Windows 10 güç seçeneklerinde yüksek performans yok

BurakAyikkk

Hectopat
Arkadaslar merhabalar. Dizüstü oyun bilgisayarımda Windows 10 Pro 2004 sürümü kullanmaktayım. Güç seçeneklerinde internetten gördüklerimde yüksek performans tarzı seçenekler var. Fakat bende sadece dengeli var ve gelişmiş güç seçenekleri kısmında hiçbir özelleştirme yapamıyorum. Bunu nasıl düzeltebilirim?

Ekran Görüntüsü (24).png

Ekran Görüntüsü (25).png

Dizüstü bilgisayarlda FPS sınırı olmayınca, çabucak ısınmaya başlar. Oyun için yapılan en üst modellerinin bile böyle sorunları var.

Dizüstü bilgisayar iç bakımı ve termal macun yenilemesi yapabilirsin.
Oyun içi ayarlarından FPS sabitleyip ya da V-Sync açarak, daha geç ısınmasını sağlayabilirsin.
Ayrıca ara sıra yüksek kaynak tüketen oyun vb. kapatıp, sistemi biraz soğumaya da bırakabilirsiniz.
Oyunda FPS sabitleyici açık ve 60'ta. Bilgisayarımı 5 aydır kullanıyorum ve önceden aynı sıcaklık degerlerinde fps düşüşü ve drop olmuyordu fakat şu son zamanlarda olmaya başladı.

Öyle bir seçenek yok. :)
Hayır çözemedim. Aylar geçti artık uğraşmıyorum çözmekle. Konu içerisinde verilen kodlar yöntemler öneriler hiçbiri çözmüyor. Hiçbiri kalıcı çözüm değil. Sorun laptop olmasıyla da alakalı değil. Bir çok laptopta bu özellikeler var. BİOS ile mi alakalı marka ile mi alakalı hiçbir fikrim yok. Tek bildiğim herkesin laptopunda-masaüstünde olan özellikler bende yok :)

Onun çözümü basit. Bazı arkadaşlar CMD demiş ama o PowerShell olacak.
PowerShell'i yönetici olarak çalıştır.
Sonra bu komutu yapıştır:
powercfg -duplicatescheme 8c5e7fda-e8bf-4a96-9a85-a6e23a8c635c
Entera bas oraya yüksek performans eklenmesi lazım.
Eğer yapamadıysanız çözümü:
Yüksek performans güç seçenekleri falanda anlatıyor.

Hayır çözemedim. Aylar geçti artık uğraşmıyorum çözmekle. Konu içerisinde verilen kodlar yöntemler öneriler hiçbiri çözmüyor. Hiçbiri kalıcı çözüm değil. Sorun laptop olmasıyla da alakalı değil. Bir çok laptopta bu özellikeler var. BIOS ile mi alakalı marka ile mi alakalı hiçbir fikrim yok. Tek bildiğim herkesin laptopunda-masaüstünde olan özellikler bende yok :)

Benim gösterdiğim yöntem işe yarıyor. Dün Windows 10daydım işe yaramıştı :)
ve bazıları komutu vermiş sonra düzelt butonuna basmışlar haliyle oradaki komutda bozuluyor işe yaramamış olabilir :)

Onun çözümü basit. Bazı arkadaşlar CMD demiş ama o PowerShell olacak.
PowerShell'i yönetici olarak çalıştır.
Sonra bu komutu yapıştır:
Powercfg -duplicatescheme 8C5E7FDA-E8BF-4A96-9A85-A6E23A8C635C
Entera bas oraya yüksek performans eklenmesi lazım.
Eğer yapamadıysanız çözümü:
Yüksek performans güç seçenekleri falanda anlatıyor.

Benim gösterdiğim yöntem işe yarıyor. Dün Windows 10daydım işe yaramıştı :)
ve bazıları komutu vermiş sonra düzelt butonuna basmışlar haliyle oradaki komutda bozuluyor işe yaramamış olabilir :)

Verdiğin komut sadece Windows 10'da işe yarayabilir. CMD ile performans modunu açma komutu benım paylastıgım komuttur.

Yeni konular

Geri
Yukarı