Windows 10 gerçek kullanıcı

Onur Duralioğlu

Hectopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Görselleştirme
Öncelikle merhabalar bu konuya gerçekten işinin ehli insanların rehber şeklinde cevap vermesini istiyorum uzun zamandır çoğu kişinin kafasını kurcalayan ve benim de şu an çalışmama engel olan bilgisayarın gerçek sahibinin kim olduğu sorusu. Gerek disk gerek dosyaların, kullanıcı izinleri, güvenlik izinleri, ağ izinleri gibi problemler
Çıkmasının nedeni yanlış kullanımdan çıkan hatalar mıdır, yoksa biz mi yanlış yorumluyoruz uyarıları?

Problemlerim;
Windows 10 Pro kullanıyorum aynı ağda(modem) iki bilgisayarım var ikisi de aynı işletim sistemine sahip ağda disklerini paylaşmak istiyorum. Bilgisayarımın biri benim kişisel bilgisayarım ve kullanabilirlilik konusunda daha iyi, diğer bilgisayarım ise işlem gücü odaklı sadece işlem yapmasını istiyorum programlarını çalıştıracak şekilde.
Ağdan disk paylaşımını zor bela 2 günde hallettim(Kullanıcı Adı ve Şifre istemeden) ancak şimdi de disklerdeki klasörlere erişim sağlayamıyorum genelde Windows'un dosyalarında oluyor.
Şu anda sistemimde administrator, guest ve ben* şeklinde ilk görünümde üç adet kullanıcı bulunuyor ancak daha da derinlere indiğimde gerçek kullanıcının kim olduğu tamamen karışıyor administrator pasif halde, guest zaten izinleri bulunmuyor ancak asıl kullanıcı ben* dosyalarda işlem yapmak istediğimde misal "ben" adlı kullanıcı size izin vermelidir diyor sanırım bu hatalar eski dosyalarda karşılaşıyorum kişisel bilgisayarımda 3 adet disk mevcut 2'si sürekli ya silinen ya da formatlanan güncel, diğeri sürekli üstüne yazılan arşivim.
  1. Sormak istediğim bilgisayarımda ki bütün dosyalarımda (yaklaşık 500GB) ki tüm erişimleri kaldırıp temiz bir Windows'da tek kullanıcı izinli yapabilir miyim?
  2. Ayrıca tekrar format atıp Windows 10 Enterprise kurulumu düşünüyorum, bu sürümde sorun yaşar mıyım?
  3. Ve neden bütün kontroller bizde değil bütün kontrolleri elimize alabiliyor muyuz? Administrator olsak bile izin problemleri ile karşılaşıyorum.
  4. Veya hiçbir şeyi kurcalamadan iki bilgisayarı aynı modemde disklerini kullanabilir miyim? (Yazma Okuma Değiştirme tam denetim)
Ve ayrıca Ağ paylaşımı yapmak istediğimde bilgisayar 1 görünüyor bilgisayar 2 görünmüyor, bilgisayar 2 görününce bu sefer bilgisayar 1 görünmüyor.(Wi-Fi'dan bağlanan başka bilgisayar(laptop) iki bilgisayarda da sürekli görünüyor, ancak tabii ki kullanıcı adı ve şifre soruyor)

Kişisel bilgisayarım 1;

i5 6500​
MSI Z170 Tomahawk​
1 Samsung SSD​
2 Saegate HDD​

Diğer bilgisayarım 2;

Xeon 2620v3​
Huananzhi X99-8M-F​
GTX 260​
1 Seagate HDD​
Turkcell Superonline aboneliğinde;
Huawei HG658 V2 Modem​
İki bilgisayarın ayarları ve özellikleri;
Denetim Masası\Kullanıcı Hesapları\Kullanıcı Hesapları\Hesap türünüzü değiştirin = Yönetici konumunda
Çalışma grubunda WORKGROUP'a bağlı
Windows 10 21H1 (IS Derlemesi 19043. 1237)

[CODE title="Administrator için kod"]net user administrator /active:no[/CODE]

[CODE title="Mevcut kullanıcılar listesi"]C:\WINDOWS\system32>net user

\\******* Kullanıcı Hesapları

-------------------------------------------------------------------------------
Administrator Guest Ben*
VarsayılanHesap WDAGUtilityAccount
Komut başarıyla tamamlandı.
[/CODE]

Paylaşmak istediğim disklerde;

Özellikler\Paylaşım\Gelişmiş paylaşım\Bu klasörü paylaş - İzinler\Everyone(Tam denetim) - Ön belleğe alma\kullanıcının paylaşılan klasörden açtığı tüm dosya ve programlar otomatik olarak çevrim dışı kullanılabilir\Performans için en iyi duruma getir

Özellikler\Güvenlik\Düzenle\Ekle - Everyone(Tam denetim)

Özellikler\Güvenlik\Gelişmiş - Sahibi - Administrators(Bilgisayar_İsmi\Administrators) - (Tam denetim)
[Sahipliği kendim değiştirdim eski sahipliği ne yazık ki hatırlamıyorum.
Administrators(Bilgisayar_İsmi\Administrators)​
Administrator(Bilgisayar_İsmi\Administrator)​
Users(bilgisayar_İsmi*\User)​
Microsoft hesabım​
Denediğim sahiplikler]

Okumaya değerli vaktinizi ayırdığınız için teşekkürler, bundan sonra yine kurcalayacağım, boza boza bulacağıma da eminim :) ancak istediğim ileride problem çıkartmayan kesin çözüm.

Son düzenleyen: Moderatör:
Gereksiz bilgi vermemek istiyorum lakin sistemin gercek sahibi olmak ve her seyine hukmetmek istiyorsan zahmetsizce GNU/Linux kur gec derim.

Her turlu ihtiyacini karsilayabilecek uygulama bulabilirsin.

Diger turlu CMD'den administrator hesabi acinca islerimi goruyordum yada ismini unuttugum bir program var. Trusted* iznini veriyordu.

Linux'un özgürlüğünü biliyorum ancak sistemi Render için topladım ve programlarım da Linux'a uygun değil mecburen Windows kullanıyorum.

Bir aralar Trustedinstaller vardı şuan da o da yok :) kurcalarken yok oldu galiba

Yeni konular

Geri
Yukarı