Windows 10 Güncellemeleri Eski Donanımlarda Sorun Çıkarması

NitroMehmet

Hectopat
Geçenlerde bilgisayarı ne zamandır güncellemiyorum bir güncelleyeyim dedim. Windows Update kapalıydı açtım bir güzel indirdi dosyaları, daha sonra yükledi ve yeniden başlatma istedi. Hem kapanırken hem de açıldıktan sonra "lütfen bekleyin" diyor bilenler bilir :) Neyse yarım saat sonra oturumu açabildi, girdim baktım yeni bir şeyler var mı diye; yok. Performans falan nasıl derken açtım Mozilla'yı Haxball'a girdim -şu sıralar zaman geçirmek için oynadığım basit bir tarayıcı oyunu-. Neyse bir baktım kasıyor, oyun oynanabilecek gibi değil. Girdim baktım, Intel (R) HD Graphics güncellemesi yapmış aha dedim kesin bundan dolayı. Sonra Mozilla'yı harici ekran kartıyla açtım kasma falan yok.

Daha önceden de tecrübelerim olduğu için dedim aha yine aldın ihaleyi NitroMehmet. Neyse dedim bir kaç kere yeniden başlatayım belki düzelir ama nafile. Biraz canım sıkıldı tabii girdim Chrome'a Youtube'dan video izleyeyim bari. Bir baktım sekmeler yarım saatte kapanıyor, videolar kasıyor, fan anırıyor. Hayır giriyorum Görev Yöneticisinde de bir şey gözükmüyor. Daha sonra masaüstü simgelerini gruplamak için kullandığım "Fences" adlı yazılımın çift tıkla Show/Hide özelliği de çalışmıyor. Oha dedim baya bir sinirlendim gittim yüklü güncelleştirmeleri tek tek kaldırdım -her biri 10 dk falan sürüyor abartmıyorum-. Son bir tane güncelleme kaldı o da kaldırılamıyordu zaten sadece güvenlik güncelleştirmelerini geri alabildim. Ama bu da sorunları çözmedi. Sonra gittim Intel (R) HD Graphics sürücüsünü bir önceki sürücüye dön dedim. Ekran gitti geldi ama sorun halen çözülmemişti. Sonra format atmaya karar verdim zaten 4 saat kadar kullanbildim bilgisayarı :(
Format atarken de Windows'un eski bir sürümünü kurmaya karar verdim. Mevcut 6 aydır kullandığım 1703 Creators Update sürümü yerine ondan önce 1 sene boyunca kullandığım 1607 Anniversary Update'i kullanmaya karar verdim.
ISO dosyasını Flash belleğe yazdırıp çaktım temiz kurulumu (format attım). Internete bağlanmadan önce Windows Update'i kapattım. Bilgisayarın içinde D:// bölümünde gelen kendi orjinal sürücülerini (2011 tarihli) kurdum. Daha önceki formatlarımda internetten en güncellerini indirdiğimde hep sıkıntı çıktığını gördüm, tecrübelerimle sabittir. En basitinden en son -beta değil- Realtek ses sürücülerini kurduğumda ASIO'dan ses gelmiyordu. FL Studio ile birlikte gelen sanal bir ses kartı uygulaması. Ama ASIO en güncel versiyonda olduğundan Realtek'in daha eski bir versiyonunu kurduktan sonra düzelmişti. NVIDIA sürücüleri Windows 10'da ekran kartını tanımadı. 2013'den başlayarak tüm eski NVIDIA sürücülerini tek tek indirdim denedim. 2014 yılında sürülen 332.21 sürümünü kurdum. Anakart üreticisi tarafından W7 için üretilen Photkey denen, FN tuşu işlevselliğini görselleştiren programı da kurmadım ve kullandıkça farkettim ki bu program klavye girdilerinde gecikmeye neden oluyormuş. Daha iyisini kullanmadıkça kesinlikle anlamıyorsunuz :D Şu an yağ gibi akıyor bilgisayar nazar değmesin :)

SSD almayı bile düşünüyordum Spotify'ın açılması için 20 saniye bekliyordum. Aslında en güzeli ne biliyor musunuz Windows'un ham hali. Ama sürücüleri kurmak zorundayız. 800x600 çözünürlükte kullanılmıyor. Büyük oyun oynamam deyip NVIDIA'ı da kurmak istememiştim. Realtek'i kurmadan ses gelmiyor zaten. Windows Update'e güvenmeyin bence. Windows işimizi kolaylaştırmak istiyor ama eski donanımlar için iyi değil. Ya bilerek frenliyorlar ya da daha yeni bir sistemde test edip sıkıntı yok diyerek piyasaya sürüyorlar.
Eski programlarımı korkarak kurdum tek tek. Her bir kurulumdan sonra bir sıkıntı var mı diye kontroller yaptım, ayarlarını yaptım. Ne zamandır yazacaktım üşeniyordum bu akşama denk geldi iyi oldu. Bir "Windows 10'u verimli kullanma rehberi" hazırlamayı düşünüyorum. Yazı daha çok uzamasın diye linkleri koymadım, ayrıntı isteyenler mesaj atabilir.

Bahsetmeyi unutmuşum arkadaşlar; bilgisayarın uyku modundan çıkması 15 saniyeyi buluyordu (yine uyumsuz ekran kartı sürücüsü yüzünden). Beklemeden çıktıktan sonra da sanki ekran kartı belleği boşalmış gibi görev çubuğu önizlemeleri kayboluyordu, açık Chrome sekmeleri geç yükleniyordu vs vs ... Şu an bilgisayar 2 saniyede beklemeye giriyor ve 1 saniyede de çıkıyor :) Bilgisayar kullanmaktan zevk almaya başladım meğersem 2 senedir yanlış sürücüler yüzünden bilgisayarı kağnı gibi kullanıyormuşum.

Kıyaslamak isteyenler için Sistem Özelliklerim (6 yıllık Laptop);
Intel i7 640M 1. nesil mobil işlemci
NVIDIA GeForce GT 420M
8 GB RAM
640 GB SAMSUNG HM641JI HDD

CLM Project

Hectopat
Yazınızı sonuna kadar okudum. Bazı durumlarda güncel olana karşı savaşa girmek gerekiyor, sorun çıkartıp saatlerce uğraştırabiliyor.

Böyle azimli ve mücadeleci olmaya devam ettiğiniz müddetçe Windows'un yeni güncellemelerine pabuç bırakmazsınız. [emoji1]

Yeni konular

Yukarı