Windows 10 format sonrası eski Key kullanılır mı?

mrcek98

Kilopat
Daha fazla  
Arkadaşlar öncelikle sağlıklı günler diliyorum.
Bir arkadaşımın dizüstü bilgisayarını formatlayacağım fakat Windows 10 sıfırlama işlemi başarısız oluyor "bir hata oluştu yapılan değişiklikler geri alınıyor" şeklinde ir hatayla karşılaşıyorum. Ne denersem bu durumu düzeltemedim, bu yüzden bir format USB'si hazırlayıp Boot ederek formatlayacağım. Fakat bu durumda şu an güncel Windows Key'ini yazarak kullanabilir miyiz bilgisayarı? Bilgisayar ilk alındığında Windows 8 kuruluymuş daha sonra ücretsiz upgrade edilerek Windows 10 olmuş. Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

Arkadaşlar öncelikle sağlıklı günler diliyorum.
Bir arkadaşımın dizüstü bilgisayarını formatlayacağım fakat Windows 10 sıfırlama işlemi başarısız oluyor "bir hata oluştu yapılan değişiklikler geri alınıyor" şeklinde ir hatayla karşılaşıyorum. Ne denersem bu durumu düzeltemedim, bu yüzden bir format USB'si hazırlayıp Boot ederek formatlayacağım. Fakat bu durumda şu an güncel Windows Key'ini yazarak kullanabilir miyiz bilgisayarı? Bilgisayar ilk alındığında Windows 8 kuruluymuş daha sonra ücretsiz upgrade edilerek Windows 10 olmuş. Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.
Sistemi formatlamadan önce windows 10 lisansınızın microsoft hesabınıza bağlayın. Bu sayede artık ürün anahtarına ihtiyacınız kalmaz sadece microsoft hesabınızı girerek lisansınız etkinleşmiş olur.
Ekran görüntüsü 2020-09-27 193842.png

Eğer microsoft hesabınıza bağlı ise windows 10 lisansınız bu şekilde gözükecektir.

OEM key ise kullanmana gerek bile kalmaz. Otomatik olarak key girilir. OEM key değilse yine kullanılabilir.
Peki sizce format için hazırlayacağım USB'yi Windows Media Creation Tool kullanarak mı yoksa forumdaki format rehberindeki Windows ISO dosyasını indirip mi hazırlamalıyım?
Sistemi formatlamadan önce windows 10 lisansınızın microsoft hesabınıza bağlayın. Bu sayede artık ürün anahtarına ihtiyacınız kalmaz sadece microsoft hesabınızı girerek lisansınız etkinleşmiş olur.Eki Görüntüle 682873

Eğer microsoft hesabınıza bağlı ise windows 10 lisansınız bu şekilde gözükecektir.
Bilgisayar benim olmadığı için o tip hesap işlemlerine bulaşmadan formatını temizce atıp kullanıma sunmak istiyorum arkadaşım için, fakat kendi bilgisayarımda bu işlemi uygulayacağım :)

HTML:
Set WshShell = CreateObject("WScript.Shell")
MsgBox ConvertToKey(WshShell.RegRead("HKLM\SOFTWARE\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\DigitalProductId"))

Function ConvertToKey(Key)
Const KeyOffset = 52
i = 28
Chars = "BCDFGHJKMPQRTVWXY2346789"
Do
Cur = 0
x = 14
Do
Cur = Cur * 256
Cur = Key(x + KeyOffset) + Cur
Key(x + KeyOffset) = (Cur \ 24) And 255
Cur = Cur Mod 24
x = x -1
Loop While x >= 0
i = i -1
KeyOutput = Mid(Chars, Cur + 1, 1) & KeyOutput
If (((29 - i) Mod 6) = 0) And (i <> -1) Then
i = i -1
KeyOutput = "-" & KeyOutput
End If
Loop While i >= 0
ConvertToKey = KeyOutput
End Function

Bu kodu masaüstünde boş bir metin belgesine yapıştırıp farklı kaydet seçeneği ile uzantısını .vbs yapıp kaydedin.
Daha sonra masaüstündeki vbs uzantılı dosyayı açın. Karşınıza o anki ürün anahtarı gelecek.

HTML:
Set WshShell = CreateObject("WScript.Shell")
MsgBox ConvertToKey(WshShell.RegRead("HKLM\SOFTWARE\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\DigitalProductId"))

Function ConvertToKey(Key)
Const KeyOffset = 52
i = 28
Chars = "BCDFGHJKMPQRTVWXY2346789"
Do
Cur = 0
x = 14
Do
Cur = Cur * 256
Cur = Key(x + KeyOffset) + Cur
Key(x + KeyOffset) = (Cur \ 24) And 255
Cur = Cur Mod 24
x = x -1
Loop While x >= 0
i = i -1
KeyOutput = Mid(Chars, Cur + 1, 1) & KeyOutput
If (((29 - i) Mod 6) = 0) And (i <> -1) Then
i = i -1
KeyOutput = "-" & KeyOutput
End If
Loop While i >= 0
ConvertToKey = KeyOutput
End Function

Bu kodu masaüstünde boş bir metin belgesine yapıştırıp farklı kaydet seçeneği ile uzantısını .vbs yapıp kaydedin.
Daha sonra masaüstündeki vbs uzantılı dosyayı açın. Karşınıza o anki ürün anahtarı gelecek.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bu videodaki gibi buldum ürün anahtarını ama doğru mudur?

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bu videodaki gibi buldum ürün anahtarını ama doğru mudur?
Bulduysanız doğrudur :D

Ayrıca işi garantiye almak için bir Microsoft hesabı ile oturum açın bilgisayarda.

Bu işlemleri yapmasanız bile otomatik tanımlanıyor ürün anahtarı.

Geri
Yukarı