Çözüldü Windows 10 Kulaklığı Hoparlör Olarak Gösteriyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Dissient

Kilopat
Windows 10'a geçtikten sonra ses driverlerini güncelledim ve kulaklığı taktığımda bilgisayarım kulaklığımı ses aygıtlarında hoparlör olarak gösteriyor.
Halbuki LCD monitörün hoparlörü ayrıca var.
Nasıl çözeceğim?

2018-06-11_1432.png

Orada "Hoparlör" yazıyor ama kulaklık takılı.
Hoparlör ile kulaklığı nasıl birbirinden ayırabilirim?

Çözüm
Çözdüm kanka Realtek Audio Control paneline girip aygıtın gelişmiş ayarları diyeceksin orada çalma aygıtı var "ön ve arka çıkış aygıtlarının iki farklı ses dolaşımını aynı anda çalmasını sağlayın" seçeneğini seçersen gelir.
Çözdüm kanka Realtek Audio Control paneline girip aygıtın gelişmiş ayarları diceksin orada çalma aygıtı var "ön ve arka çıkış aygıtlarının iki farklı ses dolaşımını aynı anda çalmasını sağlayın" seçeneğini seçersen gelir. Umarım sorununu çözer ben az önce sipariş verdiğim hoparlörümde aynı sorunu yaşadım kendim çözdüm 10dakikada iyi günler👍
Teşekkürler, deneyeceğim.
Edit: İşe yaramadı.

Kardeş, benzer bir sorun için buraya baktım, şimdi sorunu çözdüm. Ben senin probleminin tersini yaşadım, mikrofon takınca bilgisayar sesi duymak istedim. Audio panele girince gelişmiş ayarlar ve oradan da çalma çoklu akışını aktif edince her ikisi de görünmeye başlayacak. Ses bölümünden istediğini seç kullan. ;)

Aynı sorunu yaşıyorum. Ses seçeneklerinde ayrı ayrı hem hoparlör hem de kulaklık seçeneğinin olmasını istiyorum ancak kulaklığı taktığımda hala tek seçenek (hoparlör) gözükmeye devam ediyor.

Masaüstü bilgisayarımda bu sorun yok. Kulaklık jak'ı takılıyken sağ altta tek tıkla hoparlör ve kulaklık arasında geçiş yapabiliyor, ikisinin sesini ayrı ayrı ayarlayabiliyorum. Örneğin Kulaklığın sesi %80'de hoparlör'ün sesi %20'de iken ikisi arasında geçiş yapınca ikisinin de ses oranları korunuyor.

Ancak aynı şey laptopta olmuyor. Kulaklığı farklı seçenek olarak göstermiyor. Kulaklık ve hoparlör arasında geçiş yapabilmek için kulaklık jak'ını çıkarmak gerekiyor. Ve tabi üstte bahsettiğim ses oranları da ikisi için aynı oluyor.

Bunu ayarlamanın bir yolu var mı yoksa laptop özelliklerinden mi kaynaklı?

Ek Açıklama 2020-03-31 212639.png

( ↑ Masaüstü bilgisayarımda hoparlör yazısına tıklayınca üstte kulaklık seçeneği de çıkıyor ve ikisi arasında geçiş yapabiliyorum)

R
Aynı sorunu yaşıyorum. Ses seçeneklerinde ayrı ayrı hem hoparlör hem de kulaklık seçeneğinin olmasını istiyorum ancak kulaklığı taktığımda hala tek seçenek (hoparlör) gözükmeye devam ediyor.

Masaüstü bilgisayarımda bu sorun yok. Kulaklık jak'ı takılıyken sağ altta tek tıkla hoparlör ve kulaklık arasında geçiş yapabiliyor, ikisinin sesini ayrı ayrı ayarlayabiliyorum. Örneğin Kulaklığın sesi %80'de hoparlör'ün sesi %20'de iken ikisi arasında geçiş yapınca ikisinin de ses oranları korunuyor.

Ancak aynı şey laptopta olmuyor. Kulaklığı farklı seçenek olarak göstermiyor. Kulaklık ve hoparlör arasında geçiş yapabilmek için kulaklık jak'ını çıkarmak gerekiyor. Ve tabi üstte bahsettiğim ses oranları da ikisi için aynı oluyor.

Bunu ayarlamanın bir yolu var mı yoksa laptop özelliklerinden mi kaynaklı?

Eki Görüntüle 525203
( ↑ Masaüstü bilgisayarımda hoparlör yazısına tıklayınca üstte kulaklık seçeneği de çıkıyor ve ikisi arasında geçiş yapabiliyorum)

Realtek Audio panelde girince gelişmiş ayarlar ve oradan da çalma çoklu akışını aktif edince her ikisi de görünmeye başlayacak.

Soru çok basit cevaplar ilginç, sorunun çözümü daha basit.
ASUS anakart kullanıyorum onun üzerinden anlatım yapacağım hangi Audio panelini kullanıyorsanız ona göre deneyin.
  • Audio yönetici panelini açın
  • Sağ üstte bulunan ayarlar simgesi var "X ve -" işaretlerinin yanında oradan seçenek kısmına girin.
  • Çalma aygıtı kısmında ön ve arka çıkış aygıtlarının iki farklı ses dolaşımını aynı anda çalmasını sağlayın. Kutucuğuna basıp aktif edin.
  • Yürütme cihazlarında "kulaklık ve hoparlör" ayrılmış biçimde olacak ve ikisi arasında geçiş yapabileceksiniz. Ses seviyelerdei bağımsız olacak.
İyi forumlar.

Teşekkürler, deneyeceğim.
Edit: İşe yaramadı.

Aynı sorunu yaşarken konuya denk geldim, ben çözdüm problemi, seninki sanırım devam ediyor. Biraz konuyu hortlatıyoruz ama :D

Sistem diskini sıfırladım ve bütün ayarlarım programlarım vs gitti tabi, kulaklık ve hoparlör ayrı ayrı takılı ama pcde 2 tane hoparlör gözüküyor sendeki gibi.

Windows 10 kullanıyorum, çözüm basit. Ayalar-> Sistem -> Ses -> Çıkış başlığı altında adını değiştirmek istediğin (aslında kulaklık olan) hoparlörü seç -> hemen altında Cihaz özelliklerini seç -> Yeniden adlandır.

İnşallah sorununu çözerim Realtek ayarlarına gir, aygıtın gelişmiş ayarların bas ve çalma aygıtı altında ikinci seçeneği seç.
Ben böyle çözdüm.
1.adım
1597514866250.png

2.adım
1597514815386.png

3.adım (seçeneği seçtikten sonra yazılar gri olacak biraz bekle düzelecek.
1597514896654.png

Çözdüysem çok mutluyum.
Mikrofonda da aynı sorun olursa kayıt aygıtlarının altındaki 2. seçeneği seçersen belki olur.

Dosya Ekleri

• 1597514700824.png
    1597514700824.png
    159,5 KB · Görüntüleme: 195
  • 1597514720453.png
    1597514720453.png
    59,7 KB · Görüntüleme: 124
  • 1597514755911.png
    1597514755911.png
    54,1 KB · Görüntüleme: 279
Aynı sorunu yaşarken konuya denk geldim, ben çözdüm problemi, seninki sanırım devam ediyor. Biraz konuyu hortlatıyoruz ama :D

Sistem diskini sıfırladım ve bütün ayarlarım programlarım vs gitti tabii, kulaklık ve hoparlör ayrı ayrı takılı ama PC'de 2 tane hoparlör gözüküyor sendeki gibi.

Windows 10 kullanıyorum, çözüm basit. Ayalar-> Sistem -> Ses -> Çıkış başlığı altında adını değiştirmek istediğin (aslında kulaklık olan) hoparlörü seç-> hemen altında Cihaz özelliklerini seç -> Yeniden adlandır.

Ben de bu şekilde manuel olarak kendim adlandırıp çözdüm sorunu. Sen yazmadan çok çok önce. :)
Fakat yine de ilgi alakanız için teşekkür ederim, keşke kalıcı bir çözüm olsaydı. Kulaklığı çıkarıp tekrar takınca yine hoparlör olarak görüyor ama sıkıntı yok.

Windows 10'a geçtikten sonra ses Driver'lerini güncelledim ve kulaklığı taktığımda bilgisayarım kulaklığımı ses aygıtlarında hoparlör olarak gösteriyor.
Halbuki LCD monitörün hoparlörü ayrıca var.
Nasıl çözeceğim?

Eki Görüntüle 305790

Orada "hoparlör" yazıyor ama kulaklık takılı.
Hoparlör ile kulaklığı nasıl birbirinden ayırabilirim?

Allah'ım bu kadar takıntılı olmayın ya kulaklıktan ses geliyorsa tamam.

Ben de bu şekilde manuel olarak kendim adlandırıp çözdüm sorunu. Sen yazmadan çok çok önce. :)
Fakat yine de ilgi alakanız için teşekkür ederim, keşke kalıcı bir çözüm olsaydı. Kulaklığı çıkarıp tekrar takınca yine hoparlör olarak görüyor ama sıkıntı yok.

Bende çıkarıp takınca yine kulaklık olarak görüyor en iyi cevap seçersen sevinirim.
Pardon benimkine cevap verdin sandım.

Allah'ım bu kadar takıntılı olmayın ya kulaklıktan ses geliyorsa tamam.
Yahu arkadaşım sana fikrini soran olmadı ki? Biz burada bir konu hakkında çözüm bulmaya çalışıyoruz. Sen takıntılı değilsen dinle gitsin.

Bende çıkarıp takınca yine kulaklık olarak görüyor en iyi cevap seçersen sevinirim.
Pardon benimkine cevap verdin sandım.
Dostum konu herhangi bir çözüme ulaşmadı, ulaşsa verirdim. :)

Yeni konular

Geri
Yukarı