Windows 10 Explorer.exe benzeri uygulama

Dediğiniz şey imkansız. Microsoft dediğiniz şeyi gerçekleştirmek ve özel masaüstü ortamlarına izin vermek için günden güne geliştirmeler yapıyor. Ama tüm masaüstü deneyimi ve hizmetleri "explorer.exe" üzerinden yürütülmekte. Bu sebeple, kaldırdığınız takdirde pencere yönetimi dahil tüm özellikleri kaybetmiş olacaksınız.

Dediklerinizi ise 3. parti programlar ile birlikte değiştirebilir ve Windows'u klasik görüntüsünden kolaylıkla uzaklaştırabilirsiniz.
Ben sadece masaüstünü ve kendi dosya gezginimi tasarlamayı düşündüm. Zaten diğer uygulamalar başlarken "explorer.exe" açık olmasa da görünüyor. Bu konuda bir sıkıntı olmaz. Yalnızca masaüstü ve görev çubuğu gibi bazı şeyleri düzenleyecek basit bir uygulama düşündüm. Yani pencere sistemini değiştirecek bir şey düşünmedim.

Zaten diğer uygulamalar başlarken "explorer.exe" açık olmasa da görünüyor. Bu konuda bir sıkıntı olmaz.
Yönetemediğin pencere ile "Masaüstü" ve "Görev Çubuğu" işlevlerini de doğru dürüst yerine getiremezsin. Yoksa bu pencereler Windows 3.1'de bile gerçekleştirilebiliyor.

Yalnızca masaüstü ve görev çubuğu gibi bazı şeyleri düzenleyecek basit bir uygulama düşündüm.
Mevcut Explorer.exe'yi modifiye ederek öğrenmeni tavsiye ederim.

Yönetemediğin pencere ile "Masaüstü" ve "Görev Çubuğu" işlevlerini de doğru dürüst yerine getiremezsin. Yoksa bu pencereler Windows 3.1'de bile gerçekleştirilebiliyor.
Pencerenin tasarımının bir önemi yok, ben sadece masaüstü tasarımı yapmayı düşünmüştüm.

Yazılım geliştirerek işlemleri çekebiliyoruz. Açık olan uygulamaları tespit edip görev çubuğuna yansıtırım.
Yazılım geliştirerek işlemleri çekemiyorsun. Sana sağlanmış olan API üzerinden dökümünü alabiliyorsun. Görev çubuğuna yansıtma gibi basit işlemlere gireceğine mevcut gezgin üzerinden düzenleme yapsan da ne Windows'un fonksiyonlarını bozmasan ne de kendine güvenlik açığı yaratmasan? Veya alternatif bir görev yöneticisi arayüzü yazsan da vatana millete faydan olacak şekilde vaktini düzgün harcasan nasıl olur?

Ha yok sonra ben benim yazdığım görev çubuğu simgeleri, Windows gezgininden daha hızlı sıralıyor diye konu açacağım diyorsan sana kalmış.
Windows Gezgininden daha hızlı sıralayacak kapasiteye getirmene daha çok ekmek var. Birisi tüm donanım hızlandırmanın faydalarından yararlanan ana program.

Yazılım geliştirerek işlemleri çekemiyorsun. Sana sağlanmış olan API üzerinden dökümünü alabiliyorsun. Görev çubuğuna yansıtma gibi basit işlemlere gireceğine mevcut gezgin üzerinden düzenleme yapsan da ne Windows'un fonksiyonlarını bozmasan ne de kendine güvenlik açığı yaratmasan? Veya alternatif bir görev yöneticisi arayüzü yazsan da vatana millete faydan olacak şekilde vaktini düzgün harcasan nasıl olur?

Ha yok sonra ben benim yazdığım görev çubuğu simgeleri, Windows gezgininden daha hızlı sıralıyor diye konu açacağım diyorsan sana kalmış.
Windows Gezgininden daha hızlı sıralayacak kapasiteye getirmene daha çok ekmek var. Birisi tüm donanım hızlandırmanın faydalarından yararlanan ana program.
Windows'un bazı uygulamalarının yavaş olmasının sebebi mağaza uygulamaları. Bu uygulamalar stabil değil ve SSD olsa dahi gecikmeli açılıyor. Masaüstü uygulaması anında açılırken mağaza uygulamasının performansının bu şekilde olması gerçekleri ortaya koyuyor.

Ben zaten böyle bir şey yapmayacağım, daha önce denedim ve bıraktım. Ayrıca başkalarına faydalı olacak bir uygulama geliştirmek de riskli. Çünkü kullanıcıya bu uygulamanın güvenli olduğunu anlatmak da gerekiyor. Günümüzde güvenlik önemli bir düzeyde.

Windows'un yavaş olmasının sebebi mağaza uygulamaları. Bu uygulamalar stabil değil ve SSD olsa dahi gecikmeli açılıyor. Masaüstü uygulaması anında açılırken mağaza uygulamasının performansının bu şekilde olması gerçekleri ortaya koyuyor.
Kullandığı ekipmanları düzgün kullanacak ayarları yapamıyorsan bu Microsoft'un suçu değil? Nice mağaza uygulamaları var Win32 sürümlerinden daha hızlı açılıyor. Ki Win32'nin aksine mağaza uygulamaları daha esnek bir yapı sunuyor geliştiriciye. Gerek arayüz entegrasyonları olsun gerek modüler yapı olsun. Zaten "mağazaların" popüler olmalarının altlarında yatan sebeplerden birisi de bu modüler yapıyı sağlayarak kullanıcı deneyimini ve performansı iyileştirmek.

Ben zaten böyle bir şey yapmayacağım, daha önce denedim ve bıraktım. Ayrıca başkalarına faydalı olacak bir uygulama geliştirmek de riskli. Çünkü kullanıcıya bu uygulamanın güvenli olduğunu anlatmak da gerekiyor. Günümüzde güvenlik önemli bir düzeyde.
Güvenli olduğunu sen anlatamazsın, kullanıcılar onun güvenli olduğunu anlatır. Bu ayrımı yapabilirsen kullanıcılar uygulamanı kullanır.

Kullandığı ekipmanları düzgün kullanacak ayarları yapamıyorsan bu Microsoft'un suçu değil? Nice mağaza uygulamaları var Win32 sürümlerinden daha hızlı açılıyor. Ki Win32'nin aksine mağaza uygulamaları daha esnek bir yapı sunuyor geliştiriciye. Gerek arayüz entegrasyonları olsun gerek modüler yapı olsun. Zaten "mağazaların" popüler olmalarının altlarında yatan sebeplerden birisi de bu modüler yapıyı sağlayarak kullanıcı deneyimini ve performansı iyileştirmek.
Bana Microsoft Windows işletim sistemini mi savunuyorsun? Hızlı Getirme, Windows Update, Telemetri ve bu gibi işlemlerle zaman zaman kaynakların çoğunu tüketen bu hizmetler performansı düşürüyor. Ben bunu Microsoft Azure'deki makinelerle de denedim. Benzer sonuçlar ile karşılaştım.

Geri
Yukarı