Windows 10 güncelleştirme sonrası alan azaldı

gregor cemsa

Hectopat
Yaklaşık 35 GB alanım vardı sistem kurulu SSD'de. Ama güncelleştirme yaptığım günden sonra 19 GB oldu. Bunu düzeltmenin bir yolu var mı?

Güncellemeler için ayrılmış bölümü kapatın. Disk temizleme ile güncelleme dosyalarıni silin. Wise care 365 programıyla sisteminizi düzenli temizleyin. Telefondan yazdığım için detay veremiyorum. Yazdıklarımı googledan aratırsanız nasıl yapacağınızı öğrenebilirsiniz.

Güncellemelerden sonra bir sorunla karşılaşılırsa diye eski sürümü saklıyor. Yani hali hazırda kullanmadığın sürüm geriye dönebilmen için yer kaplıyor.
Ayarlar -> Depolama -> Geçici Dosyalar şeklinde gelip oradan "Windows Update Temizleme" seçeneğini seçip silebilirsin. Fakat otomatik seçili olanlara dikkat et. İndirilenler vs. kısmını silme durduk yere. :)
geçici dosyalar.png

Genelde güncelleme dosyalarını yedeklediği için biraz yer işgal edebiliyor fakat hemen silmeni tavsiye etmem. Güncelleme sorunsuz kurulduysa ve stabil ise silebilirsin. Zaten belli süre aralıklarıyla kendi de siliyor olması gerek. Ayrıca yedek olarak geri dönüşüm noktası da oluşturmuş olabilir.

Geçici dosyalar kısmında 11.8 GB görünüyor ama silemiyorum? Silmek için seçenek yok bu 10.9 GB veriyi.

Geçici dosyaları tıkladığımda açılan pencerede görünmüyor bu boyutta bir dosya. Alt kısımda ise şu şekilde yazıyor:

Güncelleştirmeler 10 GB.
Ben de aynı sorunu yaşadım
Çözebildin mi?
...
depolama ayarlarını kurcalarken bi anda PC dondu kaldı anlamadım. Ne cins bi sistem bu Win10 ya uyuz eder insanı.
Güncellemelerden sonra bir sorunla karşılaşılırsa diye eski sürümü saklıyor. Yani hali hazırda kullanmadığın sürüm geriye dönebilmen için yer kaplıyor.
Ayarlar -> Depolama -> Geçici Dosyalar şeklinde gelip oradan "Windows Update Temizleme" seçeneğini seçip silebilirsin. Fakat otomatik seçili olanlara dikkat et. İndirilenler vs. kısmını silme durduk yere. :)
İndirilenleri silmen kötü olmuş. O normalde seçili olmuyor. sen seçtin galiba. :)
Bu şekilde silinmiyor maalesef. Sinir bozucu bi durum. Ayrılmış depolama diye bir şey var ama nerden kapatılıyor bulamadım.
...

Dosya Ekleri

• Ekran Görüntüsü (175).png
    Ekran Görüntüsü (175).png
    48,8 KB · Görüntüleme: 79
Son düzenleme:
Geçici dosyalar kısmında 11.8 GB görünüyor ama silemiyorum? Silmek için seçenek yok bu 10.9 GB veriyi.

Geçici dosyaları tıkladığımda açılan pencerede görünmüyor bu boyutta bir dosya. Alt kısımda ise şu şekilde yazıyor:

Güncelleştirmeler 10 GB.

Çözebildin mi?

Depolama ayarlarını kurcalarken bir anda PC dondu kaldı anlamadım. Ne cins bir sistem bu Windows 10'ya uyuz eder insanı.

İndirilenleri silmen kötü olmuş. O normalde seçili olmuyor. Sen seçtin galiba. :)
bu şekilde silinmiyor maalesef. Sinir bozucu bir durum. Ayrılmış depolama diye bir şey var ama nereden kapatılıyor bulamadım.

Bu bilgisayara gir C diskine sağ tıkla disk temizleye bas. Açılan yerden sistem dosyalarını temizleye bas. Bekle biraz vir ter açılacak oradan Windows Update dosyaları seçiliyken tamama bas silinir.

Yaklaşık 35 GB alanım vardı sistem kurulu SSD'de. Ama güncelleştirme yaptığım günden sonra 19 GB oldu. Bunu düzeltmenin bir yolu var mı?

Kardeşim tabii azalacak Windows 10'na alıyosan demektir ve zaten güncelledim yaz mısın yanı soyle dusun bir oyuna guncelleme gelıdıgınde yenı seyler eklenir değil mi ve yüklemen gerekir o yüzden de alan azalır ve zaten de öyle olmuş.

Kardeşim tabii azalacak Windows 10...
Nasıl yani? Ne gelebilir ki ya 10 GB?
Bu bilgisayara gir C diskine sağ tıkla disk temizleye bas. Açılan yerden sistem dosyalarını temizleye bas. Windows Update dosyaları seçiliyken tamama bas silinir.
Win Update kısmı 110 MB gösteriyor sadece.
Bu 18 GB görünen şey nedir ya?

Dosya Ekleri

• Ekran Görüntüsü (176).png
    Ekran Görüntüsü (176).png
    47,3 KB · Görüntüleme: 80
Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı