Windows 10 Home vs. Pro

Oyun ve gunluk kullanim için Home, iş ve daha guclu yazilim veya guvenli sifreleme için Pro tercih ediliyor diye biliyorum.

Kısaca aradaki farklar şunlardır.
  • Enterprise: Büyük şirketler ve holdingler için hazırlanmış ve ayrıca IT yöneticilerinin kullanacağı son kullanıcı sürümüdür. İçinde IT yöneticileri için ve şirket sahipleri için gerekli daha gelişmiş geri dönük uyumluluk yazılımları ve uzak yönetim ve kontrol denetim yazılımları bulunan en geniş kapsamlı Windows sürümüdür.
  • Professional: Küçük çapta şirketler, geliştiriciler ve IT yöneticilerinin kullanacakları son kullanıcı sürümüdür. Enterprise ile yeteneklere sahip fakat içinde Enterprise sürümü kadar kapsamlı olmayan Windows sürümüdür.
  • Home: Ev ve Ofis kullanıcıları için tüm Windows 10 nimetlerinden yararlanan ama uzaktan yönetim, Hyper-V gibi iş hayatına özel yetenekleri köreltilmiş sürümdür.
Daha eski konularda bu şekilde kısa ve öz bir cevap vermiştim. Daha detaylı açıklama istersen yine cevapların arasından bulup çıkartabilirim.

Birkaç özellik dışında fark yok aslında. Beni rahatsız eden kısım, Home'da hesap adı olarak e-posta kullanılıyor. Bu sebeple Pro'ya geçtim. Belki de bahanemdir, bilemiyorum 😏

Home'da hesap adı olarak e-posta kullanılıyor.
Böyle bir zorunluluk yok. Kurum ekranında hesap oluşturma kısmına geldiğinizde sol alta bakarsanız "Yerel hesap ile devam et" butonunu görebilirsiniz. Ardından yerel hesap ile Microsoft hesabı oturumu açmadan cihazınızı kullanmaya başlayabilirsiniz.

Bilgisayarı oyun için kullanıyorum ama Pro tercih ettim. Çünkü internette Pro'nun OEM keyleri daha ucuz.

Ben Pro derim çünkü Microsoft sitesinde de böyle yazıyor.

1618887150744.png

Geri
Yukarı