Windows 10 Explorer.exe benzeri uygulama

Mucosoft

Megapat
Makaleler
11
Explorer.exe ile birlikte masaüstü, arka plan, başlat menüsü ve dosya gezgini geliyor. Windows 10 bazı sorunlara sahip olduğu için ben bunun yerine farklı bir uygulama kullanmak istiyorum. Kısacası explorer.exe kaldırılacak, yerine bu uygulama geçecek. Bu konuda önerdiğiniz bir uygulama var mı? İnternette biraz araştırdım fakat hep dosya gezgini şeklinde yer alıyor, ben böyle değil masaüstü ve başlat menüsü ile birlikte istiyorum. Kısacası özel tema gibi olacak ama uygulama olarak. Bu sayede sanki Windows değil Linux veya başka işletim sistemi varmış gibi görünecek.

Dediğiniz şey imkansız. Microsoft dediğiniz şeyi gerçekleştirmek ve özel masaüstü ortamlarına izin vermek için günden güne geliştirmeler yapıyor. Ama tüm masaüstü deneyimi ve hizmetleri "explorer.exe" üzerinden yürütülmekte. Bu sebeple, kaldırdığınız takdirde pencere yönetimi dahil tüm özellikleri kaybetmiş olacaksınız.

Dediklerinizi ise 3. parti programlar ile birlikte değiştirebilir ve Windows'u klasik görüntüsünden kolaylıkla uzaklaştırabilirsiniz.

Dediğiniz şey imkansız. Microsoft dediğiniz şeyi gerçekleştirmek ve özel masaüstü ortamlarına izin vermek için günden güne geliştirmeler yapıyor. Ama tüm masaüstü deneyimi ve hizmetleri "explorer.exe" üzerinden yürütülmekte. Bu sebeple, kaldırdığınız takdirde pencere yönetimi dahil tüm özellikleri kaybetmiş olacaksınız.

Dediklerinizi ise 3. parti programlar ile birlikte değiştirebilir ve Windows'u klasik görüntüsünden kolaylıkla uzaklaştırabilirsiniz.
Zaten bundan bahsediyorum. Eğer böyle bir yazılım yoksa kendim C# ile geliştirebilirim. Bu sayede Windows'un sorunlu masaüstünden ve dosya gezgininden kurtulmuş oluruz.

Windows DE değişimi için gerekli altyapıya sahip ve her geçen gün bu konuda kendini geliştiriyor ama daha alternatif olabilecek ve varsayılan olarak ayarlanabilecek DE bulunmuyor. Alternatif 3. parti uygulamalar ise mevcut DE değiştirmiyor. Sistem kaynaklarının bulunduğu dosyaları modifiye ediyor sadece.

Sıfırdan bir DE yazma işi için ise şimdiden kolay gelsin. Sadece C# ile bu işin altından kalkamazsınız. C ve C++ şart olacak Kernel çağrıları için.

Windows DE değişimi için gerekli altyapıya sahip ve her geçen gün bu konuda kendini geliştiriyor ama daha alternatif olabilecek ve varsayılan olarak ayarlanabilecek DE bulunmuyor. Alternatif 3. parti uygulamalar ise mevcut DE değiştirmiyor. Sistem kaynaklarının bulunduğu dosyaları modifiye ediyor sadece.

Sıfırdan bir DE yazma işi için ise şimdiden kolay gelsin. Sadece C# ile bu işin altından kalkamazsınız. C ve C++ şart olacak Kernel çağrıları için.
Benim yapmak istediğim şu. Doğrudan çekirdek ile iletişim kurmayacağım. Explorer.exe kapatılacak. Masaüstü, dosya gezgini ve başlat menüsü kodlayacağım.

Explorer.exe'yi kapattığınız takdirde yani sıfırdan DE oluşturmak için direkt çekirdek ile iletişim kurmak zorundasınız. Alternatif bir yolu yok bu işin. Explorer.exe kapatıldığında mevcut DWM altyapısı ve hızlandırmasından yararlanamazsınız çünkü.

Son düzenleyen: Moderatör:
Explorer.exe'yi kapattığınız takdirde yani sıfırdan DE oluşturmak için direkt çekirdek ile iletişim kurmak zorundasınız. Alternatif bir yolu yok bu işin. Explorer.exe kapatıldığında mevcut DWM altyapısı ve hızlandırmasından yararlanamazsınız çünkü.
Ben profesyonel bir şey beklemiyorum. Birkaç özelliği olsun yeter. Zaten kodlarla iletişim kuruyorum, başlat menüsünü bile pek kullandığım yok. Sade bir şey yeterli olur.

Lightstep, Talisman ve Blackbox (port) gibi alternatifler de var tabii. Kimisi açık kaynak olduğu için kodlarını da inceleyip fikir edinebilirsiniz.

LightStep kullanılarak tasarlanan bir masaüstü

LightStep orijinal sayfası

Yeni konular

Geri
Yukarı