukça güçlü yardımcı bir program.

Gelelim sorunumuza, bilgisayarımızı kurduk çalıştırdık 6 ay kullandık daha sonra bir problemden ötürü bilgisayara format atmamız gerekti. SSD'yi BIOS yardımıyla Secure Erase'den geçirdik. Sonrasında Format atıp işletim sistemini tekrar yükledik.
Bilgisayar ile çalışırken çeşitli problemler yaşamaya başlayınca güvenli modda bilgisayarı gözden geçirmek için açtık. Ancak çok ilginç bir şey dikkatimi çekti SSD'yi temizlememize rağmen deepfreeze oradaydı ve çalışıyordu. Ancak ilginç bir şekilde kurulum yaptığımda freeze konumuna geçirdiğim sürücü değil onun haricindeki bütün sürücüler freeze state e geçmişti.

Merak ettiğim şey onun orada ne işi var? Nasıl silinmedi? Ben şimdi onu nasıl sileceğim? :)

Yardımcı Force Uninstall programları görmüyor Deepfreeze'i ama güvenli moddan sonra şimdi normal mod'da da Deepfreeze çalışıyor ve hiçbir müdahaleyi kabul etmiyor.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Bütün bu kontrolün sonunda bilgisayarı tekrar formatlamaya karar verdim. Windows 10 yükleyiciyi usb üzerinden başlattım ve birincil sürücümü temizledim. Format kısmına gelince yüklenemiyor diye hata verdi. bu durum biraz kafamı karıştırdı. Sorunu linux kurulu bir ssd yi bilgisayara takıp linux araçlarıyla diski daha derin bi incelemeden geçirmeyi düsündüm. Ama son kez bios dan bide secure erase deneme kararı aldım. Secure Erase SSD ye zarar verme ihtimali taşıdığından bu adımın son çare olarak denenmesini tavsiye eden uyarı ekranını geçtikten sonra SSD ye secure erase i onayladım. Ancak SSD nin frozen olduğu uyarısını aldım. Bilgisayarı tekrar Başlatmayı ve bu Frozen state'i secure a çevirmek istiyormusun uyarısına evet dedikten sonra sistemi tekrar kurdum ve şu an sorunsuz şekilde kullanıyorum.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Yazının yardımı olacağını umar, yüksek fps li, mavi ekransız günler dilerim...

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı