Windows 10 Fazla RAM Kullanımı

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Devka

Hectopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Arkadaşlar Windows 10'da RAM kullanım miktarı çok fazla. En düşük %94 oluyor. Hatta %98 seviyelerinde genelde. Normal kullanımda kasmıyor fakat oyuna girdiğim zaman kasmaktan oyunu oynayamıyorum. Windows 10 da çok sıkıntı çektim, RAM sorununu düzeltme şansım var mı ve ya HDD'deki dosyaları silmeden SSD'ye format atabilir miyim? HDD üzerindeki dosyaları şu yüzden silmek istemiyorum, steam üzerinden 2-3 tane oyun indirdim ve bu oyunlar GTA5 gibi büyük boyutlu oyunlar. Bunları indirmek çok uzun süremi aldı bir daha indirmek istemiyorum, o yüzden HDD'deki dosyaları silmeden SSD'ye format atma şansım var mı ve atarsam Steam oyunları tekrar tanır mı? Ek olarak hangi işletim sistemini önerirsiniz? Genelde oyun oynayacağım ve ya photoshop ile uğraşacağım.

Ekran görüntüleri :

XdqLVR.jpg
qE8P6D.jpg

*Not: Ramlerde sıkıntı olduğunu düşünmüyorum çünkü RAM'leri geri vatan bilgisayar'a götürdüm ve hata olmadığını kurulu windows sürümünde veya Windows içinde hata olduğunu belirttiler ve RAM'leri geri verdiler.

Ram Marka ve Modeli : Gskill 16 GB (2x8) 3200Mhz
Windows Sürümü : Windows 10 Pro 1151 (İS Derlemesi 10586.545)

Son düzenleyen: Moderatör:
Windows 10 1607 sürüm 14393 yapı olan yıl dönümü güncellemesini yapın. Sistemsel bozukluk varsa güncelleme yapınca düzelebilir. Ayrıca sistem ve sıkıştırılmış bellek işlemi yerine eskisi gibi sistem işlemi bulunuyor görev yöneticisinde. Ayarlardan güncelleme bölümünden güncelleme gözükmüyorsa bu yöntemlerle de güncelleme yapabilirsiniz. Windows 10 Medya Oluşturma Aracı ile ya da sürümünüze uygun Windows 10 14393 iso dosyasını (Home, Pro için Windows 10 seçeneği) indirip içini sıkıştırma programıyla çıkarıp setup.exe çalıştırarak otomatik olarak seçilen ayarları koruma seçeneği ile yükseltme yapabilirsiniz.

HDD'deki dosyaları silmeden SSD'ye tabi ki kurulum yapabilirsiniz.

Çoğu oyun ve program yükleme gerektirmeden çalışıyor. İster programa ait klasörleri HDD'den SSD'ye aktarırsınız ister HDD'den çalıştırmaya devam edersiniz. Ayarları ve oyun save dosyalarını geri kazanmak için SSD'ye temiz kurulum yaptıktan sonra diğer diskteki Users\Appdata klasöründen programa ve ya oyuna özel klasörleri SSD'deki diskin aynı klasörlerine kopyalarsınız. Oyunun save dosyaları ve ayarları nereye kaydoluyor internetten araştırma yaparsınız. Steam oyunları da yükleme gerektirmeden çalışıyor. Steamapps\common klasöründeki oyuna ait klasörü ve Steamapps klasöründeki oyuna ait appmanifest dosyasını korumanız yeterli. Steam kurduğunuz yere ve ya yeni kütüphane oluşturursanız bu dosyaları gerekli yerlere taşırsınız. Oyun save dosyalarını zahmetsizce saklamak için GameSave Manager gibi programlar mevcut.

Windows 10 1607 sürüm 14393 yapı olan yıl dönümü güncellemesini yapın. Sistemsel bozukluk varsa güncelleme yapınca düzelebilir. Ayrıca sistem ve sıkıştırılmış bellek işlemi yerine eskisi gibi sistem işlemi bulunuyor görev yöneticisinde. Ayarlardan güncelleme bölümünden güncelleme gözükmüyorsa bu yöntemlerle de güncelleme yapabilirsiniz. Windows 10 Medya Oluşturma Aracı ile ya da sürümünüze uygun Windows 10 14393 iso dosyasını (Home, Pro için Windows 10 seçeneği) indirip içini sıkıştırma programıyla çıkarıp setup.exe çalıştırarak otomatik olarak seçilen ayarları koruma seçeneği ile yükseltme yapabilirsiniz.

HDD'deki dosyaları silmeden SSD'ye tabi ki kurulum yapabilirsiniz.

Çoğu oyun ve program yükleme gerektirmeden çalışıyor. İster programa ait klasörleri HDD'den SSD'ye aktarırsınız ister HDD'den çalıştırmaya devam edersiniz. Ayarları ve oyun save dosyalarını geri kazanmak için SSD'ye temiz kurulum yaptıktan sonra diğer diskteki Users\Appdata klasöründen programa ve ya oyuna özel klasörleri SSD'deki diskin aynı klasörlerine kopyalarsınız. Oyunun save dosyaları ve ayarları nereye kaydoluyor internetten araştırma yaparsınız. Steam oyunları da yükleme gerektirmeden çalışıyor. Steamapps\common klasöründeki oyuna ait klasörü ve Steamapps klasöründeki oyuna ait appmanifest dosyasını korumanız yeterli. Steam kurduğunuz yere ve ya yeni kütüphane oluşturursanız bu dosyaları gerekli yerlere taşırsınız. Oyun save dosyalarını zahmetsizce saklamak için GameSave Manager gibi programlar mevcut.

Teşekkürler, deneyeceğim format atınca foruma yazarım.

Önemli değil ne demek.

Şuan Windows 7 kurdum ssdye hiçbir dosyam kaybolmadı hdd deki save dosyaları zaten pek önemli değildi ram kullanımı sorununu şimdilik almadım ama uzun bi aradan sonra tekrar Win7 kullanmak bana çok değişik geldi :D mouse hızı falan yavaş geldi ama şuan yaşadığım bir sorun yok, eskiden torrentten film indirecekken de kasıyordu veya GTA Online'a girdiğimde kasıyordu, şimdi kasmıyor.

Bence çok garip. Boşta 1.5 GB RAM kullanıyor yani %15 falan. Nette gezinirken 3 4 tane sekme açınca %30 kullanıyor. Windows 10 candır bence. :) @Recep Baltaş boşuna bağırmıyor güncel işletim sistemi her zaman iyidir. Destek bile vermiyorlar artık Windows 7'ye.

Bence çok garip. Boşta 1.5 GB RAM kullanıyor yani %15 falan. Nette gezinirken 3 4 tane sekme açınca %30 kullanıyor. Windows 10 candır bence. :) @Recep Baltaş boşuna bağırmıyor güncel işletim sistemi her zaman iyidir. Destek bile vermiyorlar artık Windows 7'ye.

Verip vermemesi mühim değil, sistemimin kasmaması gerek çünkü ben bu sisteme yaklaşık 6000tl para verip aldım. Kastıktan sonra almamam daha mantıklı olurdu değil mi? Üstüne bide gittim windows'a para verdim tamam indirimli geldi fakat orijinal olsun diye windowsu da aldım. Kasınca gidip geri değiştirmek zorunda kaldım. Windows 7 nin tahminimce bi 4-5 senesi daha var. Ben bilgisayara kassın bana oyun oynatmasın başıma sorunlar çıkarsın diye para vermedim sonuçta. Bildiğim tüm ram kullanım miktarını düşürme yöntemlerini denedim elbet en çok bilgili ben değilim ama normal bi kullanıcıdan daha fazla bilgim olduğunu düşünüyorum, en azından bilgisayarın kasmamasını sağlayacak biosu ayarlayacak veya en iyi ayarların hangisi olduğunu kavrayacak kadar bazı durumlarda. Fakat dediğim gibi el elden üstündür ben en bilgili insan değilim benim bilgim kısıtlı forumda benden daha iyi bilenler vardır o yüzden de foruma konu açıyorum.

Tamam @Recep Baltaş her topladığı sistemde Windows 10 kurarak test yapıyor hiç kasmıyor ve FPS oranı çok yüksek. Demek ki kurulumu ve ayarlamaları iyi beceremiyorsunuz. Benim 4 senelik bilgisayarım kasmıyor demek ki yazılımları ve BIOS ayarlarını doğru yapmışım. :D Her zaman diyoruz tamam bilemezsiniz normal bir şey bende fazla bilmem ama en azından neyi kurarsam yavaşlayacağını kasacağını da biliyorum. Bir yerde yanlışlık yapıyorsunuz belkide siz bilmiyorsunuz daha ne diyeceğim. Senin bilgisayarını bana ver bak benim elimde öyle bir sorun olmayacak. Ciddiyim tek bilgisayarı Windows 10 atmadım toplayan arkadaşların bilgisayarlarına ben attım format şuan sorunsuz oyun oynamakta. 10 tane farklı bilgisayarlara Windows 10 attım hiç biri yavaş çalışmıyor nede boş yere RAM falanda tüketmiyor. Sorun bence sizde bilgisayarda değil.. Birde 6000 TL bilgisayar yeni işletim sisteminde yavaşlayacak. Çok komik değil mi? En güncel donanıma sahip bilgisayar nasıl yeni işletim sistemde kasar. Her zaman diyoruz en günceli en iyisidir diye. İyi kide Windows 10'a geçiş yapmışım. Windows 8.1'de bilgisayarım ölü gibi çalışıyordu.

Son düzenleme:
Profil resmin anlatıyor bence. :) Win10 kaynakları verimsiz kullanıyor. Bence şu an geçmek anlamsız.

Ben hala Win8.1 kullanıyorum. Destroy Windows Spying ile temizlenmiş, Start8 kurulmuş Win8.1 ile mutluyum. :)

Temiz kurulumla en güncel Windows 10 kurulumunu yapın. Halen şu sistemin şu kadar sene gideri var, yok verimsiz gibi saçma fikirler üzerinden gidiyorsunuz.

Microsoft'tan daha teknik bilgiye sahipseniz bunu delillerle açıklarsınız. Kişisel olarak karşılaştığınız sorunlar sizin kurduğunuz hatalı sürücüler veya çöp programlardan kaynaklanmaktadır.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı