Windows 10 ile 8.1 dual boot yapmak sürücü sorunu yapar mı?

Swaglikeohio

Hectopat
RAM
8GB 2667 MHZ
SSD veya HDD modeli
SSD 256
Ekran kartı
MX110 (+900 mem +135 core oc)
Anakart
ASUS_X509JB (laptop)
İşlemci
I5 1035G1
Arkadaşlar selamlar. Windows 10 olan sistemimi Windows 8.1 ile dual boot yapmak istiyorum. Genel olarak performans farkını görmek için. Diskimde yaklaşık bir 30 GB bölüm ayırdım oraya kurmayı düşünüyorum. (Sadece benchmark kuracağım için haliyle yeterli olacaktır.)

USB'me bazı driverları atmayı düşünüyorum. Örneğin WLAN driverı falan. Driver sorunu yaşar mıym? Windows tüm driverları kendisi kurar mı?

Sürücüleri genelde kendisi kurar fakat kurmadığı durumlara da sık sık rastlanıyor. Ayrıca Windows 8/8.1 çok tercih edilmediği için bazı üreticiler onlara uyumlu sürücüler çıkartmadılar. Kurmadan önce cihazınızın Windows 8.1 uyumlu sürücüleri var mı diye kontrol edin.

Linux ile Windows 10 sorun yapmazken sorduğun soruya yapar demek çok saçma olur.
Hocam Windows 10 dışında işletim sistemi kullanmadım. O yüzden bilmiyorum.

Sürücüleri genelde kendisi kurar fakat kurmadığı durumlara da sık sık rastlanıyor. Ayrıca Windows 8/8.1 çok tercih edilmediği için bazı üreticiler onlara uyumlu sürücüler çıkartmadılar. Kurmadan önce cihazınızın Windows 8.1 uyumlu sürücüleri var mı diye kontrol edin.
ASUS'un sitesinde Windows 11 64 bit, 10 64 bit ve diğerleri diye üç seçenek var. Diğerleri kısmını seçtiğim zaman bir şey çıkmıyor.

Arkadaşım böyle bir şey yaptığı zaman Windows 10 sürücülerini kurduğunu, ve bir sorun yaşamadığını söylemişti. Bende de aynısı olur mu?

Arkadaşım böyle bir şey yaptığı zaman Windows 10 sürücülerini kurduğunu ve bir sorun yaşamadığını söylemişti. Bende de aynısı olur mu?
Kesin bir ihtimal veremeyiz maalesef ki. Olup olmama ihtimali değişkenlik gösterebilir. Zaten Dual-Boot yapacağınız için geri dönme şansınız olacak. Yani bence denemenizden bir zarar gelmez.

Kesin bir ihtimal veremeyiz maalesef ki. Olup olmama ihtimali değişkenlik gösterebilir. Zaten Dual-Boot yapacağınız için geri dönme şansınız olacak. Yani bence denemenizden bir zarar gelmez.
Hocam ilk kez dualboot yapacağım. İşlemler şu şekilde gidecek değil mi?

1. Diskten bölüm ayırma.
2. ISO dosyası indirme
3. Rufus aracılığı ile uygun ayarlarda ISO'yu bootable şekline getirip USB'ye yazma
4. BIOS'tan USB'yi seçerek bootlamak
5. Ayırdığımız bölgeye Windows 8.1'i kurmak
6. Yeniden başlatıp USB'yi çektikten sonra dualboot ekranından Windows 8.1'i seçmek.

Ayrıca şu dualboot ekranı nasıl açılır? Bilgisayarı açtığımda tık diye karşıma mı çıkar?

Şu Dual-Boot ekranı nasıl açılır? Bilgisayarı açtığımda tık diye karşıma mı çıkar?
Diğer tüm adımlar doğrudur hocam. Ayrıca Dual-Boot ekranı otomatik olarak karşınıza çıkacaktır. Şu şekilde bir ekran sizi karşılayacak;
windows-dual-boot-screen.jpg

Kurulum sırasında yeniden başlatınca da bu ekran ile karşılaşacaksınız. Kurulum tamamlanmadan seçeneklere ellemeyin. Hiçbir şeye ellemeyip beklerseniz bu ekranı geçiyor zaten.

Diğer tüm adımlar doğrudur hocam. Ayrıca Dual-Boot ekranı otomatik olarak karşınıza çıkacaktır. Şu şekilde bir ekran sizi karşılayacak;
Eki Görüntüle 1393105
Kurulum sırasında yeniden başlatınca da bu ekran ile karşılaşacaksınız. Kurulum tamamlanmadan seçeneklere ellemeyin. Hiçbir şeye ellemeyip beklerseniz bu ekranı geçiyor zaten.
Hocam peki kurulum yaptıktan sonra windows 10 driverlarını USB'ye atmak için tekrar Windows 10'a girip driverları kurup Windows 8.1'e atmak istiyorum ben. Arkadaşımda w10 driverları w8.1'de de çalışıyormuş o yüzden.

Bu ekranda hiçbir şey yapmaz isem dümdüz Windows 10'a mı atacak beni? Ayrıca discordunuz vs. var mı? Buradan iletişim kurmak birazcık zor.

Bu ekranda hiçbir şey yapmaz isem dümdüz Windows 10'a mı atacak beni?
Varsayılanı Windows 8.1 olarak ayarlıyordu diye hatırlıyorum. Yani Windows 8.1'e geçecektir. Daha sonra varsayılanı değiştirebiliyorsunuz.
Hocam peki kurulum yaptıktan sonra Windows 10 sürücülerini USB'ye atmak için tekrar Windows 10'a girip sürücüleri kurup Windows 8.1'e atmak istiyorum ben.
Sürücüleri USB belleğe atmanıza gerek yok. Windows 8.1 üzerinden Windows 10'un disk bölümünü, Windows 10 üzerinden de Windows 8.1'in disk bölümünü görüntüleyebiliyorsunuz. Windows 8.1'i kurmadan önce sürücüleri indirip Windows 10'un disk bölümünün içine bir klasör oluşturup oraya atın. Ardından Windows 8.1'i kurunca oradan Windows 10'un disk bölümünde oluşturduğunuz klasöre girip oraya attığınız sürücüleri kurabilirsiniz.

Varsayılanı Windows 8.1 olarak ayarlıyordu diye hatırlıyorum. Yani Windows 8.1'e geçecektir. Daha sonra varsayılanı değiştirebiliyorsunuz.

Windows 8.1 üzerinden Windows 10'un disk bölümünü, Windows 10 üzerinden de Windows 8.1'in disk bölümünü görüntüleyebiliyorsunuz. Windows 8.1'i kurmadan önce sürücüleri indirip Windows 10'un disk bölümünün içine bir klasör oluşturup oraya atın. Ardından Windows 8.1'i kurunca oradan Windows 10'un disk bölümünde oluşturduğunuz klasöre girip oraya attığınız sürücüleri kurabilirsiniz. Yani işin içerisine USB bellek karıştırmanıza gerek yok. USB belleği sadece ISO'yu yazıp Windows kurulumunu yapmak için kullanın.
Hocam çok sağ olun. Zamanınızı komple alıyorum şu anda da USB yazma işlemi bitti. Driverları indirip dediğiniz gibi Windows 10'un klasörünün içine atacağım. Umarım çalışır. İlk kez dualboot yapıyorum.

Hocam son bir soru daha sormak istiyorum. Dualboot yaparken ana işletim sistemim olan Windows 10'a zarar verme ihtimalim var mı?

Yeni konular

Geri
Yukarı