Windows 10 güncelleştirme sonrası SFC scannow bozuk dosya tespit ediyor

Heliosaga

Hectopat
Selam.

Bilmiyorum ciddi sorun olabilir mi ama merakımdan soruyorum. Ben Windows 10 güncelleştirmelerini yaptıktan sonra CMD yönetici modunda sfc/scannow komutu girdiğimde, çıkan sonuçta Windows hep bozuk dosyalar buluyor ve bunları düzelttiğini söylüyor. Bunu tesadüfen fark etmiştim. Sonra her güncelleme sonrasıda bunu kontrol ettim.

Bu komutu her Windows 10 güncelleştirme sonrası deniyorum ve her seferinde bozuk dosyalar bulundu düzeltildi mesajıyla karşılaşıyorum.( düzeltildi mesajından sonra yeniden başlatıp aynı komutu verdiğimde sfc/scannow komutunda bozuk dosya bulunmuyor. Dolayısıyla kronik bir düzeltilemeyen dosya durumu yok)

Sorum şu: Windows 10 güncellemeleri SFC dosyalarını bozabilir mi? SFC dosyaları önemli mi? Bu komutu olur olmaz kullanıp kullanmamam bir şey fark ettir mi?

Teşekkürler.

Öncelikle, bence Windows güncellemesinden sonra sfc/scannow'un bozuk dosya bulması normal. Sonuçta, Windows Update olunca bazı Windows dosyaları yenileniyor. Sfc/scannow komutunu her hafta en az 1 kere kullanmanı öneriyorum. DISM araçlarını da kullanabilirsin.

CMD'yi yönetici olarak çalıştır ve tek tek yaz, bitince diğerine geç.

Kod:
DISM /Online /Cleanup-Image /CheckHealth
DISM /Online /Cleanup-Image /ScanHealth
DISM /Online /Cleanup-Image /RestoreHealth
sfc /scannow

Bad Sector testi yapın.

Öncelikle, bence Windows güncellemesinden sonra sfc/scannow'un bozuk dosya bulması normal. Sonuçta, Windows Update olunca bazı Windows dosyaları yenileniyor. Sfc/scannow komutunu her hafta en az 1 kere kullanmanı öneriyorum. DISM araçlarını da kullanabilirsin.
Hocam her güncelleme sonrası bozuk dosyaların olduğunu söylemesi pek hayra alamet değil. Bence depolama biriminde sıkıntı olabilir.

@408157

O komutları denemiştim zamanında. O durumluk birşey henüz yok. Sadece güncelleme sonrası bu komutla tarama yaptığımda neden bozuk dosya bulunur anlamış değilim. Sonrasın da tekrar komutla tarama yaptığımda bulmuyor ama.. Bir tür bug heralde.

@y4vuzz

Sistemim de 500 gb Samsung ssd ve Seagate 2 tb hdd bulunmakta. Bad sector taraması temiz. Virüs ve trojan taraması da temiz.

@408157

Bir tür bug heralde.
Bug olma ihtimalide var, daha derin sorunların olma ihtimalide var.

Temiz çıkacağını sanıyorum ama ne olur ne olmaz siz memtest86 ile ram kontrolü yapabilir misiniz?

Windows bellek tanılama ve memtest ile ramleride kontrol ettim 1 hafta önce. Onlar da temiz. Bilinmeyen bir sürücü buna sebeb olabilir mi acaba? Sırf bu seçeneği elemek için Driver verifier komutunu çalıştırmıştım. Onda mavi ekran vermişti.

Sonra whocrashed ile baktığımda şu notu görmüştüm.

"It is strongly suggested that you check for updates for these drivers on their company websites. Click on the links below to search with Google for updates for these drivers:

ysdrv.sys (VirtualBox Support Driver, Nox Limited Corporation)"

Sistemimdeki nox emulatorunu kaldırdım tabi. O emulatorun kalıntıları kaldı mı kalmadı mı bilemiyorum. Tekrar driver verifier'i çalıştırdığımda mavi ekran vermedi. İlişkili mi bilemem. Saçma da gelebilir. O günden bu yana bu tür sfc garipliğiyle uğraşıyorum. Sistemi de sıfırlayamıyorum zira önemli dosyalarım var. Böyle bir gariplik işte.

Driver verifier komutunu çalıştırmıştım. Onda mavi ekran vermişti.
Hocam siz bize minidump dosyaları yollayın ben yüzeysel analizini yapayım, ben yapamaz isem sizi bu kanalda değil de, mavi ekran hatası kanalına yollayacağız.

CMD'yi yönetici olarak çalıştır ve tek tek yaz, bitince diğerine geç.

Kod:
DISM /Online /Cleanup-Image /CheckHealth
DISM /Online /Cleanup-Image /ScanHealth
DISM /Online /Cleanup-Image /RestoreHealth
sfc /scannow

İlk iki komut sadece kontrol yapar yani bir işlevi yoktur. İlk 2 komut yerine direkt restorehealth yapın zaten sağlık kötüyse yenileme yapar değilse yapmaz. İlk 2 komut gereksiz.

Yeni konular

Geri
Yukarı