Windows 10 Düşük Performans Sorunu

AreYouOkey

Kilopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Evet şuanda size bu durumun bir çözüm yolu var mı? Sadece onu sormak ve İnsanlara bir şeyleri göstermek için böyle bir konu açtım. Başlayalım.

• AMD FX-4300
  • Radeon R9 380X
  • WD Bue 1 TB HDD
  • AM3+ Anakart
  • 600 W Xigmateg PSU
  • AOC 75HZ 1 MS 1080p Monitör

Tahmin ettiğiniz gibi işlemciden kaynaklı bir darboğaz sorunu var. Oyunlarda hiç iyi olmuyor. Bende herkesin demesi üzerine Windows 7 Kurdum ve fark inanılmaz. Fakat bu seferde şöyle bir sorun ortaya çıkıyor. Bazı programlar sürekli olarak bilgisayarınızı Windows 10 yapın diye uyarı veriyor (Microsoft Office 2019, Neredeyse tüm Adobe yazılımları vs). Ayrıca bildiğiniz gibi Windows 7 için destek de sona ermek üzere. Windows 10 da bir Windows 7 performansı almak için ne yapılabilir ? Veya neler yapmalıyım ? Denediğim şeyler:
Modlu Windows Kurmak(Gereksiz uygulamaların yüklü olmadığı, sadeleştirilmiş sürümler)
Gereksiz Hizmetleri kapatmak
Fakat buna rağmen durum değişmedi. Hala Windows 10 bilgisayarımda çok kötü çalışıyor. En basitinden size sistem boşken Cpu-Z üzerinden yapılmış test fotoğrafları ve sistem kullanımları:

Windows 10(Gereksiz programlar kaldırılmış, Hizmetler kapatılmış en sade halinde):

2019.05.13-15.29.png

Windows 7

2019.05.13-16.19.png

Yukarıda da görüldüğü gibi iki test sonucu arasında 60 puanlık bir fark var. Sistem aynı değişen tek şey işletim sistemi. 60 Puan ne fark eder diyebilirsiniz ama oynamada, hissiyatta acayip bir fark söz konusu.

Buyurun buda oyun testleri (PUBG ve Rainbow):
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Videonun kalitesi 360p olabilir daha yeni yükledim. Youtube işlemesini bitirince kalite düzelecektir. Oyun testlerini üstte yazdığım sistemde yaptım. İşletim sistemi hariç hiçbir donanım değişmemiştir. Oyun testlerine bakacak olursanız açık ara olarak Windows 7 işletim sisteminin eski işlemcilerde, sistemlerde çok daha iyi perormans verdiğini, sanılanın aksine Windows 10'un her sistem için stabil olmadığını görürsünüz.

Şuanda sonuç olarak sormak istediğim şey şu: Windows 10 da bir oynama yapılarak performansı Windows 7'ye yaklaştırabilir miyiz ? Yaparak performansını arttıran arkadaşlar var mı ? Böyle bir şey mümkün değilse ve Windows 10 sürekli olarak bu performansta kalacaksa. Dual Boot Windows 7 Windows 10 kullanmayı düşünüyorum. Oyun oynayacağım zaman Windows 7, Bir iş yapacağım zaman Windows 10'u kullanacağım. Şu sıralar bilgisayarı değiştirecek durumda değilim. Değiştirmemi önerecek arkadaşlar için de ekledim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Windows 8.1 Single Language (yanlış yazmş olabilirim) kur, hemen hemen aynı performans ve 2023'e kadar destek var. Uygulamalar da Windows 10 istemezler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Her zaman güncel bu. Adı üstünde Long Term Service Branch yani desteği uzun işletim sistemi. 2030'a kadar desteği var yanılmıyorsam. Yani her zaman güncelleme alacak.

Her zaman güncel bu. Adı üstünde Long Term Service Branch yani desteği uzun işletim sistemi. 2030'a kadar desteği var yanılmıyorsam. Yani her zaman güncelleme alacak.
2025 diye biliyorum ben ama adamın işlemciyi zorluyor windows10 ve zorunlu windows güncellemelerini kurduğu zaman tekrar 1809'a gelecek
o zamanda takılmalara devam

2025 diye biliyorum ben ama adamın işlemciyi zorluyor windows10 ve zorunlu windows güncellemelerini kurduğu zaman tekrar 1809'a gelecek
o zamanda takılmalara devam
Zorunlu güncelleştirmelerde sıkıntı devam eder aynen. Ayrıca windows 8.1'de windows 10'a yükseltin daha az ise bir deneyebilirim. Kullandığım programlardan ötürü dual boot windows 10 yüklü.
Windows 10 LTSB 2016 yükle.
Bunu da deneyeceğim ertesi gün.
Windows 10 LTSB 2016 net olarak kararımı verdim. Performans tıpkı windows 7 gibi, Kullanım çok hızlı. Bendeki gibi sorun yaşayan herkese öneriyorum direk bunu yükleyin.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı