Windows 10 Home vs Pro

Uzaktan erişim için bir dünya yazılım var zaten en basiti AnyDesk mesela. Bununla bir çok işimi çok rahat hallettim hızlıca başka bilgisayara bağlanıp. Gpedit.msc ise sonradan da ekleniyor ve genel olarak pek kullanmıyorum zaten. Sistem sapıtıyordan kastım ise Windows 10'un her yeni güncellemesinde bütün herşeyi bir hizmette birleştirdikleri için en basit bir hizmeti bile kapatıp devre dışı bıraksanız bir değil bir kaç tane özelliği de kapatmış oluyorsunuz yani tek bir özellik etkilenmiyor haliyle sistem sapıtıyor. Çok yaşadım çünkü bu yüzden güncel Windows 10 sürümlerinde sözde hızlanıyor diye kapattığım hizmetleri şimdi hiç ellemiyorum bile zaten Home sürümde bir şey yapmana da gerek kalmıyor. Windows 10 Lite diye bir çalışma normalde yok microsoft tarafından 1 kişinin abuk subuk editlediği saçma sapan sistemleri hayatta kullanmam sistemim de. İçine virüs koymadığı senin google'a yazdığın herşeyi görmediği ne malum? Kendi kendinize de gelin güvey olmayın derim. Sistemim iyi bilgisayarım kötü dandik gibi cümleler kurmam merak etme.

Edit: Bu arada ne idüğü belli olmayan Lite sistem kurana kadar orijinal LTSC sistem kurmak en mantıklısı size de öneririm.
Orjinal sistem kurmak konusunda elbette ki saygı duyuyorum ama sistem traktör sesi çıkarıyorsa yapıcak pek fazla seçenek kalmıyor.

Bu sadece bendemi yaşandım bilmiyorum fakat, eski bilgisayarım (4 GB RAM / Phenom II X2 545/ ATI mobilty Radeon HD 4850) iken Home kullanıyordum ve gayet stabildi. Pro'ya geçeyim dedim, baktım internetteki oyunlar bile 10 FPS vermeye başladı. Aynı bilgisayar aynı sistem. Bunu galiba tek ben yaşamış olabilirim fakat neden olduğunu hala anlayamadım. Bu arada 4-5 sene önce.

Bu sadece bendemi yaşandım bilmiyorum fakat, eski bilgisayarım (4 GB RAM / Phenom II X2 545/ ATI mobilty Radeon HD 4850) iken Home kullanıyordum ve gayet stabildi. Pro'ya geçeyim dedim, baktım internetteki oyunlar bile 10 FPS vermeye başladı. Aynı bilgisayar aynı sistem. Bunu galiba tek ben yaşamış olabilirim fakat neden olduğunu hala anlayamadım. Bu arada 4-5 sene önce.
Hayır sadece siz değil ben de o dediğiniz olayları yaşadığım için zaten senelerdir Home kullanıyorum. Buraya konu açtığımda aldığım cevap "aralarında fark yok" oluyor ama var yani. Hatta önceden performans ayarları yapıyordum artık onu da yapmıyorum. Tek yaptığım şey microsoft'un orjinal sitesinden Windows 10 indirip Home sürümünü kurup arka planda çalışan uygulamaların tikini kapatıyorum, bildirimleri ve odaklanma yardımını tamamen kapatıyorum ve güncelleştirmeleri yapıp keyfime bakıyorum. Yaklaşık 1 senedir herhalde format atmadım ve hala daha stabil kullanıyorum. Bunun dışında yapacağınız performans ayarları sistemin dengesini ve stabilizesini bozuyor maalesef. Size de tavsiye ediyorum 🥳

Cogu kisi Pro'da gereksiz servisler var diye FPS dusuyor diyor da en azindan benim laptopa gore hikaye. İki versiyonda da en ufak FPS farki gormedim.

Geri
Yukarı